Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Mladé rodiny - chrbtica včelárstva
Mladé rodiny - zakladanie a starostlivosť
I. časť: Včely poznajú optimálny spôsob vedenia chovu
Včela medonosná je na Zemi už približne 80 miliónov rokov, čo je dôkaz, že tento hmyz má úžasnú schopnosť sa prispôsobiť rôznym zmenám, ktoré sa za ten dlhý čas udiali. Dlho žili včelstvá v dutinách stromov - neovplyvnené človekom. K ich stratégii na prežitie patrilo okrem iného najmä obnova diela, výmena matky a rojenie.

Mladé rodiny - zakladanie a starostlivosť
II. časť: Rojenie - prirodzená tvorba mladých rodín
Rojenie je prirodzená cesta rozmnožovania sa včelstiev, kde stará matka s väčšou časťou letu schopných včiel opustí pôvodné bydlisko a na inom mieste sa pokúsia o nový začiatok.

Jeden plást s plodom vydá na novú rodinu
Je neuveriteľné, ako málo postačuje na založenie mladej rodiny. Kdo v máji vyberie zo včelstva jeden plást s plodom, v jeseni má silnú mladú rodinu.

Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
Chov matiek a tvorba mladých rodín v období rojových nálad. Spontánne improvizovať, alebo postupovať plánovane?

Kalendár včelára od včelárky - JÚN
Vytáčanie a spracovanie medu, starostlivosť o mladé rodiny.

Trik s kancelárskou spinkou
Z bodavých včelstiev nechce nikdo odchovávať nové matky. Ale ako dostať do všetkých odložencov vhodný plod, keď chceme odchovať dcéry len od jednej matky?

Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehľad
Marcové číslo nemeckého časopisu Deutches Bienenjournal bolo venované rozmnožovaniu včelstiev, kde okrem iného bol aj tabuľkový prehľad rôznych spôsobov tvorby mladých včelých rodín.

Jednoduchý multitalent: odloženec
Tvorba odložencov je najbežnejší a najjednoduchší spôsob rozmnožovania včelstiev. Je rovnoako obľúbený ako aj u začiatočníkov, tak aj u profesionálov. Pritom tu nejde len o tvorbu mladých rodín, ale dá sa pri tom viac. Každý dobrý včelár vie, že s mladými rodinami sa v novej sezóne sa dá dosiahnuť dobrý úspech. Ale napriek tomu, keď sa jedná o rozmnožovanie včelstiev, je veľa včelárskych kolegov bezradných a konajú bez plánu. Nemajú žiadny cielený spôsob chovu včiel a rozmnožovanie včelstiev nechajú viac-menej na náhodu, alebo na matku prírodu. Tým ale dochádza k stratám na mednom výnose, v jeseni si vyberá klieštik svoje obete. Pritom existuje postup, ktorým sa dá stav včelnice zväčšovať, predchádzať rojeniu a redukovať klieštika: tvorba odložencov.

Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch
Mladé rodiny sú chrbticou včelárstva. Každý rok sú potrebné, aby sa omladzovali včelstvá, dorovnávali straty po zime, zvyšoval počet rodín. Mladé rodiny sa tvoria z produkčných včelstiev, tak aby ich medný výnos nebol príliš oslabený. Tu popísaný postup napĺňa tieto požiadavky a vedie v 4 krokoch bez veľkej námahy k úspešnému omladzovaniu včelstiev a chove mladých matiek.

Rozmnožovanie včelstiev - kráľovský dorast bez konca
Kto si prečítal článok "Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehlad", kde sú popísané rôzne metódy, môže si k tomu doplniť: v odložencoch s plodom sa dá ľahko odchovať väčší počet mladých matiek.

Absolútne čistý nový začiatok: umelý roj
Tvorbou umelých rojov dostaneme po skorej jarnej znáške čisté včelstvá, ktoré môžme usadiť na nové plásty. Vynikajúci spôsob, ako významne redukovať klieštika a iných pôvodzov chorôb.

Včelstvá pre nasledujúcu sezónu
Kto na začiatku sezóny stál pred prázdnymi úľmi, mal by sa zamerať na zakladanie odložencov pre nasledujúci rok.

Zakladanie mladých rodín odsávaním z produkčných včelstiev
Koncom mája je produkčným rodinám v úli už tesno. Všetky rámiky sú obsadené včelami, v úli je dostatok zásob, rojová nálada pred dverami - najvyšší čas takýmto rodinám "pustiť žilou" a vytvoriť nové mladé rodiny. Tvorbou mladých rodín spolu so systematickým vyrezávaním stavebného rámika znižujeme populáciu klieštika včelieho.

Z odloženca vychovať silnú mladú rodinu
Tvorba odloženca je síce jednoduchá záležitosť, pri ktorej sa prevesí zopár plástov s plodom a včelami, pridá matka, ale aby sa vyvinul do riadnej silnej mladej rodiny, potrebuje čas a správne prikrmovanie.

Starostlivosť o mladé rodiny
Ako z odloženca vychovať prezimovania schopnú mladú rodinu.

Rozdeliť a ošetriť
Radi by ste chceli, aby včely v pokoji priniesli letnú znášku a pritom by ste chceli aj zväčšovať počet rodín? Žiadny problém: postupom "rozdeliť a ošetriť" možno naplno využiť letnú znášku a vytvárať mladé rodiny. Tvorbou odložencov sa začína až v júli.

Rojenie - zabrániť a tento potenciál využiť
Zabrániť rojeniu je centrálny problém, ktorý rozhoduje o úspešnosti sezóny. Pod úspechom sa rozumie: chovať čo najviac včelstiev s minimálnou prácnosťou.

A roj je v kýbli ...
... a tam mu nie je zle. Máj prináša so sebou okrem iného aj roje. Približne tretina produkčných rodín sa chce vyrojiť. Pri práci s rojom sa dá ušetriť veľa zbytočnej práce.

Roje - prospešné pre zdravotný stav včiel
V podstate je rojenie a tvorba umelých rojov prospešné pre zlepšenie zdravotného stavu včelstiev, pretože pre včely je to čistý a zdravý nový začiatok. Klieštik včelí a spóry pôvodcu moru včelieho plodu, ktoré si včely nesú sebou, sa dajú jednoduchým spôsobom sanovať.

Kniha Úspěšné včelaření Odporúčania hodná kniha, ktorá podrobne a hlavne prakticky popisuje rôzne spôsoby zakladania mladých rodín (roj, odloženec, preletáč, medziodloženec, umelý roj, atď.), chov matiek a následnú starostlivosť a ošetrenie včelstviev. Kniha je určená nielen pre začiatočníkov, ale aj skúsený včelári tam určite nájdu niečo zaujímavé.
S príspevkami od Dr. Pia Aumeier, Dr. Werner vo der Ohe, Margaret Rieger, Sabine a Alfred Schrúferovci a Geert Staemler.

Autor: Friedrich Pohl
Vydavatelstvo: Víkend, 2012
Jazyk: český
Počet strán: 123
ISBN: 9788074330490

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768