Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Úvod do chovu matiek

Chovu matiek sa väčšinou hobby včelári vyhýbajú a túto činnosť prenechávajú iným. Pri tom to nie je také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá a dá sa to jednoducho integrovať do vlastného, aj keď malého chovu. Nasledujúci článok uvedie do problematiky tých včelárov, ktorý chcú začať s vlastným chovom matiek.



Vývoj matky od vajíčka k dospelému hmyzu trvá 16 dní.
Včelár môže prenechať rozmnožovanie a chov matiek včelám. Počká si, kým sa mu včely vyroja a keď sa mu podarí chyť roj, má jednu rodinu so starou matkou a jednu rodinu, ktorá si sama odchová novú matku z vlastného plodu. Ale kto nemá čas chytať roje, nechce strácať rojením medný výnos produkčnej rodiny, chce tvorbou mladých rodín zväčšovať počet včelstiev, mať len dobrý chovný materiál, obmieňať staré matky, ten sa pustí do chovu matiek.
Vlastný chov matiek, hneď neznamená šlachtenie, ale aj tak prechádza chovný materiál výberom - včelstvá, z ktorých odoberáme chovný materiál (plod) na nás urobili dobrý dojem (mierne, zdravé, nerojivé, medný výnos) a včelstvám, ktoré nás sklamali, alebo sa nám nevyhovujú, matky vymeníme. Pri šlachtení sú včelstvá testované a matky cielene párené - tým sa nielej udržujú ich dobré vlastnosti, ale sa aj zlepšujú. Hobby včelárom postačí keď robia jednoduchú selekciu a odchovávajú mladé matky od svojich najlepších rodín, t.j. vyberajú rodiny, ktoré sú menej náchylne na rojenie, nie sú bodavé, sú zdravé, mali najvyšie medné výnosy a celkovo pôsobia dobrým dojmom.

3,5,8 a mladá matka je na svete. Pamätajte si tieto čísla, ktoré predstavujú vývojové štádia matky a ktoré sú dôležité k plánovaniu prác pre chov matiek.

Tri

Embryo sa vyvíja 3 dni vo vajíčku. Vo včelstve položí matka princeznú do kolísky, ktorú robotnice založili (prednostne) na spodnej hrane plástu a potom z kolísky vytiahnú materskú bunku. Normálne bunky sú pre vývoj matky malé.

Päť

Larva budúcej matky je päť dní v otvorenej materskej bunke a je kŕmená výlučne materskou kašičkou (Gelee Royale), ktorú produkujú mladé včely. Na začiatku je všetok plod bez rozdielu kŕmený materskou kašičkou, ale plodu robotníc bude postupne podávaná zmes medu a peľu. Strava určuje, či sa z plodu vyliahne matka, alebo robotnica. V prípade núdze dokážu včely ešte aj z trojdňovej larvy vychovať matku. Ale pri odchove matiek budeme používať jednodňové larvy. Zo starších lariev sa vyliahnu matky, ktoré sa viac podobajú robotniciam, lebo medzitým nedostali potrebné množstvo materskej kašičky. Nie len množstvo, ale aj zloženie materskej kašičky ovplyvňuje budúcnosť larvy. Ak je podiel glukózy 35%, vyvinie sa matka; ak je len 10%, vyliahne sa robotnica. Zložky v potrave v rozličnej miere aktivujú, alebo deaktivujú gény a vedú k rozdielnej hladine hormónov, ktoré ovplyvňujú vývoj včelieho plodu.
Na 5 deň sa larva vystrie a robotnice zaviečkujú bunku.

