Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Kalendár včelára od včelárky - OKTÓBER

Kocky sú hodené ...
... lenže o tom, ako včely prezimujú, nerozhoduje bohyňa štastia Fortuna, ale obozretný včelár. V októbri všetky naše rodiny majú mladú matku, svetlé plásty, dostatočné množstvom zimných zásob, sedia pri prvých mrazivých nociach v zimnom chumáči obsadzujúc 5 uličiek medzi rámikmi a priemerný prirodzený denný spád klieštika je menej ako 5 roztočov.


V tomto období včely intezívne "propolisujú".
Kto skúpo zakŕmil včely na zimu, podcenil v auguste veľkosť rodiny, alebo neúčinne ošetril proti klieštikovi, musí teraz "zatiahnúť núdzovú brzdu". Ak ešte niekto v tomto čase zakrmuje na zimu, tak by mal dať cukrový sirup čo najbližsie ku včelám - napr. vybrať dva krajné rámiky a na ich miesto vložiť obal z tetrapaku s cukrovým sirupom. Slabé rodiny pospájať a ak je to nutné, počas teplého dňa ošetriť proti klieštikovi (viď mesiac august). A to najdôležitejšie: nenechávať nič na poslednú chvíľku, poučiť sa z chýb a na budúci rok sa im vyvarovať.

Skúsený včelári sa v poslednom štvrťroku venujú včelám len niekoľko minút na jednu rodinu. Manipuláciu so včelstvami obmedzia len na prípadné zabezpečenie letáčového otvoru proti myšiam, kontrolu prirodzeného spádu klieštika a prípadne ošetrie proti klieštikovi na odstránenie posledného zvyšku roztočov.
Ja zabezpečujem letáčový otvor sieťkou (veľkosť oka 7mm). Na obr. 1 je obrázok môjho zúženého letáčového otvoru, ktorý na zimu doplním sieťkou (obr. 2).

Obr. 1: V neskorom lete po znáške zúžim letáč.
 
Obr. 2: Na zimu dodatočne chránim proti myšiam.
Ako na letáčový otvor počas roka

Približne 3 týždne po prvých mrazivých nociach sú rodiny väčšinou úplne bez plodu, prípadne ho majú veľmi málo. Vtedy sa oplatí ošetriť kyselinou štavelou. Toto ošetrenie má len za účel odstrániť zvyšných klieštikov, prosím, nepovažujte ho za hlavné ošetrenie. Ak niekto neošetril v lete, alebo ošetril neúčinne, tak ošetrenie kyselinou štavelovou v tomto čase, už toho moc nezáchráni. Najvhodnejší okamih pre aplikáciu kyseliny štavelovej je v novembri, okolo Vianoc už môže byť neskoro, lebo niektoré rodiny začínajú viacej plodovať.

Rodina, ktorá má na konci októbra priemerný prirodzený denný spád viac ako jeden roztoč, poskytuje prístrešie viacerým stovkám klieštikom. Aby sa do konca júla nasledujúceho roka nemuselo núdzovo chemicky ošetrovať proti klieštikovi (čo znamená, že postihnutá rodina po ošetrení vypadáva zo znášky), aplikuje sa teraz kyselina štavelová:
 • 1. Namiešať 3,5% roztok kyseliny štavelovej (napr. Oxuvar od Andermatt BioVet AG - 35 gramov dihidrátu kys. štavelovej rozpustené v cukrovej vode). Chrániť si pokožku a oči!!
 • 2. Vyčkať na chladný deň (pod 5°C), lebo ošetrenie je najúčinejšie, keď včely sedia v tesnom chumáči. Krátkodobé otvorenie úľa za mrazivého počasia včelám neuškodí.
 • 3. Používať rukavice odolné kyselinám, ochranné okuliare a dlhé rukávy.
 • 4. Otvoriť úľ a na základe veľkosti chumáča posúdiť veľkosť rodiny.
 • 5. Potrebnú dávku roztoku nabrať plastovou injekčnou striekačkou. Ak rodina obsadzuje 3-4 uličky medzi rámikmi - 30ml. Ak obsadzuje 4 uličky - 40ml. Viac ako 5 uličiek - 50ml. Kyselinu rozdelíme rovnomerne na včely. Ak včely sedia v zimnom chumáči cez dva nádstavky, tak horný nádstavok preklopíme a dávku kyselinu nakvapkáme na chumáč v spodnom nádstavku. Na rozvomerné rozdelenie kyseliny je vhodné použiť jednorázovú ihlu.
 • 6. Ošetrenie kyselinou štavelovou neopakujeme! Viacnásobné ošetrenie kyselinou štavelovou je pre včely, ktoré sa nemôžu vykaliť, smrteľné.
 • 7. Klieštiky, otrávené kyselinou štavelovou, padajú počas nasledujúcich 5 týždňov. Kto je zvedavý, môže počas tej doby ponechať pod zasieťovaným dnom varroa podložku. Ak padlo celkovo viac ako 1000 roztočov, tak je otázne, v akom stave včely prezimujú, ak prezimujú. V takom prípade sa treba poučiť a optimalizovať ošetrenie v nasledujúcom neskorom lete.


