Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Klieštik včelí ekologicky pod kontrolouLiekovka, kvapátko a derevenná kocka (6 x 6 x 3cm, s otvorom podľa hrdla liekovky), ktorá slúži ako držiak. Po vložení liekovky do držiaka musí hrdlo fľašky trochu pretŕčať, aby mala fľaška neustále kontakt s odparovacím knôtom.
3.1.2. Liekovka (fľaška na lieky)
Odparovač KM sa dá jednoducho a lacno spraviť z liekovky, v ktorej je osadené kvapátko. Liekovku možno použiť na krátkodobé a dlhodobé ošetrenie, denný odpar možno veľmi jednoducho zistiť pohľadom na flašku. Aplikácia 85% KM od konca júla do konca septembra: prvá pred a druhá po podaní zásob.
Používa sa liekovka (najvhodnejšie 200ml) so širším hrdlom (v Nemecku Aponorm Medizin-Flasche, číslo artiklu 32324) s kvapátkom (č. artiklu 32334). Pozor, nepoužívať kvapátko na ojelové roztoky, to má veľký otvor. Ako odparovací knôt poslúži obyčajná papierová kuchynská utierka, alebo mäkká vláknitá doska.

Liekovka je všestranne použiteľná, bežne sa používajú dve varianty:
 • Tanierový odparovač (TO):
  pozostáva z misky (napr. pod kvetináč, priemer 12-14cm), odparovacieho knôtu a držiaka flašky. Ako odparovací knôt poslúži obyčajná papierová kuchynská utierka, alebo servítka. Držiak fľašky musí zabezpečiť, aby sa fľaška neprevrátila a mala neustále kontakt s odparovacím knôtom. Pred ošetrením sa liekovka naplní riadne vychladenou KM (aby sa KM začala pozvoľne odparovať). Po otvorení úľa vytlačiť včely dymom z horných latiek rámikov, položiť do stredu na rámiky misku. Do misky vložiť 2x preloženú papierovú kuchynskú utierku tak, aby trochu pretŕčala z misky, ale aby nemala kontakt s rámikmi (po nasatí tekutinou sa prehne). Potom umiestniť liekovku s držiakom na odparovací knôt. Dbať na to aby hrdlo fľašky ležalo na knôte. Nadstaviť jeden prázdny nádstavok a úľ zavrieť. Letáče ostávajú zúžené, tak, ako je to v tomto období zvyklé. Zasieťované dno uzavrieť! Na dosiahnutie potrebnej účinnosti sa musí denne odpariť 20g KM v rodinách v dvoch nádstavkoch, 8g v rodinách v jednom nádstavku. Odparené možstvo sa reguluje veľkosťou odparovacej plochy.
 • Odparovač bez taniera (ObT):
  sa používa na krátkodobé ošetrenie. Ako odparovací knôt poslúži mäkká vláknitá doska. Aplikuje sa doobeda, aby kyselina pôsobila cez deň. Liekovku naplniť riadne vychladenou KM. Po otvorení úľa dymom vytlačiť včely včely z horných latiek rámikov, na rámiky položiť mäkkú vláknitú dosku a na ňu liekovku s držiakom. Nadstaviť prázdny nádstavok a úľ zavrieť. Zasieťované dno uzavrieť a letáč otvoriť! Ošetrovať všetky rodiny jedného stanovišťa naraz. Netreba mať obavy, že cez otvorený letáč vniknú do úľa cudzie včely a vznikne rabovka, lebo včelám KM tak smrdí, že sa do takého úľa nebudú hrnúť. O 24 hodín sa môže odparovač vybrať a letáč zúžiť. Odparovač bez taniera (ObT) nie je vhodné používať na chladných a vlhkých stanovištiach, lebo tam nedosahuje potrebú účinnosť.


 • Varianta Materiál Rodina v 1 nádstavku Rodina v 2 nádstavkoch Kedy?
  TO krátkodobé ošetrenie KM 85%,
  liekovka,
  miska,
  kuch. papierová utierka
  50ml KM,
  priemer misky 12cm,
  papierovú utierku zložiť na 14x14cm
  100ml KM,
  priemer misky 14cm,
  papierovú utierku zložiť na 16x16cm
  v auguste, pred zakŕmením
  TO dlhodobé ošetrenie KM 85%,
  liekovka,
  miska,
  kuch. papierovú utierka
  150ml KM,
  priemer misky 12cm,
  papierovú utierku zložiť na 14x14cm
  200ml KM,
  priemer misky 14cm,
  papierovú utierku zložiť na 16x16cm
  v septembri, po zakŕmení
  ObT KM 85%,
  liekovka,
  mäkká vláknitá doska (odparovací knôt)
  25-30ml KM,
  veľkosť knôtu 10x15cm
  50-60ml KM,
  veľkosť knôtu 10x15cm
  v auguste a v septemri
  Varianty ošetrenie s liekovkou: KM=kyselina mravčia, TO=tanierový odparovač, ObT=liekovka bez taniera

   

  Tanierový odparovač (TO) pozostáva z misky pod kvetináč, dva krát zloženej kuchynskej papierovej utierky, drevennej kocky a liekovky s kapátkom a uzáverom.
   
  Použitie liekovky bez taniera (ObT). Ako odparovací knôt je použitá mäkká vláknitá doska, rozmerov 10x15cm.

  Na obrázku vľavo je v liekovke nasadené nesprávne kvapátko, pravý obrázok zobrazuje správne kvapátko.

  1.krok: Ošetrenie
  sledovanie spádu klieštika na podložke
  1x TO krátkodobé s 100ml KM 85%
  alebo
  1x ObT s 50ml KM 85%
    2.krok: Dodanie zásob
  1x 20 litrov sirupu, alebo
  2x 15 litrov cukrovej vody (3:2) v týždňovom odstupe
  sledovanie spádu klieštika na podložke
    3.krok: Ošetrenie
  1x TO dlhodobé s 200ml KM 85%
  alebo
  1-2x ObT s 50ml KM 85%
  Integrovanie ošetrenia proti klieštikovi včeliemu použitím liekovky do chovu včiel v neskorom lete.


  Použitie liekovky podľa Dr. G. Liebiga
  Júl - preventívna starostlivosť pre nasledujúci rok
   << Predchádzajúca strana    Nasledujúca strana >>               Zbraziť všetky strany 
  Obsah:


  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768