Osem

Budúca matka je v zaviečkovanej bunke 8 dní. Robotnica potrebuje 13 dní. Dôvodom pre urýchlený vývoj budúcej matky je silná konkurencia medzi mladými matkami vo včelstve. Správajú sa ako filmový Highlander: nakoniec ostane len jeden (vlastne jedna). Ktorá matka sa prvá vyliahne, tá prvá zapichne ostatné matky, ktoré sú ešte v materskej bunke. Čerstvo vyliahnutá matka, na rozdiel od robotnice, už má naplnený jedový vačok. Ak je včelstvo dostatočne veľké, vtedy vytlačia robotnice mladú matku (aj matky) s rojom (alebo porojom) von z úľa.
Aby sa tomuto prechádzalo, na zaviečkované materské bunky sa natiahne klietka - škôlkovanie. Mimochodom, larvy sú medzi 10. a 13. dňom svojho vývoja veľmi citlivé na otrasy, preto sa škôlkuje krátko po zaviečkovaní, alebo krátko pred vyliahnutím matky.

Mladé matky sa môžu vyliahnúť aj jeden deň skôr, alebo neskôr. Niektorý včelári počítajú od dňa prelarvovania, iný od dňa položenia vajíčka, niektorý rátajú od nuly, ostatný od jedna. Ale keď si budete zostavovať plán chovu, orientujte sa vždy podľa čísiel 3,5,8.

Asi 5 dní po vyliahnutí je matka pohlavne zrelá a pripravená odletiet na snubný let, počas ktorého sa spári približne s 20 trúdmi. Po návrate do úľa začne čoskoro klásť plod a stane sa kráľovnou vo svojom včelstve.

Vlastný chovný materiál

Hobby včelári si väčšinou zadovážia matky u uznaných chovateľov matiek, ktorý robia dôsledný výber a kontrolované párenie, aby zachovali, či zvyšovali miernosť, usilovnosť, čistiaci pud, atď. Ale aj hobby včelári majú matky, z ktorých si chcú odchovať potomstvo. V ich prípade postačuje jednoduchá selekcia, ktorá zohľadňuje najmä zdravotný stav, medný výnos, miernosť, nerojivosť. Nie je na škodu veci, aj napriek spokojnosti s vlastnými matkami, z času na čas si zaobstarať nový chovný materiál od uznaných chovateľov matiek, či nákupom matiek, alebo nalarvovaním chovného rámika.

K chovu matiek potrebujeme larvy, ktoré nie sú staršie ako 24 hod., maximálne 36 hod. Je viac spôsobov, ako dostať mladé larvy. Kto si potrebuje odchovať len menšie množstvo matiek, tak stačí, keď vyhľadá plást s otvoreným plodom a spravidla tam nájde aj čerstvo nakladený plod. Vhodné larvy majú polovičné zakrivenie, sú takmer priehľadné a plávaju v čistej materskej kašičke. Ak je potreba väčšieho počtu chovného materiálu, odchytíme matku a uväzníme na vystavanom pláste, ktorý je bez plodu a z oboch strán má materskú mriežku. Matka je tým nútená klásť len na tom pláste, lebo pre materskú mriežku nemôže plásť opustiť. O pár hodín (alebo na druhý deň) máme dostatok čerstvo nakladeného plodu.

Prelarovanie


Prelarvovanie - vyberanie vhodného chovného materiálu z plastu prelarvovacou lyžičkou.
Jedným zo spôsobov je prelarvovanie vhodného plodu do umelých (alebo voskových) misiek, ktoré sú upevnené v chovnom rámiku. Larvy sa prenášajú z plástu do umelej materskej misky prelarvovacou lyžičkou. Na trhu sú rôzne, každý si musí nájsť takú, aká mu "pasuje do ruky" - dôležité je, aby nepoškodzovala larvy.
Ešte nedávno sa používalo na prelarvovanie husacie brko a išlo to s ním vynikajúco. Brko sa musí na konci na tenko zrezať tak, aby neprerezalo dno bunky, ale aby sa na dne bunky prehlo (kopírovalo dno bunky) a podsunulo sa pod vajíčko. Tým istým spôsobom sa potom umiestni do materskej misky. Po čase sa musí brko na konci nanovo zrezať.
Podstatne jednoduchšie možno prelarvovať nejakou prelarvovacou lyžičkou. Švajčiarka prelarvovacia lyžička má jednen koniec zalomený - na dne tohoto zalomenia sa prenáša vajíčko. Pritom sa naberie aj kvapka kŕmnej kašičky. Nie vždy sa podarí pri prelarvovaní preniesť aj kŕmnu kašičku, ale to nevadí, plod tým neutrpí žiadnu ujmu. Po vložení chovného rámika do chovného včelstva sa už mladé včely o vajíčko postarajú.


