Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Kalendár včelára od včelárky - FEBRUÁR

Akú sú na tom naše včelstvá? Praktické rady, ako ich skontrolovať a ohodnotiť.

Včela medonosná už niekoľko miliónov rokov prežila európsku zimu. Pod ochranými krídlami uvážlivého včelára sa jej ľahšie prečká zimné obdobie. Keď má dostatok zásob, je v dobrom zdravotnom stave a ide do zimy v dostatočnom počte (v októbri je ich viac ako 5000), tak jej nevadí ani tuhá zima.
V tomto ročnom obodobí by mal mať včelár viac starostí o susedov, ako o včely. Ak bola zima z dlhými studenými periódami, v tomto mesiaci už včely netrpezlivo čakajú na prvý možný prelet, aby si mohli vyprázdniť plné výkalové vačky. Výkaly, ktoré v sebe držia, môžu dosahovať aj viac ako polovicu ich telesnej hmotnosti. Ako na potvoru, včely pri zbavovaní sa tohto nákladu uprednostňujú biele prádlo, alebo práve vyblýskané auto. Na udobrenie susedov často pomôže sladká náplasť v podobe pohára medu.

Krátky pohľad do úľa včelám neuškodí


Položením ruky na fóliu cítiť teplo, čo prezrádza, že táto rodina už od vianoc ploduje.


Keď včely sedia dole, tak môže pohľad z hora vyvolať dojem, že rodina je slabá, ale pohľad z dola môže potvrdiť pravý opak.
Vo februári sa môžme v prípade potreby na krátko pozrieť do úľa, aby sme skontrolovali silu včelstva a stav zásob. Dostatočne silné včelstvá obsadzujú v tomto čase ešte minimálne 4 uličky medzi rámikmi. Toto sa dá zistiť pohľadom z hora cez fóliu, alebo zo spodu cez zasieťované dno. Včely, ktoré nie je pri pohľade z hora vidieť, môžu sediet v chumáči pri dne. Pri kontrole sa spočítajú všetky obsadené uličky medzi rámikmi - odrátajúc dve krajné, kde je málo včiel.
Komu sa nechce ani otvárať úľ a ani ho preklápať, môže si počkať na slnečné počasie s teplotou nad 10°C a potom pri prelete odhaliť slabochov: bez nejakého vyrušovania jednoducho spočítať, koľko včiel sa za jednu minútu vráti do úľa. Čím rušnejšia premávka, tým silnejšia je sledovaná rodina. Až polovica včiel z rodiny je vonku. Ak sa vráti každú sekundu jedna včela, tak asi 2000 včiel je vonku - táto rodina má minimálne 4000 včiel, čím je dostatočne silná.
Hektická premávka na letáči, keď sa žiadna včela nevráti s peľom, upozorní včelára na to, aby sa lepšie prizrel na túto rodinu, lebo sa môže jednať o uhynutú, alebo slabú rodinu, ktorá je práve vyrabovávaná. Takéto rodiny boli pravdepodbne zle odhadnuté pri ošetrovaní v neskorom lete a včelár by si mal z toho zobrať ponaučenie. Ak nejaká rodina obsadzuje vo februári len 1-3 uličky medzi rámikmi, tak ju treba pred vyrabovaním chrániť zúžením letáčového otvoru. Takýmto rodinám zúžim letáčový otvor tak na 3cm a viac sa vo februári nevenujem ani slabým rodinám. Takéto slabé rodiny väčšinou neprežijú náhle ochladenie, alebo sa budú zviechať až do neskorej znášky.
Kto používa mriežku proti vniknutiu myší, treba ju pri letovom počasí (počasie, kedy včely lietajú) občas skontrolovať, či nie je zapchatá mŕtvymi včelami.Informácie o rodine sa dajú získať aj bez toho, aby sa musel otvárať úľ. Melivo na podložke, ktorá sa vsunie na 7 dní pod zasieťované dno, prezradí veľa o tom, čo včelstvo robí a ako je na tom.
Na obrázku viedieť, že tieto včely stavajú (vosková šupinka) a plodujú (vypadnuté vajíčko) už minimálne 3 týždne (viečko bunky a svetlohnedá mladá samička klieštika včelieho).
Z polohy a veľkosti meliva sa dá určiť, kde rodina sedí a aká je asi veľká.