 • Nahrievanie roztoku pred aplikáciou, otváranie zaviečkovaného plodu, či použitie dymáka pri ošetrení je zbytočné, to si môžte odpustiť.
  Kyselina štavelová zahubí približne 95% klieštikov z populácie vo včelstve. Ten istý účinok dosahujú aj iné metódy aplikácie kyseliny štavelovej (striekanie rozprašovačom, odparovače), ale sú prácnejšie a pre zdravie včelára rizkantnejšie.

  Ošetrenie kyselinou štavelovou pokvapkaním - na čo si treba dať pozor? (G. Liebig)

  Hudba budúcnosti a slepé uličky v boji proti klieštikovi


  Obr. 3: Plást z rotujúceho plodiska, ktorý klieštom až tak nevadí, ako je to propagované.
  Pravidelné dôslené vyrezávanie zaviečkovaného trúdie plodu (stavebný rámik) plus kyselina mravčia a štavelová je jednoduché a efektívne ekologické ošetrenie proti klieštikovi. Ale keby ľudia stále nehľadali niečo nové a lepšie, tak ešte sedíme na stromoch.
  Medzi včelármi koluje viacej "zaručených" receptov, ako sa zbaviť klieštika: rastlinné zmesy z tabaku, azadirachty, kapucínky, paprade samčej, alebo smrekové šišky. Či dokonca ponáranie pod vodu (aj so včelami!), zaručene rezistentné včely, ktoré samy cielene zabíjajú klieštikov. To všetko sa doteraz preukázalo ako nezmysel a končí to stratou včiel a zatrpknutosťou včelára. Ani automatické otáčanie plodiska o 180° (obr. 3) neodstránilo potrebu chemického ošetrenia proti klieštikovy, nehovoriac o nákladach na takýto úľ. Pokusy s elektromagnetickými poliami, ultrazvukom, alebo teplom doteraz k ničomu neviedli. Viacero výskomov potvrdilo, že ani návrat k menším bunkám nijako nezastaví klieštika. Takisto aj použitie práškového cukru (obr. 4 a 5) sa nepreukázalo ako účinné a pri tom je to v praxi tažko použiteľné.

  Obr. 4: Popudrovanie včiel práškovým cukrom ...

  Obr. 5: ... má vyvolať zvýšenú čistiacu aktivitu včiel, ktoré pritom majú odstrániť klieštika. Len tie včely to nejako nepochopily.

  Niektoré výskumy sa pokúšajú nájsť látky, ktoré by vôňou priťahovali klieštika včelieho, ale tak to vyzerá, že ten nie je až taký hlúpy, ako by sa zdalo. Nasadenie biologických nepriateľov, ako baktérie, vírusy, hlísty ešte nie je v súčastnosti dostatočne preskúmané. S určitosťou nemá žiadnu budúcnosť tzv. tvrdá chémia, ako Bayvarol, Perizin a pod.

  Čistý med vzniká len v čistom vosku

  "Medom možno u detí nahradiť sirup proti kašlu"! Podľa tejto nedávnej tlačovej správy sa u 100 detí dosiahla najlepšia úľava po 2 lyžičkách pohánkového medu, čím tento med porazil bežný sirup proti kašlu. Skoro mi oči vypadli, keď som sa súčastne dočítala vo včelárskom časopise, čo píše jeden včelár:
  "Medníky používam polovičnej výšky, plodisko plnej výšky rámika a používam materskú mriežku. Prakticky môžem používať opakovanie každý rok tie isté medníkové plásty, lebo ich už pred chemickým ošetrením proti klieštikovi odoberiem a skladujem v pivnici. Síce ošetrujem Bayvarolom a Perizínom, ale medníkové plásty sa nikdy nedostanú do kontaktu s touto chémiou, teda môj med ostáva čistý."
  No teda pekná bájka sa uspokojenie si svedomia! Na rozdiel od organických kyselín, obidva produkty obsahujú v tuku rozpustné látky, ktoré sa rozširujú do medu nielen voskom, ale aj včely sú kontaminované neustálym stykom s týmito reziduami a prenášajú ich po celom úli (obr. 6).