Švajčiarska prelarvovacia lyžička, jedna strana zalomená, druhá s lyžičkou na na kŕmnu kašičku.



Čínska prelarvovacia lyžička
Čínska prelarvovacia lyžička sa podobná na písacie pero - palcom sa na jednom konci stlačí kolík a na druhom sa vysunie tenký jazýček, ktorý sa podsunie na dno bunky pod vajíčko. Vajíčko sa vsunie do materskej misky tak, že sa palec pomaly uvoľňuje, jazýček sa zasúva do pera a vajíčko skĺzne na dno misky.

Prelarvovanie lyžičkou pri väčšom počte požadovaného počtu matiek trvá pomerne dlho, preto je vhodné na dno materskej misky kvapnúť kvapku vody, aby vajíčko neobschlo (napr. koniec švajčiarskej prelarvovacej lyžičky ponoriť do vody a jemným ťuknutím na dno materskej misky sa prenesie akurátna kvapka vody). Prípadne sa môže sa použit zmes materskej kašičky a vody. Ale treba dávať pozor, aby sa plod neutopil. Hobby včelár, keď získa pri prelarvovaní cvik, sa nemusí vyschnutia plodu obávať, pretože mu väčšinou postačuje nalarvovať 1-2 chovné rámiky.

Dvojité prelarovanie

Pri tejto metóde sa prelarvuje do materských misiek, chovný rámik sa vloží na 24 hod. do chovného včelstva a potom sa nalarvuje opäť čestvými vajíčkami. Týmto spôsobom je vraj možné odchovať hodnotnejšie matky, lebo mladé larvy majú mať k dispozícii viac kŕmnej kašičky. Názory na túto metódu sa rozchádzajú, ale zatiaľ neexistuje dôkaz, že by sa tým získaly lepšie matky. Jedno je isté, že je s tým viac roboty.

Lupa a svetlo


Švajčiarska prelarvovacia lyžička s lupou a osvetlením.
Dobrý zrak a dostatok svetla je pri prelarvovaní potrebné. Treba dbať na to, aby osvetelenie nehrialo, používať studené svetelné zdroje. Lupa je dobrý pomocník, pri prvých pokusoch určite. Na trhu sú prelarvovacie lyžičky s lupou a osvetlením. Na tmavých plástoch je vajíčko lepšie vidieť, ako na svetlých plástoch.
Chovný materiál sa nesmie nikdy vystaviť priememu slnečnému svetlu. Pri transporte chovného materiálu (v pláste, alebo chovnom rámiku) zabaliť do vlhkého uteráka a udržiavať v teple.

Materské misky

V minulosti sa vyrábali materské misky z vosku. Táto metóda bola síce lacná, ale časovo náročná. Teraz sa používajú plastové materské misky, ku ktorým sú vhodné držiaky a valcové klietky. V bežnom rámiky sa na otočnú lištu pripevnia držiaky, do ktorých sa potom vkladajú nalarvované plastové misky.

Systém Nicot - na rámiku je upevnený hnedý nosič držiaku, béžový držiak a v ňom hnedá materská miska.

Chovný rámik. Držiaky materských misiek sú pripevnené na drevennej lište, ktorou je možné otáčať - to uľahčuje manipupáciu.

Chovné systémy

Komu sa nechce prelarvovať, môže využiť chovné systémy, pri ktorých sa matka uväzní na umelom pláste - chovný box. Keď matka zakladie umelé materské misky, tie sa odoberú a nasadia do chovného rámika. Veľmi jednoduchý systém, vhodný pre väčší počet matiek.

