Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Lieska (Corylus avellana L.)
Lieska je 2-6m vysoký krík (zriedkavo malý strom) , ktorý sa vyskytuje v celej Európe. Ker s červenkastou alebo bielosivou hladkou lesklou pozdĺžne rozpukanou kôrou s kôrkovitými žliazkami, ktoré sa ľahko odlupujú. Konáre sivé, v mladosti s tuhými žliazkatými chlpmi. Listy stopkaté, dvojradové, vajcovito okrúhlasté až obrátene vajcovité, so srdcovitou bázou, na vrchole končisté, listové okraje dvojito pílkovité, na rube mäkko chlpaté.
Jednodomá. Vetroopelivá.

Lieska je skoro na jar významným zdrojom peľu pre včely, ktoré ho zberajú so samčích jahňad (pokiaľ to počasie dovolí). Pretože včely lietajú len na samčie jahňady, neprispievajú tak k opeleniu liesky. Za priaznivého počasia vraj môže lieska poskytnúť výnos medu 15-20kg/ha.

Kvety má dvojaké : samčie sú previsnuté v jahňadách, ktoré sa na teplom jarnom slnku zväčšujä a žltnú, samičie vyzerajú ako púčiky, z ktorých trčia červené chĺpky. Samčie a samičie kvety kvitnú ešte pred tým ako má lieska listy. Samčie kvety si lieska pripravuje už na jeseň, samičie kvety sa objavujú až ku koncu zimy. Samčie kvety púštajú po vetre peľ. Vietor ho prenáša na samičie kvety na iných kroch.
Lieska je vetromilná rastlina, po opelení jahňady opadávajú a zo semeníkov opelených piestíkových kvetov sa vyvinú plody – oriešky. Lieskovec je jednosemenný plod, ktorého tvrdé drevnaté oplodie voľne objíma semeno. Zrelé oriešky sú hnedé a voľne vypadávajú zo zeleného kalicha. Sú obľúbenou pochúťkou veveríc, myší, sojok, plchov, atď., ktoré tým že ich ich roznášajú prispievajú tak k jej rozširovaniu.

Rastie prakticky v akejkoľvek pôde, ale dáva prednosť zásaditým pôdam bohatým na humus. Znáša aj polotieň.


Samčie kvety - jahňady: Samiče kvety: Plod - lieskovec:

Listy:

Ako ovocná drevina, ktorá má predovšetkým okrasnú hodnotu, zatiaľ čo úroda lieskovcov je vo väčšine prípadov len milou vedlajšou vecou. Pri vysádzaní na malých kríčkoch liesky silno skracujeme korene. Ak kúpime väčšie kry s balom koreňov, je výsadbový rez zbytočný. V nasledujúcich rokoch môžeme rastlinu prenechať samú na sebu. Až keď je ker po mnohých rokoch hustý, alebo príliš vysoký (cez 5m), zasiahneme.

Už v dobe kammenej bol lieskový orech cennený ako trváci a na tuky bohatý doplnok stravy. Lieskový orech je bohatý na vitamíny a obsahuje zhruba 58% tukov a 20% proteínov. Výživná hodnota lieskového orecha je väčšia ako každého mäso. 20 orieškov nahradí jednej dospelej osobe celý obed.


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768