Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Z kvetu rovno do pohára

Med v pohároch bez vytáčania - včelár Wolfgang Jenke nechá včely vybudovať plást rovno v pohári a počká si, kým ho zanesú medom. V tomto článku predstaví svoj jednoduchý postup.

Med v prirodzených včelých plástoch je už tisícročia vysoko cenený a žiadaný. Už v minulosti známy lekár Paracelsus (1493-1541) vedel o jeho liečebných účinkoch a plást s medom nazýval božím darom.
Niekoľko mojich zákazníkov už roky u mňa nakupujú med v plástoch kvôli jeho zváštnej chuti. Plástový med je zaviečkovaný med vo svojom pôvodnom pláste, kam ho včely uložili a ktorý včely samé vystavali ako "panenské dielo". Pôvodne plástový med predávaly včelári z vresovísk, lebo tento vresoviskový med nevyteká z narezaných buniek. Med, ktorý ja získavam v mojej lokalite túto vlastnosť nemá. Porcovanie plástu s medom a manipulácia s týmito narezanými kúskami je riadna lepkavá prplačka.

Plástikový med v pohári

Aby som si ušetril lepkavú manipuláciu s plástikovým medom (med uložený včelami do novopostavených buniek plástov, predávaný v zaviečkovaných celých plástoch alebo v ich výrezoch), začal som experimentovať s tým, aby včely vystavali plást rovno v pohári a naplnili ho medom. Keď môžu stavať divokú stavbu v každej dutine, tak prečo nie aj v pohári.
Z preglejky som si vyrezal rozmer, ktorý pasuje na moje nádstavky (vlastne podľa rozmerov materskej mriežky), do nej som vyrezal diery podľa pohára, v ktorom predávam med. Do pohára pripevním 1 cm vysoký kúsok medzisteny. Na plodisko položím materskú mriežku a dosku s pohármi. Na toto využívam len silné rodiny. Doska s pohármi je buď priamo nad plodiskom, alebo na prvom medníku. Poháre prekryjem prázdnym nádstavkom.
Spočiatku výsledok nebol uspokojivý. Len málo rodín vystavalo v pohári plást a zaplnili ho medom. Z týchto rodín som potom odchoval matky a dodnes odchovávam ich potomstvo. Vďaka tejto selekci v chove matiek som dnes s výsledkom spokojný. Aj včelári z okolia, ktorý chcú získavať plástikový med rovno pohári si ku mne zájdu po chovný materiál. Ale tým nechcem tvrdiť, že len moja línia je toho schopná. Takto si môže každý včelár vyselektovať zo svojich včelstiev také, ktoré budú ochotné stavať plást priamo v pohári.

Na dno pohára tekutým voskom prilepiť 1cm
pásik medzisteny.
Na plodisko silnej rodiny príde materská mriežka a doska s pohármi.
To sa prekryje prázdnym nádstavkom a úľovým vekom.


Každá rodiny nie je ochotná stavať dielo v pohári. Rodina musí byť silná, a treba hľadať také, ktoré sú ochotné.


Med je zaviečkovaný, poháre sa môžu odobrať.

Zmiernenie alergie na peľ

Plástikový med nevyhľadávajú len labužníci, v poslednom čase sa oň zaujímajú aj alergici na peľ, ktorý chcú jedením medu s plástom zmierniť svoju alergiu. V každom nefiltrovanom kvetovom mede sa nachádza aj peľ. V apiterapii sa odporúča v jeseni a zime denne zjesť jednu lyžicu medu - podľa druhu alergie buď jarný, alebo letný kvetový med a podľa možnosti z regiónu alergika. Od decembra/januára dodatočne k tomu jednu čajovú lyžičku plástikového medu a pokiaľ možno, plást čo najdlhšie žuť ako žuvačku. Vosk sa potom môže kľudne zjesť. V čase kvitnutia kvetov, na ktoré je alergik citlivý, je často priebeh alergie miernejší. V niektoých prípadoch sa alergia nemusí vôbec prejaviť.
Niektorý moji zákazníci, trpiaci na peľovú alergiu, nedajú dopustiť na túto "sladkú terapiu". Doteraz nebola zverejnená žiadna seriózna vedecká štúdia, ktorá by potvrdila starú ľudovú vedomosť o liečivých účinkoch medu. Ani účinok peľu v mede proti alergi na peľ tiež doteraz nebol potvrdený nejakou serióznou vedeckou štúdiou. V súčastnosti prebieha na Univezitnej klinike Gießen (Nemecko) jedna štúdia, ktorá vyhodnocuje skúsenosti alergikov na peľ s medovou terapiou. Pritom lekári najprv skúmajú, na ktorý peľ pacient reaguje a potom presne tie zložky mu podávajú injekčne, tabletkami, alebo kvapkami. Tým si má imunitný systém zvyknúť na alergény. Touto štúdiou chcú zistiť, či rovnaký účinok má aj terapia medom.

Predaj plástikového medu ide u mňa dobre, až tak, že si ho zákazníci musia objednať dobredu - nestíham pokryť dopyt. Pre mňa je tento postup jednuchá alternatíva získavania plástikového medu.

Wolfgang Jenke, Deutsches Bienen-Journal 07/2010


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768