Prečítajte si: Pravda leží v odpade


Zabrániť škodám


Tí skúsenejší odhadnú stav zásob pridvihnutím a poťažkaním na zadnej strane úľa. Začiatočník získa skúsenosti tak, že v najľahšom úľe prezrie stav zásob.


Jedna osmina zanderovho rámika (vnútorné rozmery 39x19cm) obsahuje približne 128g zásob. Jedna osmina rámika miery nemecký normál (vnútorné rozmery 35x22,2cm) obsahuje asi 100g zásob. Plást na obrázku má takmer 5/8 zásob, t.j. zhruba 5x125g = 625g.


Núdzové prikrmovanie cukrovou vodou, alebo vlastným medom. Nádobu umiestniť v blízkosti včelieho chumáča.


Omytím vzorky včiel možno zistiť, či príčinou úhynu rodiny bol klieštik včelí.


Klasický pohľad do úľa, kde včely zahynuli od hladu: včely sú zastrčené v bunkách hlavou do vnútra.
Silné rodiny sú tou najlepšou zárukou, že prezimujú. Ale spotrebujú aj viac zásob. Každá rodina by mala mať na začiatku februára ešte minimálne 10kg zásob. Keď včelstvo ploduje, môže vo februári spotrebovať 2kg zásob, v marci a apríli po 4 kg. Skúsený včelár posúdi stav zásob jednoducho pridvihnutím jednej strany úľa. Ale čo robiť, keď nevieme aká je čistá hmotnosť úľa so včelami a teda nevieme na základe hmotnosti posúdiť, či je v úli ešte dostatok zásob? Je to vlastne veľmi jednoduché: pridvihnite a poťažkajte zadnú stranu všetkých úľov a zistíte, ktorý je najľahší z jednonádstavkových a ktorý z dvoch nádstavkových rodín. Úľe najľahších rodín otvorte a pozrite sa zhora do uličiek medzi rámikmi. Keď vidíte na viacerých plástoch pod hornou laťkou rámika zaviečkované zásoby, môžete byť spokojný, týmto rodinám nehrozí hlad. Kedže ste kontrolovali tie najľahšie rodiny, tým ostatným, tažším, tiež nehrozí hlad. Túto námatkovú kontrolu by ste mali robiť v týždňových intervaloch až do prvej väčšej znášky nektáru - príliš pracné pre začínajúcich včelárov, ktorí majú rodinu a zamestnanie. Spoľahlivú a informáciu o stave zásob dostanete cez nejaký pekný deň s teplotou nad 12°C aj nasledujúcim spôsobom:
 • 1. Najľahšiu rodinu otvoriť a prezrieť všetky plásty.
 • 2. Jednu stranu plástu od oka rozdeliť na osminy a odhadnúť, koľko osmín je obsadených zásobami. Kto si nie je istý svojim odhadom, môže si pomôcť 4 gumičkami, ktoré natiahne na jeden prázdny rámik a ten potom priloží na ten kontrolovaný.
 • 3. Jedna osmina plástu zanderovej miery (vnútorné rozmery 39x19cm) obsahuje približne 125g zásob, teda celý plást asi 2kg. V ideálnom prípade by mala mať rodina na začiatku mesiaca ešte 80 osmín zásob, t.j. 10kg.

 • Po tejto prehliadke zásob úľ zavrieme a ešte raz si ho od zadu poťažkáme - teraz vieme presne, koľko zásob je v úli.

