Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho

Zoznam všetkých článkov zobrazený podľa dátumu pridania:

Ako sa vyvarovať stratám včelstiev
Hlavnou príčinou úhynu včelstien je naďalej klieštik včelí. Dôsledné opatrenia proti klieštikovi počas celého roka sú v súčastnosti nevyhnutné. Nasledujúci článok popíše potrebné zásahy a opatrenia.

Bez zbytočnej námahy čistý úľ po celý rok
Čistenie úľa? Toto zvládnu včely samé a to počas celého roka. So včelami má včelár údajne len robotu. S trochou šikovnosti je možné si tú robotu uľahčiť. Pohodlný včelár šikovnými zásahmi nechá za seba pracovať včely.

Viac ako 20 rokov výskumu vyvracia mnohé včelárske tvrdenia
Včelám je jedno, či sa zakrmnujú cukrovou vodou, sirupom, cestom, alebo cukrom z obilného škrobu. Včely sa nenechajú podnecovať cukrom, výmenou nádstavkov a pod. Včely prezimujú na každom stanovišti, keď sú dostatočne silné a majú dostatok zásob. Slabšie rodiny vykazujú efektívnejšie plodovanie. Je jedno, či matku si včely vychovali sami prirodzenou cestou, alebo bola prelarvovaná do umelej materskej misky. Dr. G. Liebig, toho času uz na dôchodku, v stručnosti popisuje výsledky 20-ročného výskumu, pri ktorom sa sledoval vývoj včelstiev počas rôznych podmienok a včelárskych zásahov.

Trik s kancelárskou spinkou
Z bodavých včelstiev nechce nikdo odchovávať nové matky. Ale ako dostať do všetkých odložencov vhodný plod, keď chceme odchovať dcéry len od jednej matky?

Jeden plást s plodom vydá na novú rodinu
Je neuveriteľné, ako málo postačuje na založenie mladej rodiny. Kdo v máji vyberie zo včelstva jeden plást s plodom, v jeseni má silnú mladú rodinu.

Máj - zabrániť rojeniu, odchovať matky, založiť mladé rodiny
Máj je mesiac, v ktorom má včelár pri včelách najviac práce. Keď počasie praje a včely sa nám nevyroja, budeme štedro odmenený - medom a mladými rodinami. Z prác so včelami majú prednoť protirojové opatrenie, chov matiek a odložence.

Mladé rodiny - zakladanie a starostlivosť
II. časť: Rojenie - prirodzená tvorba mladých rodín
Rojenie je prirodzená cesta rozmnožovania sa včelstiev, kde stará matka s väčšou časťou letu schopných včiel opustí pôvodné bydlisko a na inom mieste sa pokúsia o nový začiatok.

Včelárenie s úľom Dadant
alebo inak povedané: Skutočne jednoduchý chov včiel.

Plástikový med: Kazetový systém z Rakúska
Kazetový systém, ktorý vyvinul rakúsky včelár Matthäus Krasnik. Svoj postup popísal v knihe "Die moderne Wabenhoniggewinnung" (Moderné získavanie plástikového medu, rok vydania 1981), ale z tejto knihy vyšlo len jedno vydanie a tak časom upadol tento systém do zabudnutia.

Základy chovu matiek
V. časť: Značenie matiek a zakladanie chovných úlikov
Keď sa mladé matky v chovnom včelstve úspešne vyliahnu, treba ich označiť a umiestniť do oplodňovacích jednotiek (tzv. oplodniačiky).

Mladé rodiny - zakladanie a starostlivosť
I. časť: Včely poznajú optimálny spôsob vedenia chovu
Včela medonosná je na Zemi už približne 80 miliónov rokov, čo je dôkaz, že tento hmyz má úžasnú schopnosť sa prispôsobiť rôznym zmenám, ktoré sa za ten dlhý čas udiali. Dlho žili včelstvá v dutinách stromov - neovplyvnené človekom. K ich stratégii na prežitie patrilo okrem iného najmä obnova diela, výmena matky a rojenie.

Plástikový med: Jednoduchým vyrezávaním
Tradičný spôsob získavania plástikového medu vyrezávaním z panenského plástu bežného rozmeru na určitú veľkosť a zabaleného do vhodného obalu.