  Obr. 6: Ako sa prenášajú reziduá po prostriedkoch, ktorých účinná látka je v tuku rozpustná, po celom úli.


  V Nemecku je v súčastnosti približne 33% všetkých vzoriek vosku zatažených reziduami po Perizíne v množstve do 10mg/kg. Ale už od množstva 0,1mg/kg začína Coumaphos (účinná látka Perizínu) difundovať do medu. Dr. Klaus Wallner zo Včelárskeho ústavu v Hohenheime preukázal, že 2 roky po jednorázovom použití Perizínu sa našli dostatočné reziduá v medníku, ktorý nepriešiel priamo do kontaktu s touto látkou.
  Včely radi čerstvo prinesený nektár najprv uskladnia v spodných nádstavkoch a potom ho postupne podľa potreby prenášajú hore. Takto sa prenášajú reziduá do medníka. Niet sa čo diviť že v nemeckom mede je v každej šiestej vzorke prítomný Coumaphos. Aj keď obsah reziduí môže byť v povolenej hranici, my chceme predsa čistý med, bez akýchkoľvek reziduí.

  Kto neustále používa "tvrdú" chémiu vo včelárstve, aj keď podľa návodu na použitie, tak si zapríčiňuje narastajúce zaťaženie reziduami vo svojích včelých produktoch. Spoliehať sa na zmiernenie reziduí novovystavaným dielom nie je správna cesta, tým sa koncentrácia reziduí nezriedi. Ďalší problém je ten, že klieštiky sú neustále v kontakte s malými dávkami účinnej látky po v tuku rozpustných liečivách, čím sa stáva rezistentnejším a to vedie k zvýšeným dávkam pri ošetrovaní, čo opätovne zapríčiňuje viac reziduí a takto to končí v bludnom kruhu. "Naše" roztoče sú už čiastočne rezistentné voči Bayvarolu, Apistanu a Preizínu. Kto aj ihneď presedlá na organickú chémiu, tak neustálym kolobehom starého vosku sa reziduá prenášajú a len vo veľmi malej miere sú zriedené novým voskom. Napr. Folbex VA Neu sa už od roku 1992 nepoužíva, ale doteraz je v Nemecku prítomný v každej desiatej vzorke vosku.

  Kto presedlá na organickú chémiu a chce sa zbaviť rizika kontaminácie po starých prostriedkoch, mal by svoje rodiny premiestniť do vyčistených úľov ako umelé roje. Úle treba vyvariť s lúhom sodným. Opálenie nádstavkov plameňom je nedostatočné, lebo pritom sa vosk roztopí a vsaje sa do dreva aj so svojími reziduami. Ale presedlanie na organickú chémiu je nie všetko. Treba vyvarovať kúpe kontaminovaných medzistien a vyžadovať od dodávateľa certifikát o reziduách. Nejaký vosk si nazbierate tým, že necháte včely hodne stavať stavebný rámik, odviečkovance a postupne môžte prejsť na vlastný kolobeh vosku. Sú výrobcovia medzistien, čo vám urobia medzisteny len z vašeho vosku. Starý vosk môžete speňažiť tak, že z neho narobíte sviečky.
  Ďalšie riziko kontaminácie medu predstavujú aj v tuku rozpustné akaricídy, pesticídy proti vyjačke, alebo použitie repelentov namiesto dymáka.

  Vyrezávenie trúdie plodu a používanie len organickej chémie mi spoľahlivo zabezpečuje čistý vosk, dobré zdravie mojich včiel a mojich zákazníkov ... a moje čisté svedomie.

  Toto si môžte v Októbri kľudne odpustiť!

 • Tešiť sa, ak niektoré rodiny v tomto čase vo veľkom plodujú - je dosť možné, že kvôli premnoženému klieštikovi rýchlo v rodine hynú včely a snažia sa ich zvýšeným plodovaním nahradiť. Beh o preteky bez šance na úspech.
 • Obavy, že klieštik včelí je/bude rezistentný voči organickým kyselinám - príčiny neúčinného ošetrenia treba hľadať niekde inde.

