Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Kalina obyčajná (Viburnum opulus)

Kalina obyčajná je opadavý mrazuvzdorný ker, hustého okrúhleho vzrastu so vzpriamenými, rozširujúcimi sa, previsnutými konármi. Môže dorásť do výšky 4m, ale často ostáva nižší. Kôra je svetlohnedá, v starobe sa odlupuje. Listy 3-5 laločné, protistojaté, vajcovité, okraj listov hrubo pílkovitý. Na jeseň je ker vínovočervený.

Kvitne bohato v máji-júni bielymi kvetmi, ktoré poskytujú včelám nektár aj peľ, priemerný výnos medu môže dosiahnuť 25-40kg/ha.
Kvety má dva druhy: okrajové sterilné (neplodné) kvety sú veľké 25mm, slúžia na lákanie hmzyu a vnútorné kvety sú menšie, obojpohlavné. Plody sú červené 10mm veľké bobule, ktoré sú v nezrelom stave jedovaté, zrelé už menej - tepelným spracovaním sa to eliminuje. Tieto plody ostávajú visieť celú zimu, lebo pre vtákov sú nepoživateľné, alebo poživateľné len v krajnej núdzi. Kôra je tiež toxická.

Má rada slnečné miesta, ale znesie aj polotieň, je odolná, darí sa jej vo všetkých oblastiach Slovenska. Je nenáročná, bez zvláštnych nárokov na pôdu, ale vyhovujú jej vlhké a priepustné pôdy, bohaté na humus.
Jeho výšku možno udržiavať rezom, znesie aj silnejšie rostrihať, z hlbokéhe rezu sa rýchlo zotaví. Kalina má veľký koreňový systém, z ktorého vyrastá omladina, preto je vhodná na spevňovanie brehov. Tento veľmi ľahko pestovateľný ker sa môže využiť aj do vetrolamov.

Červené bobule roztlačené v horúcej vode, dosladené medom pomáhajú proti prechladnutiu. Obsahujú vitamín C, po uvarení sú jedlé a môže sa z nich pripravovať napr. marmeláda.
V ľudovom liečiteľstve sa používa kôra pri liečení ženských problémov (menštruačné bolesti, nepravidelná menstruácia), plody pri liečbe žalúdočných vredov, vonkajšie použitie na liečbu ekzémov a vyrážiek. Kôra aj plody sú mierne toxické, nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy, plody strácajú toxický účinok tepelným spracovaním.

              

Pestuje sa niekoľko odrôd s barevnými listami alebo plodmi, známa je záhradná odroda 'Sterila' len so sterilnými kvetmi zoskupených vo veľkých súkvetiach podobným snehovým guliam, ktoré v máji pokrývajú celý ker:


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768