Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Použitie chovného boxu Nicot

Už roky sa nielen u profesionálnych chovateľov matiek osvedčili plastové materské misky. Frank Nieser, uznaný chovateľ matiek zo Sárska (Nemecko), ukáže, ako používa chovný box Nicot a ako pomocou neho odchovať hodnotné matky aj bez prelarvovania.


Tzv. štartovací paket obsahuje okrem chovnej kazety aj držiaky, materské misky a klietky na škôlkovanie.


Až do 110 plastových materských misiek je možné vložiť do chovného boxu.


Na túto stranu chovného boxu som naniesol štecom tenkú vrstvu horúceho včelieho vosku. Včely počas navykacej fázy zastavali niektoré bunku - dobré znamenie, že box prijali.


Škôlkovanie. Ak ponechávam materské bunky v chovnom včelstve až do vliahnutia, tak škôlujem hneď po zaviečkovaní.


Materské bunky v inkubátore.
Už roky sa u mňa osvedčil chovný systém Nicot. Pretože cena kompletného setu sa pohybuje okolo 60€, nastáva otázka: pre koho sa to oplatí? Ja si myslím, že pre všetkých:
 • komu sa z rôznych dôvodom nedá/nedarí prelarvovať mladé jednodňové larvy,
 • kto s malými nákladmi a s úsporou času potrebuje väčšie množstvo rovnako starých vajíčiek/lariev.

 • Príprava - alfa a omega úspechu

  Základnou myšlienkou chovného boxu je, že matka sa uväzní v plastovom boxe, kde do plastových materských misiek nakladie v optimálnom prípade 110 vajíčiek, ktoré sa potom preložia do chovné včelstva.
  Aby to takto fungovalo, nesmú včely a matka považovať chovný box za cudzie teleso, ktoré do úľa nepatrí. Preto nanesiem na tú stranu boxu, kde je vzor plástu, štecom horúci včelí vosk. Potom pripevním skrutkami chovný box do rámika, rámik vydrátujem a vložím medzistienku. Potom tento rámik vložím do medníka nejakého silného včelstva, kde ho vystavajú. Nakoniec vytočím z neho med. Keď tento rámik ostane viacej týždňov v úli, stratí pach po umelej hmote.
  Keď potrebujem získať chovný materiál, vložím rámik do plodiska. Matka zakladie plást okolo kazety a o 5 dní je na ňom dostatok mladých včiel, ktoré sa starajú o plod. To je ten správny okamih, kedy uväzním matku v boxe. Už som mal prípady, kedy matka sama od seba zakládla plastové materské misky.

  Uväznená matka

  Pri vkladaní rámika s chovným boxom vyberiem o jeden rámik viac, aby bolo okolo boxu viacej miesta, čím potom prejde viacej doprovodných včiel k uväznenej matke. Dôležité je, aby matka ostala uväznená len 24hod! Ak matka dovtedy nezakládla plastové misky, tak to ani potom neurobí. Podľa mojích skúseností to súvisí s cudzím pachom plastového boxu, alebo s doprovodnými včelami pri matke.
  Môže sa stať, že aj napriek všetkým opatreniam si matka postaví hlavu a nezakladie plastové misky. Takúto matku treba z boxu vypustiť, lebo ju môžeme dlhým väzením ohroziť, prípadne stratiť. V takomto prípade môžeme rámik s boxom v úli ponechať, až kým sa plod v pláste okolo boxu nevyliahne a potom ešte raz vyskúšať matku v boxe uväzniť na 24hod.

  Ak bol rámik s chovným boxom v inej rodine a prekladáme ho do rodiny, z ktorej chceme získať chovný materiál (plod na odchovanie matiek), tak vyberieme z jeden plást s plodom (bez včiel), tam vložíme rámik s chovným boxom a ten vybraný plást s plodom dáme do prechádzajúcej rodiny do uvoľneného miesta po rámiku s chovným boxom. Matku hneď nájdeme a uväzníme v chovnom boxe. Ak sa nám zdá, že v úli nie je dostatok mladušiek, tak zúžime plodisko, aby sme prinútili čo najviac mladých včiel obsadiť rámik s chovným boxom.
  Ja uprednostňujem metódu, že rámik s chovným boxom je od začiatku do konca vo včelstve, od ktorého chem získať chovný materiál. Pritom ale treba vyčkať, kým je rodina dostatočne silná.

