Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Kalendár včelára od včelárky - JANUÁR

"Ja som si myslela, že včelári sú starší páni s klobúčikmi a sedia spolu v úzkom kruhu", takto sa vyjadrila v roku 2007 jedna mladá začínajúca včelárka v kurze pre začiatočníkov. Nepoddobá sa to náhodou na stretnutie Vášho miestneho včelárskeho spolku? Kto teraz povie rozhorčene "Nie", tomu dávam za pravdu, lebo nie všetci včelári nosia klobúčik.
Chovať včely sa dá jednoducho a bez námahy.

Starožitný a komplikovaný

Na otázku "Prečo začínate so včelárstvom až teraz?" odpovedala polovica z mojich 160 minuloročných začínajúcich včelárov, že im chýbal čas na tento zjavne nákladný a náročný koníček. Tretinu z nich odrádzali vysoké počiatočné finančné výdavky na údajne bezpodmienečne potrebné vybavenie. Veľa nováčikov sa síce cíti v kruhu včelárov vítaný, ale občas sa čuduje, ako ich "včelársky krsný otec" zjavne komplikovane a namáhavo pracuje so včelami, čo im tiež na chuti k chovu včiel nepridalo.

"Moji" začínajúci včelári z roku 2007 boli vo veku 16-77 rokov, v priemere 47 rokov. Väčšina z nich sú už usadený, majú deti a svoju domácnosť. Takmer všetci sa už prizerali ponad plece nejakému starému včelárovi. Ak takýto včelár je skúsený, neodovzdáva žiadne zastaralé praktiky, má aktuálne informácie, tak potom určite nadchne potencionálneho záujemcu o chov včiel.
Takmer "pizetové" držanie rámiky miery nemecký normál - krátke ušká rámika, málo miesta.


Správna rámiková miera, len včelárka na obrázku potrebuje trochu cviku.


Pohľad na úľ zo spodu. Včely sú po celý rok nad otvoreným zasieťovaným dnom.


Keď včely sedia celý rok na otvoreným zasieťovaným dnom, tak aj napriek výskytu kondenzovanej vody v úli nie je problém s plesňami.


Ak aj sneh zasype letáčový otvor, vďaka otvorenému zasieťovanému dnu nehrozí včelám udusenie.


"Evolúcia" varroa podložky. Tvrdá drevovláknitá doska sa napučí, zvlní a prieči sa, pritom je bez kraju a strácajú sa z nej roztoče (na obr. dole). V strede je plastová podložka s okrajmi, ale ryhovanie sa prácne čistí. Hore je takmer ideálna varroa podložka, s okrajmi, ktoré by sa mali tesne dotýkať dna, aby mravce nevynášali roztoče.

Moja cesta časom a priestorom

Ja osobne nenosím žiadny klobúčik, ani nepožívam včelársky klobúk a som o 22 rokov mladšia ako priemerný vek nemeckých včelárov. Síce som jedna z 2000 žien, ktoré v Nemecku chovajú včely, ale aj tak sa cítim medzi pánmi včelármi ako pudlík. Zhruba 4500 z nich som spoznala pri mojich včelárskych prednáškach a školeniach. O tomto sa mi pred 12 rokmi ani len nesnívalo!
Jendého pekného májového dňa som stála na najvyššom stupienku rebríka, v jednej ruke kýbeľ, v druhej rozprašovač vody a chytila som moje prvé včely. Medzitým obhospodarujem zhruba 50 rodín, ktoré už dačo so mnou preskákali. Po skončení môjho štúdia biológie a diplomovej práce na Bavorskom včelárskom ústave som promovala vo Včelárskom výskumnom ústave v Hohenheime. Potom som pôsobila v Tübingene, Brazílií, Bonne. Od roku 2003 pôsobím na Univezite v Bochume, kde sa zaoberám ako pedagogická a vedecká pracovníčka včelami, čmeliakmi, osami, klieštikom včelím a starám sa o pokusnú včelnicu.

Všetky cesty vedú do Ríma

... ale väčšinou obkľukami! Šesť včelárskych inštitútov s piatimi rôznymi úľovými systémami a čiastočne "prekvapujúcim" spôsobom chovu včiel ma naučili: aj bez obkľúk možno včely chovať úspešne jednoduchým a nenáročným spôsobom a bez väčších finančných nákladov.
Môj tzv. "namiesto" spôsob chovu:
  • mierne včely namiesto včelárskeho závoja a rukavíc,
  • drevenné nádstavkové úle bez falcu umiestnené voľne vonku namiesto včelína,
  • zasieťovené dno so zásuvkou pre varroa podložku namiesto pevného uzatvoreného dna a plesňou napadnutých plástov v skorej jari, ako aj bodnutí pri diagnóze odpadu,
  • rámiky rozmeru zander s dlhšími uškami a hrubou hornou laťkou namiesto používania rôznych ramikových mier v jednom chove, rozpučených včiel, divej stavby a dopichaného včelára,
  • potok namiesto napájačiek
  • materkú mriežku namiesto hľadania matky, vylamovania rojových matečníkov v 4-5 nádstavkoch jedej rodiny, skladovania zaplodovaných medníkov a problémov s vijačkou voštinovou,
  • zavčasu s citom odsávať namiesto naháňania sa za rojom,
  • odchov matiek v 9-dňových odložencoch namiesto hľadania plástov bez plodu, prevesovania plástov alebo ometania včiel, štartéra, finšéra,atď.,
  • oplodňovacie jednotky (tzv. oplodniačiky) do bežného úľa, rozdeleného vložením prepážiek na 4 časti namiesto rôznorodých malých chovných úlikov,
  • oplodňovacie jednotky nechať na novej prirodzenej stavbe, aby sa rozvinul do prezimovania schopnej mladej rodiny namiesto tvorby odložencov odsávaním, zmetaním alebo "pretláčaním" cez materskú mriežku,
  • neustála odnova diela namiesto chorôb a zachraňovania včiel v poslednej minúte umelým rojom,
  • malé nádoby, ktoré nezaberajú veľa miesta namiesto drahých nádstavkových kŕmidiel,
  • kyselina mravčia a štavelová v boji proti klieštikovi včeliemu namiesto reziduí vo vosku a mede, alebo rezistentých klieštikov,
  • zazimovať len silné rodiny, s matkou max. dvojročnou a s dostatkom zásob namiesto obáv pod vianočným stromčekom, dokrmovania v skorej jari, alebo vymetania hladom uhynutých rodín,
  • skladovať len plásty, ktoré neboli nikdy zaplodované namiesto ošetrovania proti vijačke voštinovej.
  • Čas pre včely