Včelstvá pre nasledujúcu sezónu
Kto na začiatku sezóny stál pred prázdnymi úľmi, mal by sa zamerať na zakladanie odložencov pre nasledujúci rok.

Základy chovu matiek
IV. časť: Rozmnožovanie matiek vo väčších sériach
V prechádzajúcej časti bol popísaný spôsob, ako si možno odchovať matky pre vlastnú potrebu pomocou chovného včelstva. Profesionálny chovatelia matiek, ktorý matky okrem iného aj predávajú, ich odochovávajú kontinuálne vo veľkých sériach, k čomu používajú iné metódy.

Kontrola rojovej nálady jednoducho preklopením
Strata dobrej matky, či polovice včelstiev vyrojením, frustruje a stojí nás to med. Kontrola rojivej nálady a zabránenie rojeniu je od polovice apríla do konca júna hlavné včelárske prikázanie.

Plástikový med: Romanove drevené kazety
V predchádzajúcich článkoch o systémoch na získavanie plástikového medu boli používané kazety z plastu. V tomto článku je popísaný systém, kde včely stavajú plást v drevenej kazete, ktorú si zručnejší včelári dokážu aj sami vyrobiť.

Fruktóza - vhodnejší cukor pre diabetikov?
V Nemecku je približne 5,7 miliónov ľudí postihnutých cukrovkou (Diabetes mellitus), čo zodpovedá zhruba 7% celkovej populácie. Preto sú včelári často konfrontovaný otázkou, či môžu diabetici bez obáv konzumovať med a či majú uprednostňovať med s vyšším obsahom fruktózy.

Základy chovu matiek
III. časť: Získanie chovného materiálu a založenie chovného včelstva
Včelstvo bez matky si z núdze vytiahne z mladého plodu materské bunky - 1-2 dni staré larvy je to, čo chovatelia matiek volajú "chovný materiál". Tento sa získa z plástov vybraných rodín a prekladá sa do pripravených materských misiek, o ktoré sa potom stará chovné včelstvo.

Plástikový med: Half Comb Hogg's systém
Half Comb Hogg's je americký systém, ktorý si dal v roku 1987 patentovať jeho vynálezca John Hogg. Včely stavajú dielo priamo v plastikovej kazete, ktorá sa potom uzavrie vekom a plástikový med sa predáva aj s kazetou.

Ako na letáčový otvor počas roka
Produkčné rodiny počas celého roka majú nezúžený letáč, odložence do zimy chrániť zúženým letáčom. Počas zimy letáčový otvor prekryť mriežkou.

Základy chovu matiek
II. časť: Jednoduché množenie včelstiev - stručný prehľad
Ako si môžu začiatočníci, či včelári s malým počtom rodín sami jednoducho odchovávať matky, omladzovať rodiny, poprípade množiť včelstvá.

Plástikový med: systém Ross-Rounds™
V prvom článku série "Plástikový med" Klaus Nowottnick stručne predstavil bežné spôsoby získavania plástikového medu a popísal systém Bee-O-Pac. V tomto článku popíše spôsob, kde včely stavajú plást v okrúhlej kazete. Táto je opatrená dnom a viečkom, tak že dá priamo použiť ako obal na predaj.

Diagnóza: Exitus klieštikom včelím
V silných včelstvách nie je problém s premnoženým klieštikom hneď viditeľný. Silná rodina usilovne zbiera, rýchlo odoberá podávané zásoby a všetko vyzerá v najlepšom poriadku. Keď včelár zrazu stojí pred prázdnym úľom, nechce si pripustiť, že na vine je si sám spolu s klieštikom včelím.

Základy chovu matiek
I. časť: Prirodzené rozmnožovanie a predpoklady pre chov matiek
S obdobím rojov nastáva pre včelsvto čas na rozmnožovanie. Ale včelár sa tvorbou odložencov pokúša rojeniu zabrániť a preberá rozmnožovanie včelstiev do vlastnej réžie - urobí z jednej rodiny dve. Ale odkiaľ vziať matky pre novozaložené rodiny? A tu sa natíska otázka, či by nebolo lepšie prirodzené rozmnožovanie riadiť cielenou chovateľskou prácou a vylepšovať vlastnosti svojich včelstiev.