  Do chovného včelstva vajíčka alebo larvy?

  Po 24hod. odstránim z chovného boxu mriežku a nechám, nech matka sama prejde na iný plást. Teraz máme dve možnosti: buď ponecháme chovný box 4 dni v úli, až kým nebudú z vajíčiek larvy, alebo hneď preložíme zakladené plastové materské misky do chovného rámika.
  Včelárom, ktorý vkladajú chovný rámik do medníka produkčného včelstva s matkou, odporúčam počkať, kým z vajíčiek nebudú larvy, lebo včely sú náchylné vypratať vajíčka z plastových misiek. V tomto prípade platí: radšej malé série, z ktorých získame hodnotné matky, ako veľké série, o ktoré nie je včelami dostatočne postarané.

  Ja už roky používam ako chovné včelstvo odložence, ktoré založím zozbieraním plástov s plodom a včelami z viacerých rodín. Tieto odložence zakladám už 9 dní pred vložením chovného rámika. O 9 dní po založení chovného včelstva je v ňom dostatok mladých včiel, ktoré sa budú starať o budúce matky. Pred vložením chovného rámika dôkladne prezriem všetky plásty a odstránim všetky materské bunky. Do chovného včelstva vkladám 2 chovné rámiky, ktoré majú spolu 44 plastových materských misiek s vajíčkami. Tým že chovné včelstvo je osirelé, teda je bez matky a nemá inú možnosť si novú vychovať, príjmu chovné rámiky ochotnejšie a lepšie sa o plod postarajú.
  Na 6. deň kontrolujem, koľko materských misiek včely ošetrujú. Keď sa starajú o 30-35, tak je to v poriadku.

  Škôlkovanie

  Zásadne škôlkujem (nasadenie klietky) hneď po zaviečkovaní, alebo krátko pred vyliahnutím matiek. Školkovať krátko pred vyliahnutím môže mať tú výhodu, že včely môžu materské bunky lepšie ohrievať, ale nevýhodu, že pri dobrej znáške môžu chovný rámik zastavať. Ak ostáva chovný rámik v chovnom včelstve až do vyliatnutia matiek, tak je lepšie škôlkovať hneď po zaviečkovaní materských buniek.

  Oplodňovacie jednotky

  Matky, ktoré plánujem osadiť do chovných úlikov (jedno-, alebo viacrámikové malé úliky pre oplodňovacie jednotky. tzv. oplodniačiky) nechám vyliahnúť v inkubátore. Po vyliahnutí matky skontrolujem, označím a pridám do oplodňovacích jednotiek.
  Odložencom vkladám zaviečkovanú materskú bunku, ktorá je jeden deň pred vyliahnutím. Materskú bunku skontrolujem a vložím medzi dva rámiky. Držiak plastovej materskej misky má dve "krídelká", ktoré zabezpečia, že materská bunka nespadne dole.

  Kontrola pred vyliahnutím matky - opatrne otvoriť materskú bunku, zkontrolovať a opäť zavrieť. Ale postačuje aj kontrola proti silnému svetlu.

  Do odložencov dávam medzi dva rámiky materské bunky tesne pred vyliahnutím matiek. Na obrázku je okrem systému Nicot aj iný druh materských misiek s držiakmi, ale držiaky Nicot majú krídelká, ktoré zapezpečujú, že materská bunka nepadne dolu.
   

  Na záver

  Chovný box od Nicotu je vhodná alternatíva pre včelárov, ktorý majú problém s prelarvovaním. Nicot systém ponúka rôzne do seba pasujúce komponenty, ktoré uľahčujú robotu.

  Frank Nieser, Imkerfreund 05/2010

   

   


  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768