Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou



Oxuvar®: dihydrát kyseliny šťavelovej sa rozpustí vo vode, primieša pribalené množstvo sacharózy a 500ml roztoku je pripravené na použitie.


Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5% (m/V) ad us vet.®: pribalená sacharóza sa zmieša s kyselinou štavelovou a roztok je pripravený na použitie.
3.3. Kyselina štaveľová

sa aplikuje na včely, len keď neplodujú. Asi tri týždne po viacdňovej chladnej perióde sú včelstvá bez plodu. To je spravidla od konca októbra, v teplejších oblastiach až začiatkom, alebo v strede decembra. Signálom, že včelstvo ploduje je výskyt kondezovanej vody na fólii pod vrchnákom.
Kyselina štaveľová je určená najmä na zimné ošetrenie, ale je aj vhodná na ošetrenie umelého roja.
V prípade zimného ošetrenie aplikovať v novembri/decembri, v každom prípade ešte pred Vianocami, pri vonkajšej minimálnej teplote 3°C (G.Liebig: lepšie -5°C ako +5°C). Po novom roku už často včelstvá plodujú. Ošetruje sa 3,5% roztokom kyseliny štavelovej. V Nemecku sú povolené dva výrobky: Oxuvar® (Andermatt BioVet AG) a Oxalsäuredihydrat-Lösung 3,5% (m/V) ad us vet.® (Serumwerk Bernburg).
Zarobený prípravok na použitie (po zmiešaní s cukrom) je možné skladovať len krátkodobo (niekoľko týždňov v chladničke). Dĺžkou skladovania a teplotou vzniká pre včely jedovatý hydroxydmethylfurfural (HMF).

Aplikuje sa len jeden raz, kyselina štavelová veľmi zaťažuje včely, spôsobuje prekyslenie. Po viacnásobnom ošetrení by málo zimných včiel dožilo do jari a v rodine by bol nedostatok včiel na odchovanie nasledujúcej generácie.

Postup pri zimnom ošetrení:
  • Odložiť úľové veko. Rodina v jednom nádstavku sa ošetrí zhora. Ak sedia včely cez dva nádstavky, tak horný nádstavok preklopiť. Dym nie je potrebný.
  • Do každej obsadenej uličky nakvapkať na včely približne 5ml roztoku z injekčnej striekačky. Nasadením ihly na striekačku sa docielia jemnejšie kvapky. Každú uličku 2-3x pomaly prejsť. Pokiaľ je to možné, treba sa vyvarovať postriekania rámikov a plástov.
  • Úľ zavrieť.


  • Dávkovanie:
  • slabšie rodiny, ktorá sú v jednom nádstavku: 30 ml
  • stredne silné rodiny, ktorá sú v jednom nádstavku: 40 ml
  • silné rodiny, ktorá sedia cez dva nádstavky: 50 ml


  • Po ošetrení bude na druhý deň zvýšený spád klieštika včelieho, ktorý dosiahne svoj vrchol na druhý, alebo tretí deň a trvá 2-4 týždne. Kto chce presne vedieť, koľko klieštikov bolo ošetrením usmrtených, musí nechať varroa-podložku min. 4 týždne. Po štyroch týždňoch po ošetrení by nemal priemerný denný prirodzený spád klieštika presiahnúť 0,5. Ak je väčší, tak potom musí nasledovať ošetrenie kyselinou mliečnou, v žiadnom prípade sa nesmie ešte raz aplikovať kyselina štavelová.

    S kyselinou štavelovou treba veľmi opatrne manipulovať, je to prudký jed, ktorý môže vniknúť do tela aj pokožkou!


    Dostatočne veľkou injekčnou striekačkou sa prejde každá obsadená ulička viac krát a kvapká sa roztok kyseliny štavelov na včely. Včely musia sedieť v tesnom zimnom chumáči.

    U rodín dvoch nádstavkoch, keď včely sedia pod zásobami, sa horný nádstavok preklopí a pokvapká sa priamo do chumáča včiel.

    Na podložke si možno prečítať, kde včely sedia, silu rodiny a napadnutie klieštikom. (Foto: G.Liebig)


    Kyselinu štavelovú možno aplikovať postrekom (ako pri kys. mliečnej), ale je to prácnejšie, lebo sa musia vyťahovať plásty a tento postup si vyžaduje masku a ochranný odev. Na trhu sú rôzne odparovače, ale pri ich použití sa musí použiť ochranný odev a dýchacia maska. (Predstavte si, že prídete k mäsiarovi a vidíte, ako tam pobehuje v protichemickom ochrannom odeve a v maske - asi Vás prejde chuť na klobásky od toho mäsiara.) Vzhľadom na veľké riziko pri manipulácii nie sú tieto postupy v Nemecku povolené. Aplikovanie pokvapkaním je jednoduchšie, bezpečnejšie a netreba k tomu investovať do nejakého zariadenia, postačuje bežná jednorázová injekčná striekačka.

    Ošetrenie kyselinou štavelovou pokvapkaním - na čo si treba dať pozor? (G. Liebig)
    Film, ako použiť Oxuvar® (síce v nemčine, ale názorný)
    Film - ošetrenie pokvapkaním




     << Predchádzajúca strana    Nasledujúca strana >>               Zbraziť všetky strany 




    Obsah:


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768