Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Pravda leží v odpade

Chcete v zime vedieť, ako sa darí vašim včelám, bez toho aby ste otvárali úľ? K tomu neprotrebujete byť jasnovidec, stačí krátky pohľad na melivo na podložke.

Bežný spôsob:včelári väčšinou naordinujú svojim včelstvám v zime absolútny pokoj. Pritom otvorenie úľa a opatrné vytiahnutie plástov včelám neuškodí. Pohľad z hora na rámiky, alebo z dola cez zasieťované dno, prezradí aká je rodina silná a kde sedí. Tí skúsenejší po otvorení úľa dokážu na základe tepla zistiť, či rodina ploduje. Silné rodiny obsadzujú vo ferbuári minimálne 4 uličky medzi rámikmi (autorka ma na mysli zanderovu mieru). Spočítajú sa všetky obsadené uličky, ale bez dvoch krajných, v ktorých je len málo včiel (tam sa nič nedeje).

Alternatívny spôsob:kontrolovať stav rodiny nepriamo cez melivo. Najlepšie je, keď včely sedia celoročne nad otvoreným zasieťovaným dnom. Na sklonku zimy sa môže za účelom diagnózy vložiť podložka pod zasieťované dno:
  • Najprv (poprípade pomocou baterky) sa pozrieť cez letáč na dno úľa. Je zasieťované dno čisté? Zhruba tretina včiel z rodiny ležia po silnej zime mŕtve na dne - to platí aj pre zdravé rodiny. Tieto včely zabraňujú prepadaniu meliva na podložku a tým môžu skreslovať výsledok diagnózy. Ak je to potrebné, spodný nádstavok preklopte a dno nahrubo očistite.
  • Čistú podložku tak na 3 týždne zasunúť pod dno. Kto nechá dno podložkou dlhšie uzavreté, ten si koleduje o zaplesnenie krajných plástov.



  • Z meliva na podložke sa dá vyčítať, kde včely sedia a koľko rámikov obsadzujú. Na obrázku je (z ľava do prava): silná, stredne silná a slabá rodina.

    Čítať z podložky

  • Zvyšky viečok zo zásobných buniek, alebo cukrové kryštáliky poskytujú informáciu o veľkosti rodiny a mieste, kde sedia v zimnom chumáči.
  • Voskové šupinky a vypadnuté vajíčka včelieho plodu poukazujú na to, že plodujú a stavajú. Ak sa dne nacházajú okrúhle viečka z plodových buniek, znamená to, že už minimálne 3 týždne plodujú a už sa vyliahli prvé mladé včely.
  • Ak bolo zimné ošetrenie kyselinou štavelovou proti klieštikovi včeliemu vykonané viac, ako pred 4 týždňami a napriek tomu je priemerný denný spád viac ako dva roztoče, treba si naplánovať včasné a dôsledné vyrezávanie trúdieho plodu.
  • Časti včiel a myšacie výkaly informujú o prítomnosti myši, ktorú treba ihneď vyhnať. Po otvorení úľa myš uniká ku dnu, potom stačí pridvihnúť spodný nádstavok od dna a myš vyskočí von.



  • Časti včiel a myšacie výkaly upozorňujú na neželaného hosťa v úli. Myš treba okamžite z úľa vyhnať!

    Voskové šupinky (1) a viečka z plodových buniek (2) informujú, že včely už 3 týždne plodujú.

    Včelám je podstate jedno, či si počas zimy o ne robíte starosti, ale vašim nervám možno nie. Kto je zvedavý, tak šup ku včelám. Vždy je to zaujímavé sledovať zimný vývoj včiel. Takúto zimnú kontrolu väčšinou robia včelári s malým počtom včiel, veľkovčelári sa skôr zameriavajú na dobrú jesenú starostlivosť o svoje včely.

    Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Jurnal 01/2010

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.

    Prečítajte si:
      Kalendár včelára od včelárky - FEBRUÁR

    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768