Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Predsudky o mede, alebo ako to vysvetlím zákazníkom?

Pri predaji medu sa včelári často stretajú s otázkami, či predsukami o mede. O vplyve medu na zdravie človeka sa vytvorilo veľa mylných predsudkov a legiend, pritom väčšinou sa jedná o omyl, alebo nesprávnu interpretáciu. To by včelára nemalo zaskočiť a mal by podať správne vysvetlenie o svojom sladkom produkte.


1. omyl: Diabetici nesmú jesť žiadny med

Ešte pred nedávnom nesmeli diabetici jesť veľa druhov potravín, predovšetkým potravu bohatú na cukry. Toto tabu už dnes neplatí, súčastné odporúčania o výžive diabetikov sa takmer neodlišujú od všeobecne zdravej potravy. V prvom rade ide o to, aby strava bola vyvážená a bohatá na výživné látky.
Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné endokrinologické ochorenie, ktoré spôsobuje poruchu látkovej výmeny. Potravou príjmaný hroznový cukor (glukóza) nie je v dostatočnej miere z krvi odbúravaný bunkami svalov, tuku a pečene, čo vedie k hromadeniu cukru v krvi. V normálnom prípade je hodnota cukru v krvi regulovaná hormónom inzulín, ktorý sa vytvára v podžalúdkovej žlaze (pankreas).
Typy diabetu:
  • Typ 1 nevytvára žiadny inzulín.
  • Typ 2 sa produkuje málo inzulínu, alebo bunky nereagujú dostatočne na prítomný inzulín a odbúravajú málo cukru z krvi. Tento typ sa vyskytuje asi 10x častejšie ako typ 1. Pacient na cukrovku typu 2 môže dôslednou zmenou stravy udržať hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách.

  • Vysoká hodnota cukru v krvi spôsobuje iné ochorenia, ako napr. vysoký krvný tlak, poškodenie sietnice, infarkt, poškodenie nervového systému.
    Veľa ľudí má v pravidelných intervaloch chuť na sladké jedlá. Pre diabetikov platí: záleží na množstve. Diabetická výživa v určitej miere povoľuje stravu, ktorá obsahuje cukor. 10% denne prijatej energie môže pochádzať z cukru. Pri dennom príjme kalórií okolo 2000kcal je to približne 50g cukru. Toto množstvo je dosiahnuté dvoma polievkovými lyžicami medu a podľa možnosti by diabetici to množstvo nemali prekročiť.

    Med v malých porciách

    Podstatnú úlohu nezohráva len celkové množstvo, ale aj ako sa med konzumuje. Látková výmena je odľahčená, keď sa celkové dovolené množstvo medu rozdelí na viac dávok. Diabetici by nemali jesť med priamo z lyžice, alebo piť rozpustený v nápoji, alebo len v spojení s tuhou potravou.
    Výber stravy pri zostavovaní jedálneho lístka má veľký význam: potraviny bohaté na vlákniny pomalšie uvoľnujú cukry, ako potraviny chudobné na vlákniny. Bohaté na vlákniny sú obilniny, ako napr. celozrnné pečivo, plnohodnotné obilné vločky. Vlákniny z obilovín vylepšujú účinok hormónu inzulín, ktorý je zodpovedný za pokles hodnoty glukózy v krvi, tým prispievajú k udržiavaniu hladiny cukru v krvi. Pre diabetikov, ktorý majú chuť na med, je vhodné si vybrať nejaký celozrnný chlieb, natrieť tuk (napr. maslo, alebo margarín), alebo tvaroch a na to natrieť med. Med je pre diabetikov vhodné konzumovať aj s celozrnným pečivom, mliečnymi jedlami s orechami, alebo neocukrovanými obilnými vločkami. Ale pre diabetikov nie je vhodné kombinovať med s ovocím: z nakrájaného a ošúpaného ovocia sa rýchlo uvoľnujú vlastné cukry, takže dodatočné sladenie ovocia sa neodporúča.