A roj je v kýbli ...
... a tam mu nie je zle. Máj prináša so sebou okrem iného aj roje. Približne tretina produkčných rodín sa chce vyrojiť. Pri práci s rojom sa dá ušetriť veľa zbytočnej práce.

Plástikový med: systém Bee-O-Pac
Plástikový med je vo väčšine krajín žiadaný a vlastne je to najušľachtilejší včelý produkt. Med ostáva zaviečkovaný v pláste, ktorý včely vystavali a tak si ponecháva svoju typickú arómu. Ktorý včelár by nepoznal ten gurmánsky zážitok, keď si pri práci so včelami dá do úst med priamo z úľa, alebo keď si odkusne z čerstvo vystavaného prirodzeného plástu?

Obnova diela so systémom
Neustále omladzovanie a obnova diela je princíp voľne žijúcich včiel. Svetlé dielo má menej choroboplodných zárodkov a tým sa znižuje ich infekčný tlak. Pravidelná obnova diela je zdravotná prevencia včelstiev.

Starostlivosť o mladé rodiny
Ako z odloženca vychovať prezimovania schopnú mladú rodinu.

Úplné odobratie plodu - starostlivosť o odložence
Ako zredukovať populáciu klieštika včelieho v produkčných rodinách kompletným odobraním plodu popísal Dr. R. Bühler v "Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám" a v "Úplné odobratie plodu". Z tohto zásahu vznikajú v pomerne neskorom čase odložence, ktoré majú vysokú populáciu klieštika. Aby sa úspešne vyvinuli, prezimovali a boli z nich osožné produkčné rodiny, sa im treba povenovať.

Úplné odobratie plodu
Jednorázovým odobraním všetkého plodu produkčným rodinám sa citeľne zredukuje počet klieštikov a tým sa pribrzdí rozvoj jeho populácie. Menšia populácia klieštika ku koncu leta opätovne umožnuje znížiť možstvo potrebnej chémie.
Dr. R. Büchler popísal odobranie plodu na účelom zníženia populácie klieštika v článku "Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám" a teraz uvádza k tomu ešte niekoľko postrehov.

Odviečkovanie horúcim vzduchom
Horúcim vzduchom ide odviečkovanie rýchlo a jednoducho. Koho by to zaujímalo, tu je pár rád, ktoré ušetria čas a námahu.

Na ceste za varoatoleranciou
Od nástupu varroa-epidémie nedajú spávať včelárom a vedcom dve skutočnosti:
- Klieštik včelí sa vo väčšine včelstiev rozmnožuje zdanlivo nespútano, zatiaľ čo u niektorých rodín pri tom istom spôsobe vedenia chovu je populácia klieštika tak nízka, až sa zdá, že netreba proti klieštikovi ošetrovať.
- Znepokojujúce pozorovanie, že v priebehu posledných rokov veľa včelstiev chorľavie už pri nízkej populácii klieštika, zatiaľ čo sa vyskytujú rodiny, ktoré prežijú v lete bez ujmy aj niekoľko tisícov roztočov a postačuje im účinné augustové ošetrenie.

Kalendár včelára od včelárky - DECEMBER
Koniec dobrý, všetko dobré - zhrnutie na konci roka.

Stavebný rámik a vyrezávanie trúdieho plodu
Kto vyrezáva a odstraňuje zaviečkovaný trúdi plod, tak tým efektívne tlmí rozvoj populácie klieštika včelieho vo svojich včelstvách. Účinok možno označit ako enormný: už 2-3 vyrezané plásty so zaviečkovaným trúdim plodom, ktoré sú rozsiahlo zaplodované, zníži napadnutie klieštikom jednej rodinu takmer o polovicu. Ale ako najlepšie postupovať? S jedným, alebo dvoma stavebnými rámikmi? V spodnom, alebo hornom plodisku? Rámik na ktorej pozícií? Ponechaváť stavebný rámik opätovne vystavať, alebo ušanovať už raz vystavaný trúdi plást? Odpovede a názory na tieto otázky sa medzi včelármi dosť rozchádzajú.

