Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Tip ako vyčistiť dymák

Sadzami zanesený dymák nefunguje uspokojivo, ale pri troche námahy sa dá vyčistiť, tak že bude opäť dymiť ako nový.

Aby práca pri včelách išla od ruky, chce to okrem iného, aby aj dymák pracoval spoľahlivo. Pri práci so včelami je najlepšie používať dym, lebo rôzne spreje predstavujú riziko reziduí v mede, používanie rozprašovača s vodou zvyšuje vlhkosť v mede.
Ako materiál do dymáka sa môže použiť seno, slama, borovicové šišky, ihličie, listy, kôra stromov, práchnivé drevo, čisté piliny alebo hobliny, sušený vratič, svetielkujúca huba, olivové kvôstky alebo kartónové obaly s vajec. Pri výbere materiálu treba myslieť na to, aby dym nebol štipľavý a nespôsoboval nežiadúce reziduá v mede.

Sadze a zbytky po spaľovaní sa silno držia dymáka a zoškrábaniu sa úspešne bránia. S pribúdajucou hrúbkou sadzí sa znižuje pohyblivosť vrchnáka dymáka, ktorá sa dá potom otvárať len násilím. Aj zúžený komín neprispieva želanej funkčnosti, nespomínajúc prevážanie dymáka v aute, aj keď je studený.

Nasledovným spôsobom môžme dymák zbaviť sadzí:
  • V malom vedre pripraviť 5% lúh sodný (napr. 500g práškového hydroxidu sodného + 10 litrov vody - pozor žieravina).
  • Dymák vložiť do vedra tak, aby sa koženný mech nanomočil.
  • Na druhý deň sa dajú sadze ľahko oškrábať. Používať rukavice!
  • Kto má trpezlivosť a nechá dymák odmočiť 3 dni, ten si ušetrí robotu s oškrábavaním, lebo sadze sa zopustia.
  • Na záver dymák dôkladne opláchenme vodou, aby na ňom, alebo v ňom neostali zbytky lúhu sodného. Taktiež dávame pozor na mech, aby sa koža zbytočne nenamočila.
  • Špinavá voda obsahuje škodlivé látky, preto ju nevylievame do prírody, ale do kanalizácie.


  • Zaseknutý vrchnák dymáka otvoríme pomocou včelárskeho rozperáka.

    Pri namáčaní treba dávať pozor na mech - koža sa nesmie namočiť.

    Na druhy deň sa už dajú sadze zoškrábať, ale po troch dňoch sa rozpustia samé.

    Dôkladne opláchnuť vodou a dymák je ako nový.

    Pia Aumeier a Gerhard Liebig, Deutsches Bienen-Journal 03/2010

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.

    Dr. sc. agr. Gerhard Liebig, včelár a bývalý dlhoročný vedecký pracovník včelárskych vied na Univerzite v Hohenheime. V súčastnosti je už na dôchodku. Okrem iného dlhé roky skúmal vývoj včelstiev, včelárske zásahy a postupy, dopodrobna rozoberal rôzne spôsoby a metodiky vedenia chovu. Intenzívne sa vedecky zaoberal aj aplikáciou organických kyselín v boji proti klieštikovi. Okrem vedeckej činnosti nikdy nezabudol na praktické včelárstvo, staral sa o nespočítateľné množstvo včiel, radil a stále radí včelárom ako efektívne chovať včely. Autor niekoľkých publikácií a veľkého počtu článkov o praktickom včelárstve. V roku 2012 vyšlo 3. upravené vydanie jeho knihy 'Einfach imkern' (Jednoduše vcelarit), kde zhrnul najnovšie poznatky a svoje dlhoročné skúsenosti.



    Prečítajte si:
    Tip ako naštartovať dymák.
    Včely sú nefajčiari.

    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768