    Nie všetko je pravý med

    Veľa sladkých nátierok pre diabetikov, ktoré sú balené po malých množstvách s obrázkom včely, či úľa, vyzerajú ako med, ale prevažne z medom nemajú nič spoločné. Keď sa na mnohé takéto výrobky pozrieme, v zložení si prečítame, že je to roztok z vody, sladila a ovocného cukru. Med má oproti týmto výrobkom jednu výhodu, že okrem cukrov obsahuje veľa látok, ktoré sú hodnotné pre látkovú výmenu. V mede je stopový prvok chróm, ktorý podporuje účinok inzulínu a B-vitamíny, ktoré podporujú funkciu nervov.

    2. omyl: Med zvyšuje cholesterol


    Žiadny strach pred cholesterolom, med si môžte kľudne užívať.
    V Európe sú rozšírené obavy, že konzum medu môže zvyšovať hodnoty cholesterolu. Táto obava nie je opodstatnená.
    Cholesterol je životne dôležitá látka všetkých ľudských a zvieracích pluripotentných kmeňových buniek. Je vytváraný predovšetkým v pečeni a v črevnej sliznici. Pretože cholesterol nie je rozpustný vo vode, do krvi sa dostane viazaním na lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL, alebo "zlý choresterol"). Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL, alebo "dobrý choresterol") prenášajú cholesterol z tkanív do pečene, kde sa degraduje. Určitá reakcia LDL-choresterolu so stenami krvných ciev je spolu s inými faktormi zopovedná za vznik artériosklerózy (vápenatenie ciev). Zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže zapríčiniť srdcovo-cievne ochorenia. Nevzniká nadmernou syntézou cholesterolu v tele, ani zvýšeným príjmom cholesterolu stravou, ale vzniká tým, že cholesterol nie je v dostatočnej miere odstraňovaný z krvného riečiska. Vplyv stravy na hladinu cholesterolu v krvi je malý.
    Ľudia, ktorý jedia živočíšnu potravu, príjmajú s ňou aj cholesterol. Väčšie množstvo cholesterolu v krvi nepochádza z potravy, ale telo si ho samé vytvorilo. Rastlinné a živočíšne tuky totiž môžu byť strávené, len keď pečen tvorí dostatok žlčovej kyseliny a túto odovzdá do čriev. A pritom na tvorbu žlčovej kyseliny je potrebný cholesterol. Čím viacej tukov je v strave, tým viacej choresterolu sa pre ich strávenie vytvára.
    Med neobsahuje ani cholesterol, ani tuky. Tvrdenie, že cukor z medu sa premení na tuk a tak podnieti vznik cholesterolu, je neopodstatnené. Pre strávenie cukrov nie je potrebný cholesterol. Takisto nie je potrebný k syntéze tukov z uhľohydrátov (sacharidov).

    V roku 2004 bola zverejnená štúdia, ktorá skúmala účinok pravého prírodného včelieho medu na krvné hodnoty. Zúčastnili sa jej osoby, ktoré mali normálne, aj zvýšené krvné hodnoty. Po jedení medu došlo k poklesu tukov a cholesterolu v krvi, najmä "zlého" LDL-cholesterolu.

    Štúdia v Rakúsku

    V roku 2006 bola v Rakúsku vykonaná jedna štúdia, kde zúčastnené osoby 2 mesiace jedli 2x denne lyžicu medu. Konzumácia medu neviedla k štatisticky preukázateľným zmenám hodnoty cholesterolu v krvi. Zistil sa pritom náznak, že med možno znižuje usadanie cholesterolu v krvných cievach. Je dosť možné, že med pôsobí preventívne proti artérioskleróze.

