Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Plástikový med: Jednoduchým vyrezávaním

Tradičný spôsob získavania plástikového medu vyrezávaním z panenského plástu bežného rozmeru na určitú veľkosť a zabaleného do vhodného obalu.


Hlinené rúrové úľe na získavanie okrúhleho plástikového medu...


... ktoré sa v Jemene tradične balia do plechovice.
V Arábií a Ázií sa konzumovanie plástikového medu teší veľkej obľube. Napr. v Jemene sa ešte dnes chovajú včely v tradičných úľoch z hliny v tvare rúry o priemere 25cm. V týchto úľoch včely stavajú plásty kruhového prierezu, ktoré sa v zadnej časti úľa jednoducho vyrežú a predávajú v okrúhlej plechovici. Ževraj obchodníci zo Saudskej Arábie platia za jednu takúto plechovicu okolo 100$. Okrem toho v arabských a ázijských krajinách sa med získaný vytáčaním predáva zriedka, väčšinou sa lisuje, alebo necháva odkvapkať.

U nás na západe získavanie plástikového medu vyrezávaním z plástu je asi najstarší spôsob, ktorý je mimochodom v USA veľmi rozšírený.
K tomu potrebujeme rámik bez drátu v 1/2 výške rámikovej miery. Do rámika vložíme veľmi tenkú medzistienku, ktorá bola vyrobená len na tento účel. Keď je dobrá znáška, včely ju rýchlo vystavajú a zaplnia medom. Ak je výpadok znášky, treba bezpodmienečne prikrmovať medom.

Ak je plást vystavaný, zaplnený a zaviečkovaný, vyrežme ho z rámika. Vhodné je zhotoviť si formu z nerezu kvadratického tvaru, ktorá odreže plást tesne pri rámiku a porcuje tak, že z plástu získame 4 rovnaké kúsky (viď nižšie obr. 5). Vyrezané kúsky plástu odložíme na nerezový dierovaný plech, aby z miesta rezu odtiekol med - tým ostanú porcie plástikového medu čisté a nebudú celé ulepené.
Formu na vyrezávanie plástikového medu je možno kúpiť v rôznych veľkostiach v amerických včelárskych obchodoch, ale šikovnejší včelári si ju zhotovia aj sami. Tam si možno kúpiť aj vhodný priesvitný platikový obal, čo bohužiaľ u nás nie je bežne v ponuke.

Výhody a nevýhody

Je to pomerne relatívne jednoduchý spôsob získavania plástikového medu, ktorý si nevyžaduje dodatočné špeciálne vybavenie a je ho možné použitiť v každej rámikovej miere.
Ak používame medzistienky, treba dbať na to, aby bol vosk čistý bez reziduí. Po vyrezaní je treba nechať med odtiecť z miesta rezu, inak vytečie v obale a nevyzerá to pekne, keď je plástikový med celý ulepený. Plástikový med je treba viac krát vziať do rúk, preto treba dbať na zvýšenú hygienu. Keď rozdelíme 1/2 rámik miery Langstroth na 4 diely, získame pomerne veľké kúsky, z ktorých jeden váži približne 400g a tým sú aj pri predaji odpovedajúco drahé.

"Chunk Honey"

"Chunk Honey" je v Amerike plástikový med rozdelený na tekné pásiky, vložený do pohára a zaliaty tekutým medom. Je rozšírený najmä v južných štátoch USA, ale aj v Maďarsku. V Maďarsku sa zalieva agátovým medom, lebo ten ostáva dlho v tekutom stave.

Krok za krokom

Použitím medzistienok je plást vystavaný rýchlejšie a rovnomernejšie, ale ja aj napriek tomu nepoužívam žiadne medzistienky. Týmto úplne vylúčim prípadné reziduá z vosku a osobne považujem prirozednú stavbu pre plástikový med za hodnotnejšiu a myslím si, že to cítim aj pri konzumácií.

1. Na plástikový med vyberám rámiky bez drátu a také, ktoré už boli v medníku použité. Plást vyrezávam vždy tak, aby z neho ostalo na hornej lište rámika 1-2mm, čo podnieti včely, aby skôr začali so stavbou nového plástu.
Pred očakávanou dobrou znáškou vkladám prázdne rámiky do medníka silnej rodiny. Plodisko od medníka je oddelené materskou mriežkou - matka v žiadnom prípade niesmie zaklásť plásty určené na plástikový med.

3. Keď sú všetky rámiky vystavané, naplnené medom a zaviečkované, odoberiem medník. Keď práve nie je silná znáška, radšej použijem včelí výklz, aby som neriskoval prípadné vypuknutie rabovky.

5. Doma zhotovenou formou z nerezového plechu vyrezávam rovnaké kúsky plástu.

7. Čerstvo naporcovaný plástikový med nechám niekoľko hodín na dierovanom nerezovom plechu, aby z rozrezaných buniek stiekol med .

9. Už chýba len nalepiť patričnú etiketu a ponúknuť zákazníkom.
    







2. Po určitom čase kontrolujem medník. Krajné rámiky, ktoré ešte nie sú uplné vystavané, alebo zaviečkované, vymením s tými rámikmi zo stredu nádstavku, ktoré už zaviečkované sú.


4. Ak je v čase odobernia medníkov dobrá znáška, včely sú zamestnané, tak to ide aj bez včelích výklzov, ale treba opatrne vyberať rámiky a opatrne ometať včely, aby sa nepoškodili viečka buniek. Poškodené, či popritláčené viečka nevyzerajú na konečnom produkte dobre a ako vieme, najmä "oko nakupuje".

6. Plást vyrezávam tak, aby na hornej lište rámika ostalo trochu diela. Včely sa potom skôr podujmú k výstavbe nového plástu.

8. Potom sa plástikový med umiesti do vhodného obalu.


10. Keď sa plástikový med po porcovaní nenechá dôkladne odkvapať, tak sa med povylieva v obale, plást je od toho celý ulepený a nevyzerá to príliš lákavo.

Klaus Nowottnick, Imkerfreund 01/2010

Seriál článkov o systémoch získavania plástikového medu:


Klaus Nowottnick, publicista, fotograf, milovník prírody, od roku 1965 náruživý včelár. Od roku 1984 pravidelne publikuje v odborných včelárskych časopisoch, autor viacerých kníh o včelárstve a včelých produktoch. Včely chová v nadmorskej výške 450-550m. v úľoch Langstroth. Chovateľ matiek.



Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768