Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Odviečkovanie horúcim vzduchom

Horúcim vzduchom ide odviečkovanie rýchlo a jednoducho. Koho by to zaujímalo, tu je pár rád, ktoré ušetria čas a námahu.

Bežný spôsob: Použitím odviečkovacej vidličky sa odstraňujú viečka z medníkového plástu. Ak sú plásty chladné, alebo kto hlboko zaborí vidličku musí použiť viac sily. A kto je nepozorný, tak tečie krv.


Keď sa pracuje plynulo, max. 10 sekúnd na stranu, tak kvalita medu tým neutrpí.

Na odviečkovanie horúcim vzduchom sú vhodné len panenské plásty (ktoré neboli nikdy zaplodované).

Plást, ktorý bol predtým v plodisku, nie je vhodný na odviečkovanie horúcim vzduchom.
Alternatívny spôsob: Horúcovzdušná pištol 2000W sa dá použiť okrem iného aj na odviečkovanie. Úplne postačuje nejaký model za 20€. Pri správnom použití je odviečkovanie hračkou.
Horúcovzdušnú pištol nastaviť na plný výkon, po zapnutí nechať bežať asi 15 sekúd. Potom je teplota vzduchu okolo 600°C. Prejdite vzduchom plynule pár centimetrov ponad plást (obr. 1). Už pri teplote 63°C sa viečka topia, vzduchový vankúšik, ktorý je medzi viečkom a medom, sa teplom rozpína a tlačí tekutý vosk do strán, kde na okrajoch bunky po pár sekundách opäť stuhne. Pri výmene plástov horúcovzušnú pištol nevypínajte, nechajte ju na bezpečnom mieste bežať. Na jednu stranu plástu fúkajte max. 10 sekúnd, tým ostane kvalita medu nedoknutá.

Použitím horúcovzdušnej pištole:
 • šetríte čas a silu,
 • získate rýchlo odviečovaný plást, z ktoré takmer neodkvapkáva med, lebo okraje bunky ostávajú nepoškodené,
 • nemusíte tak často pri cedení medu čistiť sito,
 • nepoškodzujete plásty,
 • nemáte starosti s viečkami (odkvapávanie, spracovanie).

  Ale tento postup funguje len pri svetlých panenských plástoch, ktoré neboli nikdy zaplodované (obr. 2). Ak bol plást predtým v plodisku a bunky boli zaplodované, tak u takýchto buniek sedí viečko priamo na mede - medzi medom a viečkom nie je vzduchový vankúšik (obr. 3). Keď sa toto viečko vplyvom teplého vzduchu roztopí, tak opäť vychladne na mede, lebo chýba vzduchový vankúšik, ktorý by ho vytalčil na okraje. Toto je tiež jeden z dôvodov, prečo nepoužívať plásty z plodiska v medníku a plodisko od medníka oddeliť materskou mriežkou.
  Problém môže nastať aj pri transporte medníkových plástov. Keď sa plásty navzájom dotýkajú, može dôjť k pritlačeniu viečok, čo opäť znemožňuje efektívne použitie horúcovzdušnej pištole. Preto je najlepšie odobrať a prenášať celý medníkový nádstavok, kde sú plásty v svojom orginálnom uložení - tam sa už včely postarali o dostatočný odstup medzi plástami.
  Pri roztápaní viečok horúcovzdušnou pištolou malá časť vosku z viečok odprskuje na všetky strany, preto je vhodné okolo odviečkovacie taniera použiť nejaký kartón (ako na obr. 1) a dať si nejaké staršie oblečenie. Ale aj pri použití bežnej odviečkovacej vidličky je človek dosť ulepený a roztúsených viečok po okolí tiež každým hotovým nádstavkom pribúda.

  Táto metóda je rýchla a jednoduchá, ale odviečkovaciu vidličku treba mať aj tak stále po ruke. Je to vhodné pre včelárov s menším počtom rodín, veľkovčelári používajú odviečkovacie linky.

  Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 05/2010

  Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


  Neprešlo jazykovou úpravou.
  Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

  Hinweis:
  Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

 • Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768