Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Klieštik včelí ekologicky pod kontrolouPenová kuchynská utierka, ako lacný a jednoduchý odparovací knôt na krátko- dobé ošetrenie kyselinou mravčou.


Aplikácia utierky z dola v úli s vysokým dnom, ktorý má pod mriežkou vyberateľnú zásuvku.
3.1.3. Penová kuchynská utierka
sa používa na krátkodobé nárazové letné ošetrenie produkčných včelstiev po ukočení znášky. Je to veľmi jednoduché a lacné riešenie, použiteľné takmer v každom úľovom systéme. Ako odparovací knôt poslúži bežná penová kuchynská utierka (20x20x0,5cm). Aplikuje sa 60% KM, počas suchého a teplého počasia. V prípade dlhodobého nepriaznivého vývoja počasia sa môže aplikovať aj 85% KM.
Ošetruje sa 3-4 krát v 4-7 dňových odstupoch (niektorý autori udávajú 2-3 dňové odstupy) medzi ošetreniami.
Vokajšia teplota nesmie klesnúť pod 12°C. Ak je denná teplota nad 25°C, tak ošetrenie aplikovať v podvečer, keď už slnko neprehrieva úľe, ale nie veľmi neskoro, aby nebol slabý odpar. Vhodné sú teplé a suché noci. Počas dní so studenými nocami aplikovať doobeda. Čas aplikácie prispôsobiť momentálnemu počasiu. Tento spôsob ošetrenia je citlivý na počasie, preto treba sledovať predpoveď.
Ošetrenie je možné aplikovať z hora (utierka položená na rámikoch), alebo z dola (utierka na dne pod rámikmi). Pri aplikácii zdola je potrebné nejakou mriežkou chrániť včely. Pokiaľ je to možné, tak uprednostniť ošetrenie z hora, lebo pary KM sú ťažšie ako vzduch a padajú smerom nadol.
Pri krátkodobom nárazovom ošetrení sa odparuje malé množstvo KM relatívne nekontrolovateľne v priebehu 6-10 hodín. Na začiatku prudko stúpa koncentácia pár v úli. Po 6 hodinách je väčšia čast KM odparená.

Dávkovanie:
 • Ošetrenie zhora: 2ml na rámik v zanderovej miere, 3 ml na rámik rozmeru dadant.
 • Ošetrnie zdola: rodine v jednom nádstavku 4ml na rámik (zander), rodine v viacerých nádstavkoch 3ml na rámik (zander).


 • Postup:
 • Penovú kuchynskú utierku pred prvým použitím dôkladne preprať, lebo zvyčajne sú výrobcom napustené saponátom.
 • Otvoriť letáč na plno, otvoriť úľ a včely dymom vytlačiť z horných latiek rámikov dole do uličiek medzi rámiky. Zadymenie nepodceniť, tým že sa matka dymom stlačí dole ku dnu sa zmenšuje riziko jej straty.
 • Ak nebola utierka už vopred navlhčená, tak teraz navlhčiť, ale nie premočiť - dôkladne výžmýkať, tak že z nej už nevyteká ani kvapka vody, inak voda zriedi KM. Na navlhčenie dobre poslúži rozprašovač vody.
 • Utierku položiť na rámiky a naniesť potrebnú dávky KM, pokiaľ možno čo najviac vychladenú - tým začína odpar pomalšie a včely nezačnú panikáriť. Na jednu bežnú penovú kuchynskú utierku sa neodporúča dávať viac ako 50ml KM - nesmie byť premočená, inak KM stečie.
 • Úľ zavrieť. Niektorý autori uvádzajú, že nad utierkou by mala byť kvôli cirkulácii vzduchu medzera aspoň 1cm, iný zase, že nie je vhodné nádstavkom zbytočne zväčšovať úľový priestor. Ak sa nasadí prázdny nádstavok, buď fóliou zmenšiť úľový priestor, alebo prispôsobiť dávkovanie KM.
 • Zavrieť zasieťované dno! Nezabudnúť na letáč!
 • Na druhý deň utierku z úľa vybrať. Ak ostane v úli dlhšie, včely na ňu nanesú propolis, čím sa zmenšuje jej odparovacia plocha a znižuje životnosť.


 • Aplikácia KM penovou kuchynskou utierkou krok za krokom v obrazoch:
  Letáč otvoriť na plnú šírku! Rabovky sa netreba obávať, včelám KM veľmi smrdí, cudzie včely do tohto úľa nebudú tlačiť. Otvoriť úľ a včely dymom vytlačiť z horných latiek rámikov. Zadymiť aj do uličiek, aby sa včely stiahli aj s matkou dole. Matka potrebuje trochu času kým zíde do bezpečnej vzdialenosti. Penovú kuchynskú utierku navlhčiť, ale nie premočiť. Rozprašovačom to ide rýchlo a jednoducho. Odparovací knôt (penová kuchynská utierka) položiť na rámiky, lepšie je viac smerom do zadu, ako k letáču. KM rovnomerne naniesť na utierku. Za čas, potrebný na navlhčenie utierky a nabratie KM mala matka dostatok času sa stiahnuť dole. Úľ na obrázku má úľové veko riešené tak, že z jednej strany je výška 7mm a z druhej okolo 20mm. V tej hlbšej časti je tepelná izolácia, ktorá sa počas ošetrenia KM vyberie a veko sa nasadí opačne. Tým je zabezpečená dostatočná medzera nad odparovacím knôtom pre cirkuláciu vzduchu. Na druhý deň sa utierka vyberie a veko sa nasadí normálne (7mm stranou dole). Zasieťované dno uzavrieť!
   << Predchádzajúca strana    Nasledujúca strana >>               Zbraziť všetky strany 
  Obsah:


  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

  Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768