  Udržať pri živote

  Zaujímavé to začína byť, keď je ešte zima a rodina má 1-2kg zásob. V tomto prípade sa musí núdzovo prikŕmiť. Najednoduchšie riešenie je vybrať zásobné plásty z rodín, ktoré nám pripadajú obzvlášť ťažké a vložiť do úľov, kde je stav zásob kritický. Ak niekto pred zazimovaním šetril na krmive, je teraz nútený prikrmovať. Keď vyberieme z úľa dva krajné rámiky, získame miesto pre tetrapak. Kto teraz zakŕmi vlastným medom, vyhne sa riziku, že jarný med bude sfalšovaný cukrovou vodou. Alternatívne sa môže pri vhodnom počasí (keď včely môžu lietať) prikŕmiť plackou z cukrového (alebo cukrovomedového) cesta, ktorá sa položí na rámiky nad miesto, kde včely sedia. Ale toto núdzové prikrmovanie by malo v prvom rade pôsobiť na včelára: nikdy viac takéto starosti! To platí aj pre iné chyby, ktoré sa stanú počas starostlivosti o včely v neskorom lete.

  Keď včelám odzvonil umieráčik

  V zime majú mnohí včelári bolesti hlavy ešte pred silvestrovskou párty. Kontrolný pohľad do úľa im odhalil žalostný stav rodiny, ak už nie celkom vyhynutej. Ešte pred tým, ako sa oteplí a včely začnú húfne lietať, treba prázdne úle odpratať, alebo aspoň uzavrieť, aby sa predišlo vypuknutiu rabovky. To ochráni nielen ostatné rodiny od rizika prenosu chorôb, ale aj jarný med pred zmiešaním so zásobami. Všetky plásty po uhynutej rodine treba roztaviť, úľ a rámiky vydenzifikovať lúhom sodným. Len zásobné plásty, ktoré nie sú okalené sa môžu odložiť. Ale ak si začiatočník nie je istý, radšej pre istotu aj tie odstrániť, ako rizkovať nakazenie niektorej zdravej rodiny.
  Takisto je dôležité nájsť príčinu úhynu rodiny, aby sa nám to nestalo druhý krát! Vysvetlenie nám poskytnú mŕtve včely a ich stupeň napadnutia klieštikom:
 • Do nejakého vedra pozbierame všetky mŕtve včely. Pomocou 400ml pohára (na 500g medu) zistíme ich počet - do plného pohára vojde okolo 1000 včiel.
 • 400ml pohár naplníme do polovice včelami (to je približne 500 včiel), dolejeme vodou, pridáme trochu umývacie prostriedku (napr. jar na riad), uzavrieme a riadne 2 minúty pretriasame. Potom obsah pohára vylejeme cez dvojité sito na med a prepláhneme silným prúdom vody. Včely ostanú v hornom a roztoče nájdeme v spodnom site. Aby sa roztoče ľahšie spočítavali, môžme si ich vysypať na bielu utierku. Ak z tých 500 včiel padne viac ako 50 klieštikov, to bolo na jednu rodinu priveľa.
 • Ak sa niekomu chce a má vo vedre ešte dostatok včiel, viacnásobným testom dostane presnejšiu informáciu, ktorá môže potvrdiť, alebo vyvráťit prípadnú odchýlku prvej vzorky.


 • Rýchlo a ľahko posúdiť napadnutie klieštikom včelím

  Klasický úhyn hladom

  Vyhladované rodiny boli väčšinou až do ich úhynu silné. Zastrčené v bunkách hlavou dovnútra, v uličkách medzi rámikmi a dne leží okolo 20000 včiel (20 400ml pohárov). Plásty sú dohola vyjedené. Aj keď pohľad na prázdne plásty prezrádza lakomého včelára, mal by sa aj tak vykonať jeden test na zistenie napadnutia klieštikom.