Z kvetu rovno do pohára
Med v pohároch bez vytáčania - včelár Wolfgang Jenke nechá včely vybudovať plást rovno v pohári a počká si, kým ho zanesú medom. V tomto článku predstaví svoj jednoduchý postup.

Kalendár včelára od včelárky - NOVEMBER
My včelári sa považujeme za praktických ochrancov prírody. Ale často sa obmedzí naša ochrana prírody len na včelu medonosnú. Aby sme uspokojili ich potreby, nehľadíme na náklady a námahu. Od podnecovacieho prikrmovania na jar, cez prikrmovanie medzi znáškami až po podlahové vykurovanie v zime, nehľadiac na najazdené kilometre s autom k údajnému optimálnemu stanovištu, ktoré je vždy to najlepšie, čím je najďalej. Včelám staviame včelíny, aby vonku na ne nepršalo a v ktorých potom kladieme jed na myši a mravce. Nevraviac o tom, že nešetríme polystyrénom, aby im v zime nebola zima.

Predsudky o mede, alebo ako to vysvetlím zákazníkom?
Pri predaji medu sa včelári často stretajú s otázkami, či predsukami o mede. O vplyve medu na zdravie človeka sa vytvorilo veľa mylných predsudkov a legiend, pritom väčšinou sa jedná o omyl, alebo nesprávnu interpretáciu. To by včelára nemalo zaskočiť a mal by podať správne vysvetlenie o svojom sladkom produkte.

Zdravý chov včiel
Včely si väčšinou sami poradia, pokiaľ nejde o klieštika včelieho. Ale tie najlepšie rodiny vznikajú súhrou včelstiev a včelára. Dr. Gerhard Liebieg v nasledujúcom článku uvádza niekoľko podnetov, ako viesť včelstvá po celý rok tak, aby boli zdravé a vitálne.

Med proti sennej nádche
Senná nádcha je rozšírená choroba, ktorou je postihnutých viac ako 20% obyvateľstva. Táto choroba, odborne nazývaná chronická rinitída, je zapríčinená peľom a spôsobuje kýchanie, svrbenie, tečenie, či upchatie nosa, ako aj zápal očných spojiviek. Podľa jednej novej prípadovej štúdie je možné alergiu na peľ úspešne liečiť medom.

Hojenie rán medom
Cukrovka, dlhobobé pripútanie na lôžko a infekcie môžu zapríčiniť, že sa rany nechcú zahojiť. Jedna malazijská štúdia ukazuje, že med môže napomôcť liečeniu rán.

Kalendár včelára od včelárky - OKTÓBER
Kocky sú hodené ...
... lenže o tom, ako včely prezimujú, nerozhoduje bohyňa štastia Fortuna, ale obozretný včelár. V októbri všetky naše rodiny majú mladú matku, svetlé plásty, dostatočné množstvom zimných zásob, sedia pri prvých mrazivých nociach v zimnom chumáči obsadzujúc 5 uličiek medzi rámikmi a priemerný prirodzený denný spád klieštika je menej ako 5 roztočov.

Obranné mechanizmy včelstiev - čo dnes o nich vieme
Po príčinách masívneho vymierania včeliev sa stále pátra, prečo včely uhynuly, z čoho ochoreli. Aj napriek lokálnym šokujúcim masívnym strátám včelstiev sa zriedkavo vyskytuje úplné vyhynutie všetkých rodín postihnutej lokality. Preto sa natíska otázka: Prečo niektoré včelstvá uhynuly a iné prežili?

Mladé matky, silné včelstvá
Veľa včelárov sa snaží v priebehu sezóny presvedčiť včely o potrebe novej matky, čo chce dávku odvahy a nie vždy to vyjde. K tomu vyvinuli až neskutočné postupy pre výmenu matky. Pritom je to jednoduché: stačí vyčkať do jesene, vtedy sú včely ochotnejšie prijať novú matku (veď čo už im ostáva v tak pokročilej dobe). Od polovice septembra do polovice októbra je vhodné obdobie nielen na výmenu matiek, ale aj na spájanie rodín.

