Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Konzept boja proti varroe kyselinou mravčou (KM) a odporúčania k spôsobu prevádzky

Bruno Becker, narodený 1928, včelári od roku 1968 v Nassenheidene (severne od Berlína). Začal včelárit pre možnosť vedlajšieho zárobku, lebo kvôli Ischiasu bol často pripútaný k posteli. Popri práci pri včelách sa nechal príležitostne pichnúť včelou, a ked ho Ischias v zime pritlačil, zašiel si ku včelám po žihadlo. Problémy s Ischiasom ho už dávno netrápia.
V roku 1982 objavil prvé varroa roztoče na svojom stanovišti. Zo začiatku bol každý prostriedok dorý, ktorý držal túto pliagu v šachu. Ale už vtedy si robil starosti kvôli reziduám v mede. Už vtedy si myslel, že kyselina mravčia by mohla byť to správne riešenie. Síce v tej dobe už boli nejaké odporúčania a metodiky ale aj veľa negatívnych názorov typu "Už nikdy viac". On napriek tomu experimentoval s kyselinou mravčou a ako výsledok svojej práce udáva vyše 500.000 predaných kusov odparovačov Nassenhaider.
Nasleduje voľný preklad jeho článku a web-stránky:

Po 38-ročných skúsenostiach vo včelárení a posledných 15-tich rokov bez straty jedinej včelej rodiny kvôli varroe, rád by som predstavil môj postup a odporúčal ho včelárom , ktorý sa sťažujú vysokými stratami včiel kvôli varroe alebo pre iné neznáme príčiny a radi by von z toho bludného kruhu.
Napriek všeobecným odporúčaniam, že pri spáde klieštika menej ako jeden za deň v neskorej jeseni žiadne iné opatrenia nie sú potrebné, orientujem sa podľa 0,1 za deň a s istou to aj dosiahnem. Len použitím KM môžem bez problémov 8 mesiacou prakticky tak včeláriť, ako keby žiadneho parazita nebolo.
Kto to nedosiahne, mal by premýšľať, kde je príčina. KM sa vyparuje pri 30°C zhruba 15x rýchlejšie ako pri 10°C. K tomu má vplyv aj vlhkosť vzduchu. Plynulé vyparovanie sa dá dosiahnuť len keď je nejaké zariadenie so stálou alebo nepatrne premenlivou odparovacou plochou umiestnené v blizkosti plodiska, pretože tam sa včely postarajú o stálu teplotu a vlhkosť. Avšak toto sa podarí len okolo konca septembra. K tomu je potrebné dávkovanie s odparovacou plochou, nezávislé od počasia, ktoré je dostatočné aj pri nižšej vonkajšej teplote. Pri 10°C a 85% KM je to asi 30x30=900cm2. Kto tomu neverí, nech každú hodinu dá 1ml vody alebo KM na papierový servítok a potom pri rôznej teplote a vlhosti zaznamenáva veľkosť vlhkej plochy. Potom si pravdepodobne dobre predstaví, ako sa priblížiť s určitou odparovacou plochou k plodisku a prečo jeden odparovač dosiahne 10-90% a iný 90-100%, prečo má jeden odparovač aj s 85%KM v auguste problémy a iný až v novembri.

Nassenheiderov odparovač zabezpečuje dobré výsledky, je jedno či je júl alebo október. To je dôležité hlavne pri ošetrení v októbri proti zostatku klieštika v úli. V septembri je ešte priskoro a v októbri to zvládne nassenheiderov horizontálny odparovač. Kto teda v lete nerád vidí na letáči deformované včely, mal by to vyskúšať. Ono to funguje, aj keď vedci tvrdia, že v septembri pri teplote pod 15°C už je KM neúčinná.
Vážené včelárky a včelári, to sa musíte len sami presvedčiť.

Po mnohých pokusoch na vlastných včelách vznikli takéto prototypy, ktoré boli po mnohé roky testované včelármi v okolí a na univezite Freien Universität Berlin. Podľa funkčného prototypu vznikol "Nassenheiderov odparovač", ktorý sa stal u mnohých včelárom pojmom. Meno dostal podľa obce Nassenheide, kde uzreli svetlo sveta prvé prototypy.
   
Nasenheiderov horizontálny odparovač upevnený v rámiku. V úľoch so zadným prístupom sa umiestňuje vzadu priamo pri okienku, v nadstavkových úľoch a ležanoch ako krajný rámik, použitelný až do konca októbra. Nasenheiderov horizontálny odparovač umiestnený na rámikoch v jednom práznom nádstavku. Túto metodu uprednostňujem. Takisto použiteľné až do konca októbra.

Kontrolu spádu klieštika pod všetkými rámikmi považujem za veľmi dôležitú a myslím si že včelárenie "na slepo" si nemôžeme dovoliť. V tejto súvislosti musím pripomenúť, že je neprístupné používať lieky preventívne alebo pri podozrení, ale len keď je to potrebné. Neexistuje žiadna možnosť, ako sa vyhnúť kontrole spádu klieštika. Je len tá možnosť, nebezpečný vývoj včas spoznať a bez straty času a liekov včas zasiahnúť.

