Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Bez zbytočnej námahy čistý úľ po celý rok

Čistenie úľa? Toto zvládnu včely samé a to počas celého roka. So včelami má včelár údajne len robotu. S trochou šikovnosti je možné si tú robotu uľahčiť. Pohodlný včelár šikovnými zásahmi nechá za seba pracovať včely.

Na jar si včely samé upracú v úľi

Výmena dna začiatkom jari patrí k činnostiam väčšiny včelárov. Na druhej strane pohodlný včelári ponechajú celú zimu včely nad otvoreným zasieťovaným dnom. Odumreté včely na zasieťovanom dne sú suché, voľné a ľahké. Tieto potom včelstvo bez problémov a bez pomoci samo uprace. Včelár nesmie zabudnúť na jar odobrať z letáčového otvoru mriežku proti myšiam.
Otvorené zasieťované dno má ešte jednu výhodu: žiadne zaplesnené plásty. Mať úle bez plesní je prospešné pre včely a aj pre včelára.

V lete bez zbytočného odstraňovania divokej stavby

Dobré včelstvá stavajú - takmer všade a každom čase. Veľa včelárov sa zaoberá odstraňovaním divokej stavby a pritom rizkuje rozpučené včely a plod. Neželanej stavbe plástov je možné sa vyhnúť, keď sa dbá na tri veci: fólia, rámiky a včasné pridanie nádstavku.

Široká horná laťka rámika nezavadzia

  • Nikdy viac oškrábávať vnútorné veko úľa - tomu sa dá predísť fóliu na rámikoch v hornom nádstavku

  • Keď ponecháme fóliu pri zakrmovaní na horných rámikoch, na fóliu položíme vedro, prázdny nádstavok a zahneme jeden roh fólie tak, aby sa včeli dostali k podávaným zásobam, nebudú stavať dielo okolo vedra v prázdnom nádstavku.

  • Priestor medzi rámikami dvoch nádstavkov ostane bez voskových mostíkov a trúdieho diela, keď horná laťka rámika je široká (obrázok 3 a 4). To že je široká, neruší ani včely a ani matku pri prechode medzi nádstavkami.

  • Divoká stavba v úľovom dne nie je problém výšky dna, ale chybného manažmentu včelára. Keď včelstvám včas pridáme nádstavok, tak dole nebudú nikdy stavať. Rodiny, ktoré zimujú v jednom nádstavku, dostanú druhý nástavok tesne pred kvitnutím vŕby rakyty (s prázdnym stavebným rámikom na trúdie dielo, umiestneného vedľa krajného rámika) a ostatné rodiny rozšírime najneskoršie tesne pred rozkvitnutím čerešní. Včasné pridanie nádstavku neuškodí ani slabším rodinám. Takto včely nezačnú stavať dielo v úľovom dne, aj bez stavebnej zábrany.


  • Prvá vec, ktorej sá dá vyhnúť: plesne v úli. Keď včely sedia celoročne na otvorenom, dobre vetranom zasieťovanom dne, takáto vec sa nestane.

       
    Druhá vec, ktorá nemusí byť: divoká stavba vo dne úľa. Predísť tomu je možné včasným pridaním nádstavku.


    Na nápad, zastavať priestor medzi dvoma nádstavkami, prídu včely zvyčajne vtedy, keď horná laťka rámika je úzka.
       
    Lepšia je široká horná laťka rámika.


    Zbohom, jesenné drhnutie


    Rámiky by sa mali čistiť - kdo chce, tak aj s lúhom sodným. Pohodlný včelár staré plásty roztaví, rámiky oškriabe a zvyšok ostane tak, ako to vytvarovali včely.

  • Napájačky vody treba pravidelne čistiť, aby sa nepodporoval prenos infekčných chorôb. Komu sa nechce ich čistiť, ten ich včelám nedáva. V strednej Európe netreba včelám robiť umelé zdroje vody.

  • Kdo nepoužíva falce na nádstavkoch a kovové koľajničky pod rámiky, ten si ušetrí prácu s oškrabavaním mŕtvych včiel, vosku a propolisu.

  • Na jeseň včely všetko aktívne zatmelia propolisom. Rámiky, ktoré majú na reguláciu odstupu len čalúnicky klinček, sa na jar ľahšie vyberajú, na rozdiel od rámikov s hofmanovým plieckom. Ale na druhej strane, rámiky s hofmanovým plieckom viac vydržia pri topení vosku a čistení rámikov.

  • Keď sa staré plásty vytopia a rámiky vyčistia v lúhu sodnom, je nasledovné letovanie medzistienok na čistučké rámiky jednoduchšie. Každoročné vyváranie rámikov a opaľovanie vnútorného priestoru nádstavkov nie je nevyhnutné. Tieto opatrenia majú zmysel len v prípade hrozby nákazlivej choroby. Včely svojou propolisovou tapetou sa dostatočne chránia proti vírusom a baktériam. Čím menej manipulujete s dezifenkčnými prostriedkami, tým lepšie pre Vaše zdravie.

  • Včelár, ktorému sa nechce trápiť s moľami, neskladuje žiadne plásty, ktoré boli predtým už zaplodované. Rok 2010 bol rok biodiverzity, ale moľa určite nevymrie, keď sa nebude môcť rozmožovať vo Vašej šope.

  • Minulosťou je odhŕňanie snehu z letáčového otvoru a jeho kontrola, či nie je zapchatý mŕtvymi včelami. Keď včely sedia nad otvoreným zasieťovaným otvorom a letáčový otvor je prekrytý len sieťkou proti myšiam, tak udusenie včelstva nehrozí.


  • Nechajte včely, nech si samé nájdu vodu.
       
    Ploché nádstavky bez falzu a kovových koľajničiek na rámiky sa čistia jednoduchšie.


    Plásty, ktoré neboli nikdy zaplodované môžme skladovať bez obáv, že by sa mole do nich pustili.
       
    Zasnežená romantika. Aj na letáčovom otvore.

    Vyskúšajte si moje tipy počas celej sezóny a ušetrený čas môžte stráviť rozhovorom s inými včelármi o tom, koľko úkonov pri včelách je prebytočných. Včelárstvo je pekná záľuba, ale drhnutie asi nie. Tak to teda nechajme tak, keď to nie je nevyhnutné.

    Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 01/2011 a 02/2011

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768