 • Obr. 7: Takto to dopadne, keď dá včelár príležitosť vijačke.
 • Skrine na skladovanie plástov, kys. octová, sírenie, Bacillus thuringiensis - proti vyjačke postačí len skladovať svetlé plásty, nikdy nezaplodované plásty, bez zvyškov po peli, alebo mede - takéto plásty nie sú pre vijačku zaujímavé (článok Jednoducho a rázne proti vijačke). Ostatné plásty roztopiť. Ak sa skladujú svetlé čisté plásty spolu s plástami s peľom, alebo s plástami z plodiska, ktoré obsahujú košieľky a zvyšky výkalov po včelom plode, tak ani tieto čisté plásty neostanú larvami vijačky ušetrené. V starých plástoch nájdu na začiatok dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov a potom sa hladné vyzúria aj na svetlom čistom vosku a stenách nádstavkov (obr 7).
  Ja vkladám vytriedené plásty do nádstavkov, naskladám do vysokých komínov, ktoré sú položené na voľnom (pravdaže zasieťovanom) úľovom dne. Toto dno musí mať uzavretý letáčový otvor, inak myši by mohli narobiť škodu.
 • Prázdne nádstavky na konci každej sezóny čistiť lúhom sodným - toto je zmysluplné len pri výskyste, alebo hrozbe moru včelieho plodu, alebo keď je potrebné zabaviť sa vosku s reziduami po v tuku rozpustných varoazidoch. Včely si sami ošetria vnútorné steny nádstavku proti choroboplodným zárodkom propolisovou tapetou. V normálnom prípade im včelár v boji proti choroboplodným zárodkom najlepšie pomôže dôslednou obnovou diela.
 • Tmavý vosk, prskajúce sviečky, nečisté medzisteny - spracovanie vosku je jednoduché: po roztopení rámikov (viď mesiac marec) získame voskové bloky, z ktorých včelárskym rozperákom oškrábeme nečistoty, potom ich rozpustíme v nerezovom (alebo smaltovanom, ale smalt v bezchybnom stave!) hrnci, v ktorom je trochu vody a uvedieme takmer k bodu varu, pritom dobre premiešame s vodou (obr. 8). Potom na vhodné plastové vedro natiahneme dámsku silónovú pančuchu a cez ňu prelejeme horúci vosk (obr. 9). Silónovú pančuchu z vedra stiahneme a necháme na 24 hod. odkvapať (obr. 10). Potom pančuchu aj z obsahom zaviažeme a nasledovným voskom na čistenie "vyvaríme", čím získame aj vosk, ktorý ostal v pančuche. Keď vosk v plastovom vedre vychladne, usadené nečistoty (obr. 11) oškrámeme včelárskym rozperákom (obr. 12). Pokiaľ budeme na spracovanie vosku používať nerezové nádoby (popr. smlatované bez poškodenia), tak takto získame sýtožltý voňavý vosk, z ktorého potom môžme narobiť sviečky, alebo medzisteny (roztavíme v hrnci vo vodnom kúpeli na 80°C).


 • Obr. 8: Vosk vo vode zohrejeme k bodu varu a pritom dobre premiešame.

  Obr. 9: Precedíme cez dámske silónové pančuchy.

  Obr. 10: Necháme okapať, potom zvyšný vosk aj s punčochou vytopíme v hrnci (ako na obr. 8).

  Obr. 11: Po vychladení oškrábeme nečistoty ...

  Obr. 12: ... a získame pekný čistý blok vosku. Komu by sa nepozdávala čistoto výsledného produktu, môže celú procedúru zopakovať ešte raz.

  Dr. Pia Aumeier, Imkerfreund 10/2008

  Kalendár včelára od P. Aumeier na mesiac:
  JANUÁR FEBRUÁR MAREC APRÍL MÁJ JÚN
  JÚL AUGUST SEPTEMBER OKTÓBER NOVEMBER DECEMBER

  Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


  Pani Pia Aumeier počas kurzu pre začiatočníkov (ošetrovane kys. štavelovou).  Kniha Včelařství krok za krokem Veľmi dobrá kniha pre začiatočníkov, najmä pre takých, ktorý nemajú potuchy o včelárstve a chcú s tým začať. Táto kniha uvedie začiatočníka jednoduchým a stručným spôsobom do problematiky, názorne vysvetlí základne pojmy a postupy.

  Autor: Prof. Kaspar Bienefeld
  Vydavatelstvo: VÍKEND
  Jazyk: český
  Počet strán: 96
  ISBN: 80-86891-30-5

  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768