Javor cukrový je listnatý opadavý stom, dorastajúci do výšky 30-37m, kmeň štíhly, kôra šedá. Kvitne ešte predtým ako mu narastú listy.
Najlepšie sa mu darí na sviežej, humóznej a živnej pôde a to hlavne v nížinách, neznáša dlhodobe zamokrené pôdy.
U nás javor cukrový nemá veľký hospodársky význam, požíva sa ako parkový alebo alejový strom. Jeden javor cukrový
s priemerom približne 30 cm rastúci v blízkosti cesty dokáže v priebehu 1 vegetačného obdobia odstrániť z ovzdušia cca 60 mg kadmia, 140 mg chrómu, 820 mg niklu a 5200 mg olova [1].
Kmeň obsahuje sladkú šťavu, ktorá sa používa na výrobu známeho javorového sirupu (v Kanade) - vyrábané vyparovaním javorovej štavy (miazgy javora).
Tento sirup ma vysoké výrobné náklady, pretože na 1liter sirupu je potrebné odpariť asi 40 litrov javorovej štavy. Čím je sirup tmavší a čím má výraznejšiu vôna karamelu, tým vyššia kvalita - označuje sa písmenami A – D (D je najvyššia kvalita).
Javorová šťava sa získava na jar buď navŕtaním otvorov do kmeňa alebo pomocou formaldehydu (vyšší výnos). Keď je sirup označený "Bio", tzn. že nebol použitý formaldehyd a stromy rastú v neznečistenom prostredí.
|
Peľové zrnko kvetu javora cukrového
Zdroje:
[1]. www.lesoprojekt.sk
|
Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované.
Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na
www.vcely.sk, alebo
www.vcelarskeforum.cz
sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.
Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder
andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger.
Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.