    3. omyl: Med spôsobuje prekyslenosť

    V súčastnosti sa veľa ľudí obáva prekyslenosti organizmu. Vychádzajú z toho, že nadbytok kyseliny v organizme zapríčinuje stroskovatenie, ktoré potom vedie k typickým civilizačným chorobám, ako reuma, dna, poruchy trávenia a rakovina. Aby sa predišlo prekyslenosti organizmu, väčšinou sa odporúča "zásaditá" výživa.
    Pretože med obsahuje organické kyseliny, mnohí sa domnievajú, že med môže prispievať k prekyslenosti organizmu. Pri obavách o acidobázickú rovnováhu sa ale často nezohľadňuje rozdiel medzi kyselinami a zásadami, ktoré sú obsiahnuté v potravinách a tými, ktoré vznikajú v látkovej výmene. Obsah kyselín v protravinách má len malý účinok na acidobazické hospodárenie v organizme. Väčší význam majú bielkoviny, lebo pri odbúravaní niektorých stavebných zložiek bielkovín v ľudskom metabolizme vznikajú kyseliny. To je napr. v prípade, keď výživa obsahuje zásadité aminokyseliny lyzín, arginín, histidín. Tie sa vyskytujú prevažne v živočíšnych potravinách. Rastlinná potrava proti tomu vykazuje tzv. kyslé aminokyseliny, u ktorých v ľudskom metabolizme vznikajú zásady (tabuľka "Aminokyseliny v mede").
    Všetky potraviny obsahujú kyselino- a zásadotvorné zložky. Pretože sa tieto navzájom neutralizujú, záleží na tom, ktoré celkove prevládajú. Konzumovanie medu vedie k prebytku zásad, lebo kyselinotvorné bielkoviny sa v mede nachádzajú vo veľmi malých množstvách. Naproti tomu je v mede 2x vyšší podiel aminokyselín, ktoré sú zásadotvorné. K nim patria kyselina glutámová a asparagínová, ktoré sú zásadotvorné. Sacharidy v mede neovplyvňujú acidobazické hospodárenie.

    Aminokyseliny v mede:
    Aminokyselina Vlastnosť pri odbúravaní v metabolizme človeka Množstvo v mg/100g medu
    Lizín kyselinotvorná 0,99
    Arginín kyselinotvorná 1,72
    Histidín kyselinotvorná 3,84
    kyselina asparagínová a glutámová zásadotvorná 11,64


    4. omyl: Med zvyšuje krvný tlak

    Čaj z imela proti vysokému krvnému tlaku:

    Prísady: 4 diely listov mäty piepornej, 3 diely imela bieleho, 2 diely komonice, 1 diel kvetov rumančeka, med.

    Byliny v danom pomere zmiešať - z tejto zmesy dve čajové lyžičky zaliať vriacou vodou a nechať 10 minút lúhovať. Potom čaj precediť a osladiť 2 čajovými lyžičkami medu. Denne vypiť 3 šálky.
    O vysokom tlaku krvi sa hovorí, keď je tlak po dlšiu doby vyšší ako 140/90 mm Hg. Vysoký krvný tlak je rozšírený problém, ktorý väčšinou po dlhé roky nespôsobuje vážne problémy, ale pomaly môže poškodzovať krvné cievy, obličky a srdce. Len zriedkavo je len z jednej príčiny zvýšený tlak v cievnej sústave, väčšinou to spôsobuje viacej faktorov - strava bohatá na tuky, nadváha, vysoká spotreba solí, mäsa a alkoholu. U 30-40% postihnutých možno krvný tlak znížiť už len samotným obmedzením solí v strave. Už bolo zverejnených početné množstvo štúdií, ktoré poukazovali na to, že v mnohých prípadoch možno ustrážiť hodnoty tlaku v krvi aj bez liekov, keď sa obmedzí príjem solí a mäsa a zvýši konzum ovocia a zeleniny. Rastlinná potrava je bohatá na draslík - táto minerálka látka je "protihráč" solí a môže znižovať ich účinok na krvný tlak.
    Potraviny, ktoré obsahujú v 100g menej ako 120mg sodíka patria do skupiny s nízkym obsahom sodíka. V 100g medu sa nachádza v priemere 7mg sodíka a na dralík je med najbohatší. Pomer sodíka a draslíka vo svetlých medoch je 1:11 a pri tmavých medoch 1:22 (tabuľka "Priemerné hodnoty minerálnych látok v mede"). Tento pomer sa prejavuje priaznivo na reguláciu krvného tlaku. V Rakúsku bola v roku 2006 vykonaná jedna štúdia o výžive, kde 50 dospelým účastníkom dávali počas 8 týždňov denne 2 lyžice medu a u žiadneho nedošlo k zvýšeniu krvného tlaku.