    Kto je so svojím pichľavým koníčkom spokojný, má mierne včely, nemá na jar prázdne úle, má dostatok medu, ktorý mu prináša zisk, tomu by som v nasledujúcich 12 mesiacoch rada sprostredkovala niekoľko aktuálnych poznatkov z výskumu včiel. Tých zvyšných 99% a najmä začiatočníkov pozývam, aby sme spolu prešli počas celého roka jednoduchým a nenáročným spôsobom chovu včiel a zbavili sa neúčinných, zbytočných a zastaralých zásahov. Rada by som ukázala, ako možno jednoducho a hospodárne chovať včely.

    Základná výbava

    Máte veľa času a peňazí? Tak si postavte včelín. Kto ale nie je z cukru a teší sa pobytu na slniečku, ten si postaví svoje nádstavkové úle niekde voľne vonku. Pritom mu nebude zavadzať žiadna stena pri preklápaní nádstavkov, alebo nepotrebuje dotatočné svetlo pri prelarvovaní. Ak sú úle rozmiestnené na paletách po dvoch s dostatočným odstupom medzi paletami, tak sa môže postaviť k úlom aj z boku a uľahčiť si dvíhanie tažkých nádstavkov. Moje úle som nenatierala žiadnym náterom a aj po 12 rokoch nie sú ešte opotrebované. A našim včelám dokázateľne postačuje ako ochrana len oplechované úľové veko. To platí aj v zime, lebo včely nevykurujú úľový priestor, ale zimný chumáč.
    Tvar, farba, materiál, izlácia, alebo veľkosť úľa nemá žiadny významný vplyv na vývoj včelstva. Preto platí: jednoduchý, lacný úľ. Jednoduchý úľ z Hohenheimeru, ktorý pozostáva z borovice hladkej (vejmutovka), najviac zaťažené dno z tvrdého dreva, bez letáčovej dosky, falcov, kovových vodiacich líšt a bez zbytočných háčikov a zámkov je jednoduché spraviť si aj sám v rámikovej miere, ktorá je bežná v jeho okolí. Tento úľ umožňuje ľahkú manipuláciu, jednoduché protirojové opatrenia, ľahkú tvorbu odložencov, nenáročné kočovanie, jednoduché ošetrovanie v lete po znáške a bezproblémovu obnovu diela.
    Najviac rozšírená rámiková miera je Langstroth, s ktorou je chov včiel jednoduchší a menej prácny. V Nemecku je naviac rozšírená miera Zander a Nemecký normál (NN). Úle miery NN sú asi o 20% menšie a tým aj ľahšie ako Zander. Poskytnúť normálnej rodine potrebnú plástovú plochu spôsobuje ale tiež o 20% viac práce, lebo musí sa pripraviť viacej rámikov, manipulovať s väčším počtom nádstavkov atď. A kto nezdvihne 25kg tažký medník, tak ten má určite problémy aj s 20kg medníkom.
    Chcete si v budúcnosti ušetriť zimnú kontrolu letáčov? Nechete mať zaplesnené krajné plásty a dno? Žiadne uhynuté včelstvá pri kočovaní? Nikdy viac ošetrovať včelstvá proti klieštikovi včeliemu na slebo? Bezproblémovú diagnózu meliva? Tak potom používajte zasieťované dná, ktoré sú celoročne otvorené a len ku kontrole spádu klieštika sa zasunie varroa podložka.

    Toto si môžte v Januári kľudne odpustiť!

  • Úle na zimu uteplovať.
  • Kontrolovať letáče a vyháňať myši - už v novembri mal byť letáč chránený proti nežiadúcim hosťom (zúžením, mriežkou); ale tak, aby sa nezapchal a včely mohli vychádzať von.
  • Odoberanie fólie, aby lepšie unikala vlhkosť z úľa.
  • Včely dokrmovať, poprípade "naprávať" zimný chumáč - po dôslednej starostlivosti v neskorom lete majú včely dostatok zásob do marca/apríla.
  • Ošetrenie proti klieštikovi po novom roku - to už je neskoro.


  • Želám Vám všetkých všetko najlepšie v novom roku! Veľa úspechov a zážitkov s Vašimi včielkami.
    Vaša Pia Aumeier



    Poslušné včielky, nebojácny začiatočníci. Takto len máloktorý starý včelár ide ku svojim včelám.

    Dr. Pia Aumeier, Imkerfreund 01/2008

    Kalendár včelára od P. Aumeier na mesiac:
    JANUÁR FEBRUÁR MAREC APRÍL MÁJ JÚN
    JÚL AUGUST SEPTEMBER OKTÓBER NOVEMBER DECEMBER

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.



    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768