Do chovné boxu sa vložia hnedé materské misky a ten sa upevní v rámiku. Vybranú matku treba vyhľadať a uväzniť v chovnom boxe. Keď matka nakladie plod do materských misiek, materské misky sa preložia do béžového držiaka. Na obrázku vidieť aj valcové klietky na škôlkovanie.


Použitie chovného boxu Nicot

Chovné včelstvo


Takto vyzerajú optimálne prijaté materské misky chovným včelstvom.
Chovné včelstvo je včelstvo, ktoré vychová nové matky. Musí byť bez matky a bez možnosti si novú matku vychovať. Včely sa musia cítiť osirelé.
Pretože chovné včelstvo neprenáša svoje vlastnosti na nové matky, ktoré vychová, je jedno z akej línie a rodiny pochádza. Malo by mať 4-6 plástov s veľkou plochou peľových a cukrových (medových) zásob, byť zdravé a obsadzovať všetky plásty. Chovné včelstvo by malo byť tak silné, aby svojou veľkosťou bolo zrelé na rojenie.
Aby sa v ňom nachádzalo dostatok mladých včiel, ktoré sa starajú o plod, nesmie sa vkladať chovný rámik priskoro. Mal by sa vyliahnúť plod z 5-8 veľkoplošne zaviečkovaných plodových plástov. Nezačínať s chovom matiek pred 1. májom a po 15.júli. Do chovného včelstva, ktoré je bez matky, môžme pod nádstavok s chovným rámikom podložiť materskú mriežku, aby sa nestalo, že sa do úľa dostane nejaká mladá matka, ktorá zablúdila na svadobnom lete. Táto by zničila všetky materské bunky. Ak sa rozhodnete materskú mriežku použiť, malo by sa chovné včelstvo cez materskú mriežku preosiať, aby v nádstavku nad ňou neostali uväznený trúdi.
Pekné počasie a znáška podporujú chuť včiel starať sa o plod. Ak je nepriaznivé počasie, alebo žiadna znáška, treba pravidelne prikrmovať malými množstvami kvetového medu (vlastný med!) - to podporuje u včiel chuť starať sa o plod. Počas výdatnej znášky z repky väčšinou chov matiek nedopadne dobre, keď je znáška z medovice, liahnú sa menšie matky. Aby včely počas znášky nezastavali chovný rámik, môže sa nechať nad laťkou, na ktorej sú upevnené materské misky, asi 12-14cm miesto - včely to využijú sa vystavajú si tam dielo. Pri nasledovnom použitý chovného rámika sa toto dielo vyreže. Keď sú matky zaviečkované v materskej bunke, sú veľmi citlivé na otrasy, preto pri kontrole si treba dávať pozor!
Aj keď budete dodržiavať všetky zásady pri chove včiel, môže sa stať, že kvôli zlému počasiu, alebo vzniknutej rojovej nálade, to nevyjde.

Vytvoriť chovné včelstvo

Je viacero postupov, je to vec včelára, ktorý postup si vyberie. Kto potrebuje odchovať veľa matiek, tak si asi vyberie postup so štartérom. Pre hobby včelárov, ktorý odchovávajú malé série matiek, je vhodný postup, pri ktorom sa chovné včelstvo založí ako odloženec zozbrieraním zaplodovaných plástov od viacerých rodín.