  Klasický úhyn klieštikom

  Rodiny, ktoré uhynuli kvôli veľkému napadnutiu klieštikom, mali v poslednom štádiu len málo včiel. Pred, alebo po ošetrení v neskorom lete robili dobrý dojem a rýchlo odoberali podávané krmivo. V októbri a v novembri majú nápadne silný úbytok včiel. Zimné včely, ktoré sa liahli napadnuté klieštikom, nie sú dostatočne vitálne a väčšinou zmiznú z úľa ešte počas doby, pokiaľ prevláda letové počasie. Takéto chradnúce rodiny často vyplienia osi, čo vyvoláva u včelárov mylný dojem dojem, že to osi sú na vine. Takéto "náhle" zmiznutie včiel mnoho veľkovčelárov a amerických včelárov označuje ako záhadné, ale pozornému hobby včelárovi v starej dobrej Európe je tento problém udávno známy.
  Úhyn, zapríčinený klieštikom včelím. Žalostná hŕstka včiel s matkou na jednom pláste, na druhom starý nevyliahnutý plod (stredný obrázok). Na mŕtvych včelách vidieť voľným okom deformácie. Na pravom obrázku je viac ako 10 roztočov (červenými šípkami označené) na 100 včiel.
  Diagnóza: Exitus klieštikom včelím

  Po tejto analýze ostane len málo neodhalených príčin úhynu rodiny. Môžete ostať pokojný, odvôvodnia včelárov, ako napr. nový neznámi pôvodcovia chorôb, stres, monokultúrne rastliny, žiarenie mobilných telofónov a pod., si vôbec nevšímajte. Väčšine vysokých úhynov včelstiev sú si včelári sami na vine a mohli im prechádzať. Ale poniektorý sú jednoducho nepoučiteľný!

  Toto si môžte vo Februári kľudne odpustiť!

 • Odpratávať sneh s pred úľov - v úli s celozasieťovaným dnom a mriežkou proti myšiam majú včely dostatok čerstvého vzduchu.
 • Stropné kŕmitká pre núdzové prikrmovanie - sú zbytočné a drahé.
 • Naprávať zimný chumáč - ak dostatočne silné včelstvo vmanévrovalo do kúta, sami nájdu cestu späť.
 • Vyberať neobsadené prázdne čierne plásty - obnova diela sa robí počas sezóny a mala byť spravená minulý rok!
 • Robiť niečo so slabými rodinami - tie budú na rade až v marci.
 • Podnecovacie prikrmovanie, premiestňovanie rámikov, alebo nádstavkov, otváranie zásobných plástov, prikrmovanie peľovou náhradou - včelstvo sa riadi svojim vlastným "cestovným poriadkom".
 • Ošetrovanie uskladnených plástov proti vijačke - nezaplodované plásty vijačka nevyhľadáva, aj keď teplota stúpne; zaplodované plásty už mali byť dávno roztavené.
 • Staviať napájačky - my žijeme vo vlhkej strednej Európe.
 • Starosť a informovanosť o chorobách, až keď je to nutné - len aby už nebolo neskoro.
 • Dr. Pia Aumeier, Imkerfreund 02/2008

  Kalendár včelára od P. Aumeier na mesiac:
  JANUÁR FEBRUÁR MAREC APRÍL MÁJ JÚN
  JÚL AUGUST SEPTEMBER OKTÓBER NOVEMBER DECEMBER

  Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


  Kniha Včelařství krok za krokem Veľmi dobrá kniha pre začiatočníkov, najmä pre takých, ktorý nemajú potuchy o včelárstve a chcú s tým začať. Táto kniha uvedie začiatočníka jednoduchým a stručným spôsobom do problematiky, názorne vysvetlí základne pojmy a postupy.

  Autor: Prof. Kaspar Bienefeld
  Vydavatelstvo: VÍKEND
  Jazyk: český
  Počet strán: 96
  ISBN: 80-86891-30-5

  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768