Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Výmena matky a tú starú nie a nie nájsť

Mladé matky sú chrbticou včelárstva. Ale niekdy sa výmena matky nepodarí. Nielen začiatočníkom sa niekedy nedarí ani po dlhom hľadaní nájsť matku. Kto s tým počká do septembra, tak to vybaví jednoducho.


Skôr než pridáme novú matku, stará musí byť už preč.


Tichá výmena matky, tu včelár odkladal potrebý zásah príliš dlho.


Kúsok dosky pomôže mladým včelám vystúpať naspäť do úľa. Matka ostane vonku, lebo sa cez materskú mriežku nedostane dnu.
Poniektorý chovatelia včiel sú svojim kráľovnám neuveriteľne verný. Poniektoré sú v úli aj 4 roky, niekedy aj napriek neuspokojivým výkonom. Matka, ktorá zažila viac ako jednu zimu, je pre nasledujúcu sezónu už neistý kandidát. Pri takom veku je vo včelstvách bežné, že sa pokúšajú o tichú výmenu matky (obr. 2) a to často počas znášky, alebo aj v zime. Následkom je zníženie výnosu, zapríčinené prestávkou v plodovaní, alebo bezmatečné včelstvá v skorej jari. Pravidelná výmena matky je teda zmysluplná, ale niekdedy to zaberie veľa času. O období apríl-august sa včely nedajú ľahko presvedčiť pre novú matku - najprv sa musí stará matka vybrať, 9 dní počkať, potom vylámať matečníky, ktoré včely vyťahali (neprehliadnúť ani jeden!) a až potom pridať novú matku v klietočke, nechať jeden deň pevné uzavretú, aby si včely zvykli a až druhý deň klietočku uzavrieť cukrovým cestom (obr. 1). Tri úkony pre výmenu jeden matky - zbytočne prácne a zdĺhavé.

Iná alternatíva: Počkať do konca leta a od polovice septembra sú včely k cudzej matke podstatne prívetivejšie. Mladé oplodnené matky v tomto čase možno pridať v klietočke, uzavretej cukrovým cestom aj bez jednodňovej navykacej doby. Ale starú matky je potrebné pred tým vybrať! Hľadaním starej matky niekedy aj skúsený včelár zabije veľa času. Niekoľko tipov, ako si to uľahčiť:
  • Kto moc nezadymil do úľa, ten môže matky nájsť na pláste v strede plodiska. V tomto období nie je plodisko veľmi veľké. Veľa dymu vyženie dole nielen robotnice, ale aj matka sa snaží vzdialiť.
  • Ak sa matku aj tak nedarí nájsť, priloží sa k letáču materká mriežka (obr.3), a celú rodinu strasieme a ometenie zo všetkých plástov pred letáč. Plásty bez včiel vkladáme späť do úľa. Pre mladé včely, ktoré nie sú ešte schopné lietať, musíme pristaviť z niečoho rampu (kúsok dosky, kartón, otočené úľové veko a pod.), po ktorej vykráčajú cez letáč do úľa. Po chvíľke nájdeme starú matku pri letáči pred mriežkou.
  • Extra tip, ak má niekto zlostné bodavé včely: keď predpoveď počasia sľubuje min. 5 pekných dní, preložiť úľ o niekoľko metrov a na pôvodné miesto sa umiesti nový úľ, v ktorom je jeden plást s otvoreným plodom a jeden plást so zásobami. Po dvoch pekných dňoch sa v novom úli na starom mieste nachádza asi polovica rodiny, najmä tie bodavé lietavky. Takto vznikol vlastne preletáč. V starom úli je teraz podstatne menej včiel, prevažne mladé včely a matku možno ľahšie nájsť.


  • Táto metóda je vhodná najmä pre včelárov s menším počtom včiel. Včelári s väčším počtom rodín robia omladenie matiek zvyčajne tvorbou mladých rodín.

    Dr.Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 09/2009

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768