Chovné včelstvo z odloženca

Počet materských buniek v sérií: do 30
Výhody: spoľahlivý a jednoduchý spôsob, vhodný pre hobby včelárov, súčastne ako protirojové opatrenie produkčných rodín.
Nevýhody: o 9 dní oneskorený začiatok, odloženec je len krátko vhodný ako chovné včelstvo.
Postup:Odloženec vytvoríme z 2 plných zásobných plástov (med, peľ) a min. 7 zaplodovaných plástov, na ktorých je prevažne zaviečkovaný plod. Plásty so včelami (bez matky) zozbierame z viacerých produkčných rodín. Odloženec umiestnime na iné miesto (min. 3km vzdialené). Po 9 dňoch vylámeme všetky materské bunky, neprehliadnúť ani jednu. Pretože sa medzitým vyliahlo veľa mladých včiel, pri hľadaní materských buniek si môžeme pomôcť tým, že strasieme včely z plástu. Chovný nalarvovaný rámik vkladáme do stredu nádstavku medzi plodiskové plásty. Chuť starať sa o plod môžeme u včiel podporiť tým, že im 24 hod. pred vložením chovného rámika pridáme jeden plást s čerstvo nakladeným plodom, ktorý potom 2 hod. pred vložením chovného rámika vyberieme.
Materské bunky môžeme na 5-6 deň po prelarvovaní zaškôlkovať (nasadiť klietky). Keď po zaškôlkovaní preložíme chovný rámik do liahne, alebo medníka inej rodiny, tak môžeme chovnému včelstvu vložiť nový nalarvovaný chovný rámik. Prípadne môžeme zaviečkované materské bunky rozdeliť do pripravených odložencov, ktoré sú minimálne 1 deň bez matky.
Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch
Získanie chovného materiálu a založenie chovného včelstva

Rodina 9 dní bez matky

Počet materských buniek v sérií: do 30
Výhody: spoľahlivá metóda.
Nevýhody: o 9 dní oneskorený začiatok.
Postup: Rodine odoberieme matku, ktorú dáme do iného úľa spolu jedným plástom z plodiska, zásobným plástom (med, peľ) a jedným prázdnym plástom, príp. medzistenou. O 9 dní vylámeme vo včelstve bez matky materské bunky a další postup je rovnaký ako u chovného včelstva z odloženca. Ked osirelé včelstvo odchová nové matky, môžme im pôvodnu matku vrátiť.

Čerstvo osirelá rodina

Počet materských buniek v sérií: do 30
Výhody: okamžitý začiatok s chovom matiek.
Nevýhody: nie je isté, že včely príjmu čerstvo nalarvovaný chovný rámik.
Postup: Rodine odoberieme matku, skontrolujeme, či sa náhodou niekde nenachádzajú rojové materské bunky. Keď je rodina 2-4 hod. osirelá, vložíme medzi plodové plásty chovný rámik. Aby ho včely prijaly, je vhodné aby bol pretým chovný rámik v štartéri, v ktorom ho včely už začali ošetrovať. Potom postupovať, ako je už vyššie popísané. Pri tejto metóde môže rodina odchovať 2-3 série mladých matiek. Nezabudnúť po 9 dňoch prezrieť plásty a vylámať materské bunky.

Dočasne osirelá rodina

Počet materských buniek v sérií: do 15-20
Výhody: okamžitý začiatok s chovom matiek, matka kladie v rodine naďalej. Viac krát opakovateľná metóda.
Nevýhody: prácnejšia metóda, nie je isté, že včely príjmu chovný rámik.
Postup: Stranou od úľa si pripravíme nové dno, na ktoré preložíme plodiskové nádstavky (aj s matkou). Do medníka vložíme 4 plásty so zaviečkovaným plodom a medzi nimi necháme miesto
Ometanie včiel do nachystaného štartéra. Na vnútornom veku úľa vidieť diery, v ktorých sú nastrkané držiaky pre materskými miskami.
pre chovný rámik. Z preložených plodiskových nádstavkov vyberieme plásty s otvoreným podom a včely z nich ometieme do medníka (ale bez matky). Na obidve časti rozdelenej rodiny nasadíme úľové veko. Po 2-4 hod. vložíme chovný rámik do medníka medzi prevesené plásty s plodom. O 24 hod. spojíme rodinu opäť do kopy - nasadíme medníky na pôvodné plodisko a oddelíme materskou mriežkou.

