Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Slabé rodiny chrániť pred vyrabovaním

Keď nám včelstvá dobre prezimujú, tak s prípadnými slabochmi sa nezdržiavame a zrušíme ich. Ale ak máme po prezimovaní slabých rodín viac, tak tie neskoršie použijeme na tvorbu mladých rodín. Do tej doby sa ale o ne musíme postarať a chrániť.

V rokoch, keď včelstvá normálne prezimujú a máme len málo slabo prezimovaných, tak sa s nimi nehráme a zrušíme ich. Ak je slabá rodina zdravá, ometieme ju pre letáčom susednej rodiny - je to síce pracné, ale máme voľný úľ, ktorý využijeme napr. na tvorbu mladej rodiny. Ale v rokoch, kedy všeobecne včely slabo prezimujú, rodiny sú nedostatkovým tovarom, pokúšame sa si všetky rodiny podržať a svojpomocne si počet včelstiev obnoviť. Kým dôjde k použitiu slabých rodín na tvorbu nových mladých, necháme ich, nech sa vyvíjajú a väčšinou im treba pomôcť prikrmovaním. Vtedy je dôležité ich aj chrániť pred vyrabovaním.

  • Dôsledná prehliadka:
  • Ak sa rozhodneme slabé rodiny ponechať si na tvorbu mladých rodín, tak prvým predpokladom je ich dobrý zdravotný stav. Musia vykazovať normálne správanie na plástoch a plodisko je v poriadku. Keď nájdeme vystavané biele voskové premostenia (pri znáške), tak je to dobrý znak ich vitality.
    Zdravotne postihnuté včely sedia apaticky na plástoch, plodisko nie je kompaktné a keď nájdeme v úli stopy po výkaloch, tak je najlepšie takúto rodinu utratiť, plásty ztopiť a rámiky s úľom dôkladne vydenzifikovať.
    S rodinami, ktoré obsadzujú menej ako tri rámiky by sme tiež nemali stácať čas.

  • Slabých chránime pred silnými:
  • Rodiny, ktoré obsadzujú menej ako 5 uličiek medzi rámikmi, sa môžu stať ľahkou korisťou silných včelstiev. Dôležité je, aby sme zavčasu zistili, ktoré rodiny je potrebné chrániť pred vyrabovaním (napr. kontrola meliva, zavčasu otvoriť na krátko úľ) a im zúžili letáčový otvor tak na veľkosť pre dve-tri včely. Priechod im necháme v blízkosti chumáča, nikdy nie mimo neho. Ak máme možnosť, tak slabé rodiny prevezieme na iné stanovište. Slabé rodiny v prípade potreby prikrmujeme, ale väčšinou majú dosť zásob.

  • No teda, stalo sa:
  • Ak je slabá rodina vyrabovávaná, tak často už nie je čo zachraňovať. Vtedy sa treba hlavne postarať, aby sa rabovka nerozšírila. Vyrabovávanú rodinu neodnesieme preč, lebo rabujúce včely by sa vrhli na susedné úle, ale úľ vyprádznime a necháme stáť na mieste s otvoreným letáčom. Postupne rabujúce včely zistia, že zdroj sa vyčerpal a ukľudnia sa.

    Potenciálny kandidát na vyrabovanie: buď presunieme plodisko do stredu k zúženému letáču, alebo letáč zúžime tak, aby bol otvor pri plodisku.


    Tento letáč slabá rodiny neochráni.


    Správne zúžený letáč slabej rodiny. Ak nemáme inú možnosť, aj molitan dobre poslúži.


    Táto rodina obsadzuje maximálne dva rámiky, nemá zmysel do nej ďalej investovať čas a prostriedky.


    Tu už niet čo zachraňovať. Nielen že rodina je slabá, ale vidieť okalené rámiky včelým trusom, čo svedčí o tom, že nie je zdravá.


    Letáč po vyrabovaní - špinavý a opustený.

    Armin Spürgin, Imkerfreund 03/2008

    Armin Spürgin, odborný poradca pre včelárstvo vo Freiburgu (Nemecko), autor niekoľkých kníh a mnohých článkov o včelárstve.


    Prečítajte si:
    Klasifikácia včelstiev na jar
    Ako pomôcť včelám počas skorej jari
    Miesto pre slabých (G. Liebig)


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768