    Priemerné hodnoty minerálnych látok v mede:
    Tmavé medy majú vyšší obsah minerálnych látok ako svetlé.
    Minerálna látka Svetlé medy Tmavé medy
    draslík 205,0ppm 1676,0ppm
    sodík 18,0ppm 76,0ppm
    vápnik 49,0ppm 51,0ppm
    horčík 19,0ppm 35,0ppm


    5. omyl: Med spôsobuje hustnutie krvi

    Takmer polovica ľudskej krvi pozostáva z pevných častíc - krviniek. Tie sa rozdeľujú na červené krvinky, biele krvinky a krvné platničky. Pri vyšetrení krvi sa určením tzv. hodnoty hematokritu zisťuje podiel pevných častíc v krvi. Normálne hodnoty hematokritu sa pohybujú u mužov 40%-53% a u žien 36%-48%.
    Nárastom červených krvniek, alebo nedostatkom tekutín môže stúpnuť podiel pevných častíc v krvi. Ľudovo sa hovorí o hustnutí krvi. Keď je v krvi veľa pevnej hmoty, klesá jej schopnosť tiecť, čo vedie k poruchám prekrvenia.
    Často sa tvrdí, že med zhusťuje krv, ale doteraz neboli predložené žiadne dôkazy, ktoré by toto potvrdzovali. Najdôležitejšie preventívne opatrenie k dobrému prekrveniu je okrem pohybu aj dostatočný príjem tekutín. Med nielej ochucuje nápoje, ale dodáva aj horčík, ktorý pôsobý uvoľnujúco na svalovinu ciev.

    6. omyl: Med je vlastne len cukor

    Vo viacerých príručkách o zdravej výžive sa možno dočítať, že med sa takmer neodlišuje od cukru, lebo pozostáva 70-80% z uhľohydrátov a približne z 20% vody. Často sa zdôrazňuje, že podiel dôležitých živín, minerálov, vitamínov a bielkovín je tak nízky, že med nemá nejaký zvláštny význam pre výživu. Tento pohľad na med pochádza z čias, keď sa ešte nevedelo o komplexnom zložení potravín, ako aj o účinkoch jednotlivých rastliných látok. Ale súčastná veda a poznatky pokročili a veľa vecí posúva do iného svetla.
    V minulosti sa zdravotný význam potravín posudzoval len na základe obsahu ich jednotlivých živín. Najmä obsah vitamínov patril medzi najdôležitejšie kritérium: čím viac vitamínov, tým vyšší význam pre zdravie, bez ohľadu na iné dôležité látky. Aj dnes sa vo všeobecnosti potraviny posudzujú len podľa obsahu vitamínov. V diskusiách o význame medu sa často tvrdí, že med pre svoj nízky obsah vitamínov a vysoký obsah cukrov nie je o nič zdravší ako bežný kuchynský cukor. Bezvýznamnosť medu sa často zdôvodňuje aj tým, že by sa muselo skonzumovať 4kg medu, aby sa pokryla denná dávka vitamínu B1. Ale takéto tvrdenia a porovnávania nezodpovedajú súčastným vedomostiam o zdravej výžive. Princíp "veľké množstvo = veľký účinok, malé množstvo = malý účinok" neplatí v ľudskom organizme neobmedzene pre všetko. V prírode sa nevysytujú len vitamíny a minerály, ale sú vždy sprevádzané inými látkami. A práve tieto rôznorodé zlúčeniny umožňujú optimálne využitie živín.
    Hodnota potraviny pre človeka závisí okrem iného aj od toho, ako rýchlo a v akom objeme sa dostanú živiny z tráviaceho traktu do krvi a z nej do buniek. Minerálne látky a stopové prvky z niektorých potravín dokáže tráviaci trakte získať len vo veľmi malých množstvách. K dobrému vstrebávaniu železa je potrebné, aby potravina obsahovala okrem železa aj vitamín C, meď a mangán. Med obsahuje tieto štyri látky.
    Aj účinok magnézia závisí od komplexného zloženia potravy: tento minerál može byť tráviacim traktom vo väčšom množstve prijatý, len keď daná potravina súčastne obsahuje aj vitamíny B1, B2 a B6. A med okrem magnézia má aj potrebné množstvo týchto troch vitamínov. Medzi magnéziom a vitamínom B6 sú ďalšie úzke väzby v ľudskom metabolizme. Obidve zložky pôsobia upokojúco na nervy, uvoľňujúco na svaly a srdcové cievy. Vzájomná súhra jednotlivých elementov a ich spoločný účinok je viacnásobne výšší, ako súčet účinkov každého jednotlivého elementu.
    V mede sa vyskytujú farbivá, ktoré prevažne patria k flavonoidom, z ktorých je známych okolo 5000 rôznych zlúčenín. Pre ľudský organizmus majú veľký význam. Zlatožlté farbivo quercetin chráni vitamín C pred poškodením kyslíkom a predlžuje jeho životnosť. Tým je vitamín C dlhšie k dispozícií ľudskému metabolizmu a vyvíja vyššiu biologickú aktivitu. Rôzne flanovoidy utlmujú škodlivý účinok voľných radikálov na bunky a chránia krvné cievy pred zápalmi.