Naštartovanie série pomocou štartéra

Počet materských buniek v sérií: do 60 v štartéri, do 10 v medníku finišéra
Výhody: Chov matiek vo väčších sériach. Rodina ostane celá, konečná starostlivosť o materské bunky v medníkoch ostatných rodín.
Nevýhody: Pre štartér sú potrebné malé úliky, vyžaduje si skúsenosti. Konečná starostlivosť len o max. 10 materských buniek na medník.
Postup: Do malého úlika vložíme jeden plást s peľom, jeden plást s nezaviečkovaným medom a jeden prázdny plást s vodou. Ten prázdny plást s vodou zavesiť do stredu. Do úlika na plásty, ktoré sú bez plodu, ometieme (omiesť, nestriasať!) včely zo 6-8 plástov s otvoreným plodom, dáme pozor, aby sme neomietli aj matku. Takto získame do štartéra 12000-14000 mladých včiel. Štartér umiestnime na 2-4 hod. do tmy a chladu. Potom pridáme nalarvované materské misky, ktoré o 24 hod. vyberieme a dáme do medníkov produkčných rodín. Medník musí byť oddelený od plodiska materskou mriežkou. Do medníka preložíme z plodiska jeden plást s otvoreným plodom, jeden so zaviečkovaným plodom a medzi ne vložíme chovný rámik s materskými miskami zo štartéra. Za chladnejšieho počasia môžeme štartér využiť ešte raz. Úlik štartéra musí mať zasieťované dno (veľkosť ôk menej ako 2mm) a umiestnený v tieni. Nevytvárajte štartér z väčšieho množstva včiel, ako je hore uvedené. Na koniec včely so štartéra spojíme s nejakou rodinou.
Rozmnožovanie matiek vo väčších sériach

Škôlkovanie


Škôlkovanie - na zaviečkované materské bunky sa natiahnu klietky a chovný rámik sa vloží naspäť do úľa.
10 dní po prelarvovaní sa materské bunky škôlkujú - nasadí sa na ne klietka, aby prvá vyliahnutá matka nezapihla svoje sestry. S rámikom narábame opatrne, žiadne prudké pohyby a otrasy. Od 10 dňa pre prelarvovaní pravidelne kontrolujeme chovný rámik, aby sa náhodou mladá matka neprimačkla medzi bunku a klietku. Pretože po vyliahnutí mladá matka nebude mať okolo seba žiadne včely, dáme do každej klietky trochu kŕmneho cesta.
Keďže nie všetky matky sa liahnu naraz, treba klietky častejšie kontrolovať. Po vyliahnutí ich môžeme hneď pridať do opldňovacej jednotky (tzv. oplodniačika), či pripraveného odloženca. Alebo nemusíme čakať, kým sa matka vyliahne, môžme pridávať aj materské bunky krátko pred vyliahnutím - bezmatečné včelstvo len veľmi zriedka odmietne zaviečkovanú materskú bunku.

Inkubátor

Po zaviečkovaní materskej bunky, táto nemusí ostať vo včelstve, ale môže sa vložiť do inkubátora. To má tú výhodu, že sa chovné včelstvo môže využiť na ďaľšiu sériu materských buniek. Ale na druhej strane, inkubátor znamená, že máme ďalšie zariadenie, ktoré inak celý rok stojí nevyužité a ktoré nie je lacné.
Často sa vedú diskusie, či matky z inkubátora nie sú menejhodnotné, lebo tam chýba konečná starostlivosť včiel. Keď inkubátor udržuje teplotu 35°C a relatívnu vlhkosť vzduchu 60-70%, tak by sa mali liahnúť úplne normálne matky. Ak to inkubátor nedokáže, tak sa liahnú malé a tmavé matky. Vo vývoji matky je dôležitá výživa, preto sa do inkubátora dávajú len zaviečkované materské bunky. Po zaviečkovaní je už jedno, či sú pri vývoji matky aj včely.
Materské bunky musia byť v inkubátore takisto zaškôlkované.

