Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Ako na letáčový otvor počas roka

Produkčné rodiny počas celého roka majú nezúžený letáč, odložence do zimy chrániť zúženým letáčom. Počas zimy letáčový otvor prekryť mriežkou.

 • Bežný postup: Produkčné rodiny majú do konca júla letáčový otvor naplno otvorený. Pri podávaní zásob sa letáč zúži a ostane tak až do jari. Poprípade sa pred zúžený letáč priloží mriežka, aby do úľa nevnikly myši, či piskore. Je veľa spôsobov a pomôcok na zužovanie a chránenie letáča a včelám väčšina z nich ani nejako veľmi neprekáža. Nebezpečné situácie sú vlastne len dve: odložence s priveľkým letáčovým otvorom môžu byť vyrabované a niektorým silným rodinám sa môže zúžený letáčový otvor upchať a zabrániť prvému jarnému preletu. • Produkčné rodiny: letáčový otvor počas celého roka nezúžený, od októbra do konca februára chránený pletivom.
 • Alternatíva: Manažment letáčového otvoru vyžaduje ročne len 2 úkony pre produkčné rodiny a 4 pre odložence. Tieto úkony sa spravia spolu s inou činnosťou, aby sa šetril čas.


 • V apríli a máji zakladám odložence do normálnych úľov na zasieťovanom dne. Letáčový otvor im ihneď zúžim pásikom z molitanu, tak že im ostane úplne maličký otvor. Letáčový otvor je na kraji, na strane rámikov. Letáčový otvor umiestnený v strede sa odložencom tažšie obraňuje, aj keď je zúžený.

  Začiatkom októbra dostanú všetky rodiny na letáčový otvor pletivovú mriežku proti myšiam a piskorom, ktorú uchytím na úli špendlíkmi, alebo pripinačkami. Mriežka musí mať vnútornú veľkosť oka menšiu ako 7mm, inak by sa piskor cez ňu pretiahol. Mriežku dávam cez deň, keď včely lietajú - tak mám istotu, že v úli nie je schovaná myš.
  Produkčné rodiny majú letáčový otvor počas celého roka nezúžený, len na zimu im dávam pletivovú mriežku. Odložencom ponechávam letáč zúžený až do zimného ošetrenie proti klieštikovi (keď je rodina bez plodu), aby som ho chránila pred vyrabovaním. Ale zvonku je na zimu tiež chránený mriežkou, lebo molitan nie je pre myš žiadna prekážka.
  Mriežky na letáč dávam súčastne s odoberaním prázdnych kŕmnych nádob a kontrolou stavu zimných zásob.

  Koncom novembra pri teplotách okolo nuly vykonám ošetrenie proti klieštikovi včeliemu kyselinou štavelou a odložencom otvorím letáčový otvor naplno. Mriežku nedávam pritom dole, len včelárskym rozperákom pridvihnem nádstavok od dna a vyberiem molitan. Dymák k tomu nepotrebujem, lebo v tomto čase sedia v zimnom chumáči.

  V marci, keď už prevládajú jarné teploty, je pletivová mriežka zbytočná.
  Obyčajný molitan chráni odložence pred vyrabovaním a dá sa veľmi jednoducho prispôsobiť veľkosti letáčového otvoru.

  Mladé rodiny: už priamo pri tvorbe odloženca mu treba zúžiť letáčový a tak ostane až do zimného ošetrenia proti klieštikovi. Potom ako aj u produkčných rodín ostane letáč otvorený. Od októbra do konca februára treba nasadiť pletivo proti myšiam a piskorom.

  Pletivovú mriežku treba takú zvoliť, ktorá sa nedeformuje vplyvom počasia a odolá aj myšiam. Keď je letáčový otvor počas zimy otvorený na plno a chránený len mriežkou, tým je postarané o vetranie úľa a obmedzuje to tvorbu plesní v úli.
  Keď je letáč na zimu zúžený nejakým drevenným hranolom s malým otvorom, tak sa môže stať, že otvor sa upchá včelami, ktoré uhynuli počas zimy. Keď letáč nie je zúžený a chránený len mriežkou, včely si určite najdú miesto, kadiaľ sa dostanú von.
  Molitan sa uchytil najmä u včelárov s väčším počtom rodín, lebo je lacný a šetrí čas.

  Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 10/2010

  Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768