Ako smerodajné hodnoty pre mňa ako včelára, ktorý nekočuje, v okolí Berlína sú:

  1. Ošetrenie kyselinou mravčou po vytáčaní medu len vtedy, keď je spád viac ako 2-3 roztoče za deň, alebo 15-20 za týždeň, inak až okolo 15.08.
  2. Ošetrenie kyselinou mravčou po zakŕmeni okolo 15.09. Toto ošetrenie sa môže vypustiť, ked je spád menej ako 3-4 roztoče za deň, alebo 20-25 za týždeň, vzhľadom na to, ze v októbri nasleduje jedno ošetrenie.
  3. Ošetrenie kyselinou mravčou niekedy začiatkom až v strede oktobra v každom prípade.
Z viacerých dôvodou uprednostňujem dlhodobé ošetrenie v dĺžke 10-14 dní. Tie časové údaje sa zakladajú na mojich osobných skúsenostiach v okolí Berlína.

Efektívny boj proti varoe nie je všetko. Nemalo by sa prehliadať, že zmeny klimatických podmienok sú v plnom prúde a napriek všetkým snahám to bude zastavené, až keď vyschne posledný prameň ropy. Podľa mňa si to vyžaduje aj zareagovať v spôsobe včelárenia. Keď leto dlho trvá, tým je plodovanie včiel dlhšie, matky sú skorej vyčerpané a preto je ich každoročná výmena dôležitejšia. Potom musí byť podporné zakŕmenie po poslednom vytáčaní medu predĺžené a zimné zakŕmenie presunuté na neskoršie obdobie. Čakanie na zimovanie včiel bez plodu bude čím ďalej len klamnou nádejov.
Poteší ma, ak tieto riadky a záverečná prehľadná tabuľka dajú niekomu podnet alebo pomoc pri riešení svojho problému.
Mesiac Boj proti klieštikovi varroa destructor Odporúčaná práca na včelnici
Január Nič* Kontrola letáča, najmä ked nasneží, inak dávat pozor aby včely mali zimný pokoj – nič ich nerušilo.
Február Nič* Krátko pred očakávaným očistovacím preletom vyčistiť podmet - včely sa môžu pri vynášaní mŕtvych včiel na zemi podchladiť.
Marec Pre istotu 2x kontrola spádu klieštika, ale prakticky to nie je nevyhnutné. Kontrola zásob, pri nádstavkových úľoch najjednoduchšie so závesnou váhou. Asi okolo 1.apríla stúpa sprotreba. Pred tým včely netrpia hladom, aj keď boli šporovlivo zakŕmené.
Apríl Nič* Stavebný rámik vložiť k plodisku, nevkladať do plodiska. Včely si majú vychovať trúdov, kedy to sami chcú. Skoro na jar sú robotnice dôležitejšie. **
Máj Nič* Včeláriť ako v časoch pred príchodom klieštika včelieho. Včely zavčasu rozšíriť, v prípade pochybností radšej skorej ako neskoro.
Jún Nič* Včeláriť ako v časoch pred príchodom klieštika včelieho. Nepodceniť ročnú obmenu matky.
Júl Zhruba po 20.júli 2x kontrola spádu klieštika, po ošetrení v októbri by nemal byť väčší ako 1-2 za deň. Odobranie posledných medníkov a prvé podnecovacie zakŕmenie, nalepšie to spraviť súčastne. Plodisko neobmedzovať príliš včasným zimným zakŕmením.
August 1. ošetrenie s 60% kyselinou mravčou s hassenheiderovým horizontálnym odparovačom, týždenná kontrola spádu klieštika. Pokračovať v podnecovacom kŕmení. Kráľovná sa nezaujíma o stav zásob, ale o to, či je ich priebežný prísun.
September 1. ošetrenie s 60% kyselinou mravčou s hassenheiderovým horizontálnym odparovačom, týždenná kontrola spádu klieštika. Zistiť stav zásob závesnou váhou, nezakrmovať pred začiatkom septembra, neskorá znáška, ktorá je bohatá na balastné látky, musí byť prekrytá alebo zriedená.
Október Ošetrenie zostatku klieštikov kyselinou mravčou s hassenheiderovým horizontálnym odparovačom, týždenná kontrola spádu klieštika. Príliš zúžený letáč sa môže ľahko upchať, zábrana proti myšiam z asi 3mm hrubých vodorovných drátov chrámi lepšie.
November 3x kontrola spádu klieštika Príležitostná kontrola, inak dbať na zimný pokoj.
December Nič* Príležitostná kontrola, inak dbať na zimný pokoj.
* Pri dodržaní ošetrenia v októbri, zistí včelár sám, že od začiatku novembra až do konca júla nemusí nič proti klieštikovi podnikať.
** Stavebný rámik do plodiska je podľa môjho názoru niečo pre ľudí, ktorí v jeseni niečo zameškali.

Neotváram žiaden úľ pred kvitnutím egreša, pokiaľ nevidím niečo podozrivé.
Nassenheiderov odparovač Nassenheiderov odparovač horizontálny Nassenheiderov odparovač horizontálny
Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768