Značenie matiek


Značenie matky. Matku držíme jemne medzi palcom a ukazovákom.
Kto si matky značí, ušetrí si neskoršie čas jej hľadaním. Používajú sa nápadné svetielkujúce farby (pre rok 2010 je to modrá), tak aby bolo možné matku rýchlo zbadať a tak sa napr. vyvarovať nechcenému pripučeniu.
Matky značíme až keď sa vrátia zo svadobného letu. Zvyčajne sú v oplodňovacej jednotke, kde je ju možné rýchlo nájsť. Kto nemá hrubé prsty, chytí matku medzi palec a ukazovák (viď obr.), ostatný si môžu zadovážiť nejakú pomôcku (na trhu je ich od výmyslu sveta). Značkovanie si možno nacvičiť na trúdoch.
Čerstvo označená matka nemusí byť rozpoznaná vlastnými včelami, lebo lepidlo môže rušiť jej kráľovský bouquet a môžu ju napadnúť. Ale dáme ju do klietky, za pár minúť sa pach lepidla vyparí a matku môžme vrátiť do rodiny.

Výmena starej za mladú


Pridávanie matky.
Pravidelná výmena matiek je základ (pravdaže okrem iného) včelárovho úspechu. Výmena matiek je najmenej problémová v septembri a októbri - produkčné rodiny už neplodujú. Keď starú matku vyberieme, pridáme v klietke novú mladú matku. Klietku uzavrieme kŕmnym cestom a zavesíme do uličky medzi plásty. Zvyčajne na druhý deň ju včely vyslobodia.
Od jari do jesene nie sú včely moc priateľské ku cudzím matkám. Ak ich matka zahynie, pred cudzou matkou uprednostia odchovať si novú matku z vlastného plodu. Pridávanie neoplodnených matiek je problematické, najmä, ak je v úli nezaviečkovaný plod. Ak je rodina dlhší čas bez matky a nemá možnosť si vychovať vlastnú matku, tak prijatie mladej oplodnenej matky je úspešnejšie. Počas sezóny sa odporúča starú matku odstrániť, o 9 dní vylámať materské bunky a novú matku pridať v klietke, uzavretú kŕmnym cestom.

Časový plán v tabuľke

Deň pred/po prelarvovaní O dní Deň napr. Chovné včelstvo z odloženca 9 dní osirelé včelstvo Pomocou štartéra
-9 Nedeľa 2.5. Vytvoriť odloženec Odobrať matku.
-5, alebo -4 položenie vajíčka Štvrtok 6.5. Do vybranej rodiny vložiť prázdny plást, aby ho matka zakládla.
0 4
(plod má 1 deň)
Útorok 11.5. V chovnom včelstve vylámať materské bunky. Chovný rámik nalarvovať a vložiť do chovného včelstva. Vytvoriť štartér. Po 2-4 hod. nalarvovať a materské misky vložit do vnútorného úľového veka.
1 5 Streda 12.5. Materské bunky vybrať zo štartéra a rozddeliť do chovných včelstiev.
5-6 9-10 Nedeľa 16.5. 1. možný termín pre škôlkovanie zaviečkovaných materských buniek.
10 14 Piatok 21.5. 2. možný termín pre škôlkovanie zaviečkovaných materských buniek.
12 16 Nedeľa 23.5. Liahnutie mladých matiek. Chovné včelstvo zrušiť (príp. rozdeliť na oplodňovacie jednotky). Matky pridať do oplodňovacích jednotiek. Liahnutie mladých matiek. Matky pridať do oplodňovacích jednotiek.
približne 15 Streda 26.5. Ak sme pridávali ešte nevyliahnuté matky, tak kontrola, či sa vyliahla.
po 22 10 dní po vyliahnutí matky Streda 2.6. Kontrola, či mladá matka kladie.
približne 45 Piatok 25.6. Kontrola plodiska mladej matky.


spracované podľa Deutsches Bienen-Journal 04/2010 a Imkerfreund 05/2010, niektoré obrázky neboli súčasťou použitých článkov; grafika 'Vývoj včely' prebraná z knihy 'Imkern Schritt für Schritt'


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768