Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Rožširovanie včelstiev - miesto pre plod a med

To najdôležitejšie hneď na úvod: pri pridávaní nádstavku ostáva plodisko nedotknuté, plásty s plodom sa z plodiska hore neprevesujú! Na začiatku, ak treba, urobí sa miesto po stranách plodiska a ak je plodisko umiestnené stranou, tak sa presunie do stredu nádstavku. Cieľom je, aby sa uspokojila narastajúca potreba miesta a aby nedošlo k nedostatku miesta pre kladenie plodu, čo by inak viedlo k zvýšenej rojovej nálade včelstva.

Rodiny prezimované v dvoch nádstavkoch (štandart)


Vložením stavebného rámika a medzistienok si môže včelstvo uspokojiť svoj stavebný pud.


U tejto rodiny je najvyšší čas na pridanie nádstavku.
U rodín, ktoré prezimovali v dvoch nádstavkoch, nie je nutné včasné pridávanie tretieho nádstavku, ak má ešte dostatok miesta na rozširovanie plodiska. Ale keď začne silnejšia znáška (kvitnutie čerešní), bude v úli rýchlo tesno. Vtedy treba odobrať z rodiny prebytočné plásty so zásobami - ponechajú sa len dva zásobné plásty ako núdzová rezerva. Do uvoľneného miesta sa vloží stavebný rámika a medzistienky.

Medníky

Osvedčilo sa do stredu medníka dávať tri vystavané, svetlé, ešte nikdy nezaplodované plásty (ako "návnada") a po stranách doplniť medzistienkami. Nevkladajde medzistienky striedavo s vystavanými plástami, lebo včely vystavané plásty rozšíria a medzistienky vystavajú na úzko. Ak nemáte k dispozícií svetlé vystavané plásty, postačí medník vyplniť len medzistienkami.
Pri chladnejšom počasí slabším rodinám chvíľu trvá, kým medník príjmu. Najprv zaplnia bunky okolo plodiska a potom nemajú kam rozširovať plodisko. Ak vybavíme medník len medzistienkami, včely ho skôr prijmú, keď materskú mriežku pridáme neskoršie. Ak pridávame materskú mriežku až po týždni, musíme sa uistiť, či matka nie je v medníku, aby sme ju tam materskou mriežkou neuväznili.

Materská mriežka: áno či nie?

O použití materskej mriežky sa kontraverzne diskutuje. Bezpochyby je materská mriežka veľká pomoc pri rýchlo kryštalizujúcich medoch (napr. repkový), aby sme dosiahli medníky bez plodu a trúdov. Pre silné včelstvo úplne postačujú ako plodisko dva nádstavky rozmeru Zander, alebo Nemecký normál, ostatné nádstavky môžu byť oddelené materskou mriežkou a tým pádom slúžia len ako medníky, čo potom oceníme pri vytáčaní medu.
Najvhodenjšie materské mriežky sú také, ktorých tyčky mriežky zaberajú čo najmenšiu plochu (úzke tyčky). Materská mriežka nesmie ležať na rámikoch, ale okolo nej musí byť z hora a z dola 6mm medzera (bee-space).

Rodiny prezimované v jednom nádstavku

U rodín, ktoré zimovali v jednom nádstavku je potrebné rozširovať s citom, lebo neskoré pridanie nádstavku zapríčiní nedostatok miesta pre plod, ale na druhej strane pri chladnom počasí môže 100% rozšírenie úľového priestoru zapríčiniť stratu tepla, čo by mohlo včely preťažiť. Azda preto sa väčšinou slabšie rodiny rozšírujú o druhý nádstavok prineskoro. Ak nie sme si istý vývojom počasia a potrebou druhého nádstavku, tak môžeme na plodiskový nádstavok položiť noviny (zabraňujú unikaniu tepla), narobíme do nich diery, položíme materskú mriežku a na vrch druhý nádstavok. Včely sa potom sami rozhodnú, kedy využijú druhý nádstavok.

Druhý medník


Vysvetlivky pre nižšie uvedenú grafiku.
Pri výdatnej skorej jarnej znáške možno bude treba rozšíriť o druhý medník. Spravidla aj druhý medník zostavíme, ako aj pri prvom, zo svetlých plástov do stredu a medzistienok. Ak nemáme žiadne vystavané svetlé plásty, možu byť len medzistienky, alebo v prvom medníku vymeníme 3-5 vystavaných plástov za medzistienky a tieto plásty dáme do druhého medníka (do stredu). Keď v lete kvôli slabšej znáške poklesne stavebná činnosť včiel, môžeme po prípade podiel medzistienok zreduovať.
Správny okamih na pridanie druhého medníka je, keď prvý medník je z 2/3 zaplnený, zvyčajne krajné medzistienky nie sú ešte vystavané a včelstvo sa stále rozrastá.

