Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Včelia debna - úplne jednoduchý chov včiel

Je veľa takých ľudí, čo by radi chovali včely len tak pre radosť, tak 1-2 rodiny. Tak isto ako niekdo má zeleninovú záhradku, kde ekonomické aspekty nezohrávajú prioritnú úlohu, ide len o hobby a radosť z toho, že si niekdo sám niečo dospestuje. V klasickom chove včiel sa včelár snaží predajom medu kompenzovať vysoké investície do času, výbavy a odborných vedomostí. Komu ale nejde o privyrábanie si predajom včelých produktov, može chovať včely jednoduchým a lacným spôsobom vo "včelej debne".


Autor Erhard Maria Klein.

Chov včiel vo "včelej debne" je koncept s minimálnymi nákladmi na čas a peniaze pre ľudí, ktorý by radi mali pre vlastnú spotrebu svoj vlastný med a ktorý nechcú chovu včiel obetovať všetok svoj voľný čas.
Pri vývoji "včelej debny" sme vychádzali z kranjského sedliackeho úľa a k tomu sme vyvinuli patričný spôsob chovu včiel. Včelí úľ je drevenná debna jednoduchej konštrukcie (obr. 1 a 2). Nepoužívajú sa žiadne nádstavky a rámiky (obr. 3). Rozmnožovanie a omladzovanie včelstiev sa robí len cez prirodzené rojenie a med sa získava bez medometu jednoduchho stečením. Výnos medu je približne 10kg na jednu rodinu. Spôsob vedenia chovu včiel sa snaží čo najviac priblížiť k prirodzenému životu včiel, ale vyžaduje si do určitej miery vyrovnanú dostupnú znáškou, aká je napr. mestkých sídliskách (autor má zrejme na mysli typické nemecké sídlisko, na väčšine slovenských sídlisk by sa asi včely cítili ako v púšti). Menej vhodné sú oblasti s nárazovou hromadnou znáškou a tak isto nie je moc vhodné kočovanie. Oblasti so znáškou prevažne z repky, alebo lesa sú pre tento spôsob chovu problematické. Včely zimujú na vlastnom mede, dodávanie zásob na zimu spravidla nie je nutné.
Obr. 1: Tento úľ je jednoduchá drevenná debna. Obr. 2: Montáž debny pre včely. Obr. 3: Pohľad do úľa po otvorení (vlastne po odobraní dna).


Prácnosť a finančné náklady

Na každé včelstvo sa musí rátať čas na starostlivosť okolo 12 hodín za rok. Okrem debny potrebujeme ešte dymák, včelársky klobúk a včelárky rozperák. Debnu si trochu zručný domáci majstri dokážu zostrojiť aj sami. V tejto debne možno chovať včely s relatívne nízkymi nákladmi na čas a peniaze.

Projekt "Bienenkiste" (včelia debna)

Včelia debna je projekt od Mellifera e.V a je podporavaná od "Be(e) in cintact!" (spoločný projekt Mladých ochrancov prírody v NABU a nemeckého včelárskeho zväzu D.I.B). Na www.bienenkiste.de nájdete veľa doplňujúcich informácii o stavbe debny a chove včiel v nej, fotografie a videá, ktoré sú tak názorné, že nevadí, keď niekdo nerozumie po nemecky.

Erhard Maria Klein, Imkerfreund 07/2009 + doplnené z webu autora www.bienenkiste.de


Kniha Včelařství krok za krokem Veľmi dobrá kniha pre začiatočníkov, najmä pre takých, ktorý nemajú potuchy o včelárstve a chcú s tým začať. Táto kniha uvedie začiatočníka jednoduchým a stručným spôsobom do problematiky, názorne vysvetlí základne pojmy a postupy.

Autor: Prof. Kaspar Bienefeld
Vydavatelstvo: VÍKEND
Jazyk: český
Počet strán: 96
ISBN: 80-86891-30-5

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768