    7. omyl: Med sa pečením znehodnotí


    Pohár s medom nenechávať zbytočne otvorený. Med príjma vlhosť z okolia a vzdušný kyslík poškodzuje B-vitamíny.
    Dnes už takmer všetci naši zákazníci vedia, že med sa nemá ohrievať nad 40°C, lebo vysoká teplota v ňom zničí veľa účinných látok. Preto si myslia, že pečením a varením sa med znehodnotí. To ale nie úplná pravda, lebo med okrem látok citlivých na teplo obsahuje aj látky, ktoré sú teplovzdorné.
    Nacitlivejšie sú enzýmy - tieto antibioticky účinkujúce látky sa zničia už pri teplote 40°C - nastáva o to rýchlejšie, o čo je teplota vyššia a čas jej pôsobenia dlhší. K prevencii a k liečbe infekcií dýchacích ciest sa preto odporúča jesť prírodný med, ktorý nebol zohriaty - natretý na chlebe, cmúľať v ústach ako cukrík, alebo v nápoji, ktorého teplota nedosahuje 40°C.
    Kto zabúda pohár s medom zatvárať, musí počítať s tým že už po krátkom čase med stratí veľa B-vitamínov, lebo tieto látky sú citlivé na vzdušný kyslík. Vmiešanie medu do teplého jedla tieto vitamíny vydržia, keď sa jedlo potom nebude ďalej variť. Aj teplé mliečne jedlá, ako napr. mliečna ryža, krupicová kaša, alebo puding, by sa mali dosladiť medom až na konci prípravy, keď sa už jedlo nebude variť - tým ostane zachovaných veľa vitamínov. Vitamíny skupiny B sú dôležité pre funkciu nervov.
    Aj keď niektoré látky v mede sa vplyvom teploty poškodzujú (enzými, vitamíny, aminokyseliny), oplatí sa med používať na pečenie. Minerálne látky a flavonoidy sú teplovzdorné a počas pečenia sa nepoškodia. Ponechajú si svoj chrániaci účinok na srdce a krvý obeh. Okrem toho si med zachová svoj priaznivý účinok na látkovú výmenu cukrov. Koláče sladené medom len málo zdvihnú hodnotu cukru v krvi, rýchlejšie nasýtia a spôsobujú dlhší pocit nasýtenia.
    V žiadnom prípade nie je vhodné med ohrievať v mikrovlnke - v nej stratí med veľa pre zdravie významných látok, najmä látky, ktoré majú antioxidačné vlastnosti.

    Poznámka na záver: Myslite na to, že med sa nesmie predávať s reklamným poukazovaním na jeho liečebné účinky, lebo med nie je žiadny uznaný liek.

    Renate Frank, Deutsches Bienen-Journal 01/2009 a 02/2009

    Pani Renate Frank, diplomovaná oecotrophologička, medzi včelármi nielen známa svojov knihou o mede, ale aj početnými článkami a prednáškami na tému "Med ako potrava a liek".


    Kniha Zázračný med V tejto knihe sa píše o mede, ako vzniká, aké látky obsahuje a o ich význame pre látkovú výmenu, použití medu pre zdravú výživu, pozitívnych vplyvov medu na rôzne zdravotné problémy. Ďalej sa možno v tejto knižke možno dočítať o spracovaní medu. Autorka knihy je vedeckou pracovníčkou v odbore výživy a zaoberá sa medom ako liečivým prostriedkom.

    Autor: Renate Frank
    Vydavatelstvo: Víkend
    Jazyk: český
    Počet strán: 124
    ISBN: 978-80-7433-024-7

    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768