Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Vresovec bylinný (Erica herbacea)

Vresovec bylinný je 30-50cm vyský, vždy zelený krík, ktorý skoro na jar ponúka včelám ružové medonosné kvety. Kvitne veľmi skoro, prvé kvety sa tvoria už pod snehovou prikrývkou. Zvláštne na ňom je, že nezriedkavo začne kvitnuť už novembri/decembri, počas studeného januára a februára obmedzí svoj rozvoj a na konci zimy znovu naplno rozkvitne. Mráz zväčša kvetom neškodí, predovšetkým keď sú pokryté snehovou prikrývkou.
Pochádza z teplých borovicových lesov v Alpách, vyskytuje sa tam aj vo výškoch 1800-2300m nad morom. Vo voľnej prírode je to vzácny druh, ale často sa vyskytuje v záhradách a parkoch.

Je vhodný do záhrad na kobercové pokrytie plôch. Kvety sú farby bielej, červenej, ružovej, plod je tobolka.

Vresovec bylinný vyžaduje kyslé a priepustné pôdy, znesie aj vápenaté pôdy. Vresovec má rád slnečné miesta a potrebuje tiež aj v lete dostatočne vlhkú pôdu. Pri výsadbe pridávať rašeliny, ťažké pôdy odľahčiť pieskom. Pokiaľ je rastlina vysadená (rozostup 25-30cm) a ešte nevytvorila súvislý koberec, mala by sa zem medzi rastlinami prikryť niekoľko centimetrou hrubou prikrývkou z humózneho materiálu.
Zvláštnu starostlivosť nevyžaduje, treba mu len zabezpečiť dostatok vlahy (hlavne v lete), po odkvitnutí mladé výhonky zostrihať, čím rastlina zhustne.

Ľudovo sa mu hovorí aj zimný vresovec, alebo snežný vresovec. Erica herbacea 'Myretoun Ruby' je jeden približne zo stovky kultivarov s tmavoružovými kvetmi.

       
   

Článok "Vresy, vresovce a vresoviská".

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768