Pracovný postup pre rôzne varianty:

Včelstvá prezimované v dvoch nádstavkoch:
(A) V čase pridávania medníka sa plodisko rozšírilo na obidva plodiskové nádstavky. Veľmi vhodné je, keď sa cez zimu v úli nachádzal na kraji zimného chumáča trúdi plást, ktorý sa pri skorej jarnej prehliadke môže v závislosti od veľkosti rodiny presunúť ku kraju. Dôležité: včelám ponecháme len 2 plásty so zásobami (preložíme úplne na kraj v nádstavku), ostatné prebytočné plásty so zásobami sa odoberú a nahradia medzistienkami. Dva plásty so zásobami + zásobné vence okolo plodiska postačujú ako rezerva pre prípad núdze. Plásty s peľom ostanú na okraji plodiska. Vložíme stavebný rámik (prázdny rámik, v ktorom včely vystavajú plást, prevažne trúdie dielo).

(B) Medník je v strede vyplnený troma vystavanými, panenskými (nikdy nezaplodovanými) plástami a zvyšný priestor medzistienkami. Ak používane materskú mriežku, stavebný rámik umiestnime v druhom (hornom) plodiskovom nádstavku, aby sa nám po vystavaní a zaplodovaní ľahšie vyberal (trúdie dielo vyrezať po zaviečkovaní trúdieho plodu, ale ešte pred jeho vyliahnutím). Ak nepoužívame materskú mriežku, vkladáme stavebný rámik do spodného plodiskoveho nádstavku, aby včely neťahali plodisko príliš vysoko do horných nádstavkov. Po pridaní medníkov rozšírime letáčový otvor.
Včelstvá prezimované v jednom nádstavku, normálna znáška:
(C) V oblastiach, kde je typický jarný priebeh so striedavými krátkymi teplými periódami a náhlymi ochladeniami, rozširuje sa rodina, ktorá zimovala v jednom nádstavku, najprv o druhý plodiskový nádstavok. Keďže veľa toho ešte nekvitne, majú včely čas poprenášať z plodiska nektár. Evetnuálne sa môže pod pridávaný nádstavok podložiť jeden list novinového papiera, ak je na mieste obava, že by včely "neutiahli" zväčšenie úľového priestoru. Pri pridávaní druhého nádstavku odstránime prebytočné zásobné plásty.

(D) Po 3-6 týždňoch je rodina zrelá pre medník a pridáme im ho tak, ako je vyššie popísané. Stavebný rámik preložíme z prvého (spodného) nádstavku do druhého a o jednu pozíciu ku kraju. Aj druhý stavebný rámik, ktorý sa nachádza v hornom plodiskovom nádstavku presunieme o jednu pozíciu ku kraju.
Včelstvá prezimované v jednom nádstavku, výdatná znáška:
(E) Ak je výdatná znáška, včely zanesú horný nádstavok nektárom a rozširovanie plodiska je tým pádom obmedzené - to vedie ku skorej rojovej nálade. Preto včelstvo najprv rozšírime o medník a pod medník nasadíme materskú mriežku.

(F) Keď včely vystavajú prvé medzistienky, vložíme nádstavok pre druhé plodisko. Pridávané plodisko vybavíme svetlými, už kedysi v plodisku použitými plástami. Ak také nemáme, môžu sa použit vystavané svetlé plásty, alebo aj čiastočne vystavané medzistienky z ich medníka.
Druhý medník:
(G) Ak očakávame výdatnú znášku, tak pod medníkový nádstavok podložíme druhý medníkový nádstavok. Takto sa vyhneme tomu, že včely zanesú plodisko nektárom. Popri tom na zahustený med naložia čerstvého nektáru a môže sa o niečo skorej vytáčať zrelý med - ale predpoklad k tomu je dostatočné silná rodina. Podsúvanie nového medníka funguje iba vtedy, ak používame materskú mriežky, inak premiestnime plodisko do najvrchnejšieho nádstavku.
Ak nie ste si istý, či bude ešte výdatná znáška a či bude druhý medník potrebný, tak potom pridajte druhý medníkový nádstavok na vrch - nepodsúvať. Keď sa nový medníkový nádstavok podsunie a bude len slabá znáška, tak včely tú trochu medu prerozdelia na obidva nádstavky.

Bruno Binder-Köllhofer, Imkerfreund 04/2010
Fotky a grafika: autor

Bruno Binder-Köllhofer, Včelársky inštitút Kirchhain, oborný poradca pre chov včiel v Hessensku (spolková krajina v Nemecku).


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768