Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
A roj je v kýbli ...

... a tam mu nie je zle. Máj prináša so sebou okrem iného aj roje. Približne tretina produkčných rodín sa chce vyrojiť. Pri práci s rojom sa dá ušetriť veľa zbytočnej práce.


Keď si roj niekde sadne, nestriasame ho hneď - chvíľu počkáme nech sa usadí. Ale ani nečakáme zbytočne dlho.


Vedro so včelami odložíme v blízkosti do tieňa a na vrch dáme materskú mriežku, kameň a veko.


Ľahko dostupné roje strasieme rovno do úľa. V nádstavku máme na každej strane 2 medzistienky.
  • Bežný postup: niekedy dymom, inokedy vodou sa roj "upokojí" a potom strasie do rojnice. Profesionálne chytanie roje len s vypracovanou profesionálnou rojnicou. Ako povinnosť sa považuje čakanie niekoľko hodín pred premiestením do úľa, ktoré sa robí až neskoro večer, alebo mu dokonca predchádza trojdňový pobyt v pivnici.


  • Alternatíva: postačuje 25kg (alebo lepšie 40kg) plastové vedro na med s vekom a materská mriežka. Roj, ktorý je na dostupnom mieste strasieme do vedra odvážnym ráznym úderom na konár. Roju neublížime, keď ho predtým postriekame vodou z rozprašovača, ale nejako výrazne nám to prácu neuľahčí. Použitie dymáka neodporúčam, dym je v tomto prípade úplne kontraproduktívny.
    Kto skúša včelárskym smetáčikom zmiesť do vedra ešte aj posledné včely, potom sa nesmie čudovať, aké sú tie včely bodavé. Tie včely, ktoré sme nestriasli do vedra, tam samé najdú cestu. Usmernia ich včely, ktoré sedia na okraji kýbla a vydávajú ostatným sestrám pachový signál: "Poďte sem, matku sme tu našli!".
    Rôzne prostriedky na lákanie roja neučinkujú tak, ako sľubujú, alebo väčšinou neúčinkujú vôbec, tie si môžete kľudne odpustiť.
    Vedro so strasenými včelami (a pravdaže je v ňom aj matka) položíme do tieňa blízko miesta, kde sme roj striasali. Na vedro dáme materskú mriežku, zaťažíme kameňom a na vrch oprieme veko vedra. Väčšinou najneskoršie po 60 minútach vytvoria včely na materskej mriežke chumáč. Ak sa nám striasanie včiel nepodarilo a matka neskončila pritom vo vedre, tak včely sa vrátia späť na konár k matke - tým dostame druhú šancu.
    Roj môžeme usadiť z vedra rovno do úľa. Nachystáme si úľ s jedným nádstavkom s medzistienkami. Pred vysypaním včiel vyberieme zo stredu nádstavku rámiky, čím umožníme včelám sa pokojne rozlieť po krajných rámikoch. Postačuje, keď im ponecháme po dva rámiky na každej strane. Z vedra s rojom odložíme veko a kameň a včely strasieme z vedra a z materskej mriežky do úľa. Opatrene vložíme vybrané rámiky naspäť do nádstavku a zavrieme úľovým vekom.
    Úľ s rojom môžeme umiestniť aj vedľa úľa, z ktorého sa vyrojili. Včely už počas prvej noci vystavajú 1-2 medzistienky. Roj prikrmujeme iba ak nie je znáška, alebo je dlhodobe nepriaznivé počasie - 2 až 3 krát 1 liter cukrového roztoku. Keď je znáška, tak prikrmovať netreba, včely sa vedia sami o seba postarať - koniec koncov majú dostatok nezamestnaných lietaviek.
    Po týždni skontrolujeme ako roj postupuje a koľko má zásob. Kto pritom aplikuje ošetrenie kyselinou mliečnou, tak zabije dve muchy jednou ranou. V tomto čase ešte nie je plod zaviečkovaný a kyselina mliečna účinkuje efektívne a bez reziduí.


  • Pre pohodlných: Namiesto plastového vedra striasť včely rovno do úľa (zasieťované dno s jedným nádstavkom).


  • Ak roj prepravujeme, na krátku vzdialenosť je možné ho prepraviť aj vo vedre, na väčšie vzdialenosti odporúčam prepravovať v úli.
    Keďže platové vedro je ľahké, jeho výhody oceníme najmä pri chytaní roja na ťažšie prístupných miestach. Kupovanie materiálu, ako rojnice, rôzne prostriedky na lákanie včiel a pod. sú len zbytočne vyhodené peniaze. Tento spôsob chytania rojov je vhodný ako aj pre hobby včelárov, tak aj pre veľkovčelárov - šetrí čas a peniaze.

    Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 05/2009

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768