Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Tip ako naštartovať dymák

Dymák je potrebný pre prácu so včelami, ale často dlho trvá, kým sa ho podarí spojazdniť. To brzdí potom robotu. Pretože to včelára Gerda Richerta hnevalo, vymyslel si jednoduchý a spoľahlivý spôsob podpaľovania dymáka.


Najprv si spraviť v strede pomocou drevennej paličky dieru
až po dno.
Ako pomôcku používam jednu štvorhrannú paličku 25x25mm, dlhú 200mm, ktorá je na jednom konci do špica zastrúhaná. Aby bola špička pevná a trvalá, uknočil som ju klinčekom. Dymák naplním voľne materiálom do plna (neutláčam) a potom urobím paličkou dieru až po dno. Pohybmi do strán paličkou trochu utlačím náplň dymáka tak, aby v strede ostal komín až po dno. Do toho komína vložím napustený horiaci kúsok kartóna, ktorý je asi 10mm široký a 80mm dlhý.
Dymák nechám tak dlho otvorený, až pokiaľ ten kúsok papiera nezhorí, alebo nezhasne plamienok - vtedy je dymák pripravený na prevádzku.

Podpaľač z kartónu
Nastrihám si pásiky z kartónu do zásoby, naukladám ich do pohára s uzáverom Twist-off a zalejem ich tekutým voskom na parkety. Pohárom trasiem a otáčam, aby som ich rovnomerne zavlhčil. Namiesto tekutého vosku na parkety možno použiť terpentínový olej, aj s prídavkom trochy kychynského oleja. Dôležité je, aby tie kúsky kartónu horeli otvoreným veľkým plameňom. Určite by sa dal použiť aj včelý vosk, alebo iné horľavé látky, treba vyskúšať.

Upozornenia, pripomienky
1. Do dymáku používam klasický materiál, ako palina, vratič a myší chvost - celú rastlinu bez koreňa. Tieto režem na starom krájači na chleba na kúsky pasujúce do dymáka, ale nie moc krátke. Potom to nechám usušiť. Narezať sa to dá aj záhradnými nožnicami.
2. U dymáka s vložkou odporúčam do tej vložky 10-20mm od dna navŕtať dodatočne také diery, ako sú aj na dne tej vložky. Ak máte dymák bez vložky, odporúčam si jednu zaopatriť. Diery na dne vložky sa pri dlhšom používaní zapchajú popolom a keď dymák používate s dlhšími prestávkami, tak sa stáva, že zhasne. Pri dlhších prestávkach si treba dať pozor, aby vietor nefúkal do výstupného komínka dymáka, lebo inak by mohol dymák zhasnúť.

Regulovanie dymáka
Spaľovanie v dymáku sa podporuje stláčaním dúchadla. Utlmenie spaľovania dosiahneme tak, že rozperákom stlačíme materiál v dymáku ku dnu a doplníme novým materiálom. Dymák odstavíme tým, že zapcháme tesne kúskom dreva výstupný komínok. Ja som si urobil z dreva malý štuplík, ktorý mám šnúrkou spojený s ochranou mriežkou dymáka, aby som ho dlho nehľadal.


Napustený horiaci kúsok kartónu horí otvoreným plameňom, ktorý podpáli zmes v dymáku (v tomto prípade je to seno)
zo stredu smerom k vonkajšiemu okraju, pokiaľ ostane vrchák dymáka otvorený.

Gerd Richert,Deutsches Bienen-Journal 05/2008





Klasický včelársky dymák s vložkou, ktorá má diery nielen na dne, ale aj po stranách.


O tom, čo použiť do dymáka, čí podpaľovať a akým materiálom sa radšej vyhnúť si prečítajte v článku Včely sú nefajčiari.
Rada, ako jednoducho dymák vyčistiť si prečítajte v članku Tip ako vyčistiť dymák.

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768