Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Diagnóza: Exitus klieštikom včelím

V silných včelstvách nie je problém s premnoženým klieštikom hneď viditeľný. Silná rodina usilovne zbiera, rýchlo odoberá podávané zásoby a všetko vyzerá v najlepšom poriadku. Keď včelár zrazu stojí pred prázdnym úľom, nechce si pripustiť, že na vine je si sám spolu s klieštikom včelím.

1. štádium: Veľa klieštikov - žiadny škodlivý vplyv

Najmä v silných a výkonných rodinách sa počas leta vyliahne veľa klieštikov. Takéto rodiny pôsobia v neskorom lete veľmi dobrým dojmom a odoberajú podávané krmivo na zimu. Do polovice augusta 15000 klieštikov ešte nespôsobuje vo včelstve nejakú viditeľnú škodu, lebo sú prerozdelené približne na 30000 dospelých včelách a v 15000 bunkách so včelým plodom.
  
Do polovice augusta znesú silné rodiny aj veľký počet klieštikov, bez toho, aby to bolo viditeľné.   V silnej rodine si včelár sotva všimne včely s klieštikom.

2. štádium: Začiatok konca


V druhom štádiu sa votrú viaceré roztoče do jednej bunky s plodom, čo ešte viac zoslabuje včelý plod.
Od konca augusta majú produkčné rodiny okolo 8000 zaplodovaných buniek. V nich sa vyvíjajú dlhoveké zimné včely. Ak je v tomto čase v rodine veľká populácia klieštika, tak sa do tohoto menšieho počtu buniek so včelým plodom votrie do jednej bunky viacej roztočov. Vyúčtovanie príde v septembri: silný úbytok včiel, ktorý si veľa včelárov potom vysvetľuje ako "záhadne zmiznutie", lebo v úli nenájde takmer žiadne mŕtve včely. Staré lietavky doslúžili a postupne prirodzene odumreli, mladé včely sa liahli klieštikom silne poškodené a inštiktívne dobrovoľne opustili úľ. Kto sa pozorne porozliahne pred úľom, nájde malé, čierne, alebo zmrzačené včely. Väčšinu z nich rýchlo odstránia vtáci a myši. Osy sa bez problémov dostanú do chradnúcej rodiny, plienia ju a vyvolávajú u včelára mylný dojem, že to oni ju zahubili.
Táto upadajúca rodina sa snaží veľkú stratu včiel kompenzovať rozsiahlejším plodovaním, ale pretože sa klieštik opäť dostane k plodu, ten sa opäť liahne oslabený, alebo zmrzačený. Klieštikov je už toľko, že ich dokonca aj možno vidieť, ako sa prechádzajú po pláste.
Napriek tomuto všetkému ešte nie je neskoro a okamžité účinné ošetrenie proti klieštikovi môže rodinu zachrániť! Veď nie každý napadnutý plod je hneď automaticky poškodený. Dôležité je, aby včelár dôsledne vykonával kontrolu spádu klieštika a tým včas rozpoznal závažnosť situácie.
  
Koncom augusta začína úpadok rodiny, veľký počet klieštikov sa prerozdelí ku včeliemu plodu, ktorého je v tomto čase čoraz menej. V úli možno zbadať zmrzačené včely, otvorené viečka plodových buniek.    V rodine rapídne ubúda včiel. Staré lietavky už dosluhujú, mladé zmrzačené včely opúštajú úľ. Niekedy vydieť pred úľmi mŕtve včely, ale väčšinu z nich odstránie iné zvieratá.
          
Zdravá a klieštikmi zmrzačená kukla.    V pokročilom štádiu možno nájsť klieštikov, ktorá sa prechádzajú po pláste a hľadajú včelý plod.

3. štádium: Exitus

V konečnom štádiu je okolo matky už len hŕstka včiel. Okamih, kedy je s rodinou koniec, je rôzny. Často pri kontrole zásob po zakŕmení pozerajú včelári prázdnych úľov, kde je už len posledná hŕstka. Často vo vnútri úľa vidieť výkaly, čo vyvoláva mylný dojem, že rodina uhynula na nozémovú nákazu. Zväčša sa na poslednom zvyšku včiel sotva nájdu nejaké klieštiky, lebo keď je so včelstvom koniec, trpia aj klieštiky. Keď z takejto rodiny vytrasieme plod na biely papier, nájdeme väčšinou zmrzačený plod a roztoče. V žiadnom prípade neodporúčam túto poslednú hŕstku včiel spájať s nejakou zdravou rodinou. Z tohoto by sa mal každý včelár poučiť: Na budúce si dám lepší pozor!
          
V poslednom štádiu je už len v úli hŕstka včiel.    Pre posledné štádium sú typické včelie výkaly po úli a plástoch. Tieto zvyšné včely nespájame so žiadnou inou rodinou!
  
V poslednom štádiu je v plástoch mŕtvy plod. Včiel už nebolo dostatok na to, aby ho dokázal ohrievať. Po odviečkovaní plodu a vytrasení na biely papier vidieť, či príčinou bol klieštik včelí.    Niektoré bunky s plodom včely otvorili, keď sa snažili odstrániť mŕtvy plod.

Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 07/2010

Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768