Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Trik s kancelárskou spinkou

Z bodavých včelstiev nechce nikdo odchovávať nové matky. Ale ako dostať do všetkých odložencov vhodný plod, keď chceme odchovať dcéry len od jednej matky?

Bežný postup: Z odložencov, ktoré vytvoríme z bodavých včelstiev, budeme mať opäť bodavé včelstvá. Preto niektorí včelári nakupujú nové matky, ale častokrát sa nepodarí ju pridať do včelstva. Istejšie je do odloženca pridať zaviečkovanú materskú bunku, ale to je tiež spojené s určitou prácnosťou a nákladmi. Ale ako jednoducho a lacno odchovať mladú matku?


Vyhľadajte vhodnú larvu. V bunkách, ktoré sú označené zelenou farbou, sú larvy vhodnej veľkosti.


Tieto larvy preložte pomocou prelarvovacej lyžičky do pripavenej materskej misky.

Starostlivo zvoliť chovný materiál

Alternatíva: Na zakladanie odložencov možno použiť aj rodiny, ktoré sú bodavé, alebo málo výkonné. Len treba zabrániť, aby tieto odložence nevychovali nové matky z plodu rodín, z ktorých nechceme mať potomstvo. Potrebujeme len jednu rodinu, ktorá je zdravá, nebodavá a výkonná. Ak nie sme so žiadnou rodinou spokojný, tak si zájdime po vhodný chovný materiál (larvy) k nejakému spriatelenému včelárovi. Takto nebudeme odkázaný kupovať matky.

Každá larva bude prijatá

A takto to funguje:
  • Založte obyčajného odloženca s plodom.
     
  • Pripravte si materskú misku: na bežnú plastovú materskú misku prilepte kancelársku spinku (obr. 4).
     
  • 9 dní po založení odloženca vylámte v ňom všetky materské bunky. Do tohto dňa sa v odloženci ešte nestihla vyliahnúť mladá matka a nenachádza sa v ňom ani jedna otvorená bunka. Po vylámaní všetkých materských buniek je odloženec v "beznádejnom" stave a prijme každú ponúknutú larvu. Zo včelstva z vhodnou matkou, od ktorej si želáme odchovať mladé matky, prelarvovacou lyžičkou preneste vhodné larvy do materských misiek. Do každého odloženca doprostred plástu so zaviečkovaným plodom zapichnite tri nalarvované materské misky.
     
  • Spravidla o 4 týždne po nalarvovaní v odloženci mladá matky kladie vajíčka, pravdaže ak sa úspešne vrátila z oplodňovacieho preletu.
     
  • Larva v materskej miske.

        Na materskú misku si ešte pred prelarvovaním prilepte kancelársku spinku.

    Materskú misku s larvou zapichnite do plástu.

        O ostatné sa postarajú včely.

    Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 07/2011

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768