Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Sofora japonská (Sophora japonica L.)

Sofora japonská ponúka ku koncu leta veľmi dobrý zdoj nektáru, priemerný výnos medu 110-350kg/ha. Obsah cukru v nektári sa pohubuje okolo 39-48%. Kvitne v čase, keď už väčšina stromov a kríkov odkvitla a vtedy ponúka včelám bohatú pašu. Kvety ponúkajú nezvyčajne veľa nektáru a sú pre včely skutočným rajom.

Je to cudzoopelivý rýchlorastúci vysoký strom (až do 25-30m), má krémovobiele, motýlikové kvety, ktoré kvitnú v júli-auguste. Ale aby začal strom knitnúť, musí mať aspoň 12 rokov (iné zdroje uvádzajú až 30 rokov). Preto pre včelára prakticky nemá význam, jedine ak ju otec zasadil pre syna. Zväčša sa nachádza v parkoch a aboretoch. Už mladý strom má dekoratívne svetlozelené listy a je náchylný na poškodenie jarnými mrazíkmi. Dospelý strom znesie bez problémov -28°C. Listy opadajú neskoro v zime. Pretože kvitne tak neskoro, v naších podmienkach plody len zriedkavo dozrejú. Pozor: plody najmä v nedozretom stave sú jedovaté, predovšetkým nebezbečné pre deti.

Sofora japonská má rada slnečné miesta, znesie aj suchú a chudobnú pôdu. Tento strom by sa nemal sadiť v ťažkých pôdach, lebo potom sa vyvíja náchylný na mrazy a zlomenie. Vďaka svojej odolosti voči výfukovým plynom aút, znečistenému prostrediu a suchote je často používaná na parkoviskách, alejách a v mestách.

Kvety  Plody  Kmeň  Mladý strom  Starší strom  Listy na jeseň

Sofora japonská 'Pendula' Sofora japonská 'Pendula' Sophora japonica 'Pendula' - pomaly rastúci nízky strom, dorastá do výšky 5-8m, s prevísajúcimi konármi a korunou.


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768