Kalendár včelára od včelárky - SEPTEMBER
Poniektorý včelári sú so svojimi včelami na vojnovej nohe. Otvorenie úľa vyzerá ako nejaký nový druh kontaktného bojového umenia. A počas obdobia rojových nálad majú včely stále zbalené kufre. Na vine je, ako vždy, vláda. V auguste/septembri je vhodný čas na výmenu takýchto kráľovien. V neskorom lete sa včely aj s matkou takýchto rodín jednoducho ometú pred letáč inej produkčnej rodiny.

Kočovať a pritom redukovať populáciu klieštika včelieho
Včelári sa v boji proti klieštikovi včeliemu (Varroa destructor) často spoliehajú len na chemické prostriedky. V neskorom lete a jeseni, v čase bežného ošetrenia proti klieštikovi, už môže byť včelstvo značne klieštikom poškodené. Preto by mali včelári myslieť na klieštika po celý rok a vhodnými zásahmi redukovať jeho populáciu. V tomto článku popísaný spôsob boja proti klieštikovi predpokladá 2 stanovišta, ktoré nie sú navzájom v letovom dosahu včiel, nejaké voľné úľové dná a uľové veká.

Podnecovacie prikrmovanie - ovplyvní plodovanie včelstiev?
Medzi včelármi sa stále vyzdvihuje význam podnecovacieho prikrmovania, ktoré má včelstvá povzbudiť v plodovaní. Dr. Sachs z Hohenheimu (Nemecko) v roku 1962 definoval poučku: "Včelstvo nesmie v žiadnom čase trpieť núdzou kvôli nedostatku peľu, vody, priestoru a v žiadnom prípade nedostatkom krmiva. Nedostatok krmiva nastáva, nezávisle od stavu zásob, keď sa jeho prísun z vonku preruší prestávkou v znáške, alebo zlým počasím."
Dr. G. Liebig na základe súčastných vedomostí, ktoré sú podložené dlhoročnými pozorovaniami, tvrdí, že podnecovacie prikrmovanie nemá vplyv na plodovanie včelstiev.

Kalendár včelára od včelárky - AUGUST
"Samčekovia nemajú žiadneho rytierskeho ducha. Objavia sa len na jar, keď sa včelstvá roja a treba oplodniť mladé matky. Nie sú upotrebitelný pre žiadnu prácu, sú dokonca tak hlúpy, že sa ani sami nevedia najesť a potrebujú neustálu opateru robotníc. Niet sa čo čudovať, že ich robotnice odstránia, keď ich už nie je treba." (citát Karl von Frisch, 1954).

Zásoby na zimu - dajte včelám cukor!
Včely si prácne vytvárajú na zimu zásoby medu, ktoré im včelár zoberie. Aby zimu prežili, potrebujú podať za "ukradnutý" med náhradu, preto im treba ponúknuť vhodnú alternatívu. Po poslednom vytáčaní nasleduje podávanie zásob. Na trhu sú rôzne produkty, ktoré včelám namiesto medu dodajú dobre znesitelnú potravu.

Včelia debna - úplne jednoduchý chov včiel
Je veľa takých ľudí, čo by radi chovali včely len tak pre radosť, tak 1-2 rodiny. Tak isto ako niekto má zeleninovú záhradku, kde ekonomické aspekty nezohrávajú prioritnú úlohu, ide len o hobby a radosť z toho, že si niekto sám niečo dospestuje. V klasickom chove včiel sa včelár snaží predajom medu kompenzovať vysoké investície do času, výbavy a odborných vedomostí. Komu ale nejde o privyrábanie si predajom včelých produktov, može chovať včely jednoduchým a lacným spôsobom vo "včelej debne".

Kalendár včelára od včelárky - JÚL
Klieštik včelí (Varroa destructor) - malý ničomník, čo napácha veľké škody. V posledných rokoch už v jeseni častejšie počuť o 50% stratách včelstiev. A väčšinou sa to týka práve tých najsilnejších rodín, ktoré v júli/auguste ešte pekne odoberali podané krmivo a v septembri už je z nich len hŕstka, ktorá sedí na chorom plode. A novinári podľa chuti informujú o známych, či neznámych pôvodzoch chorôb, vplyvu pesticídov, génovej techniky, monkultúr, žiarení mobilov, prešlachtených včelách, zmenách klímy a čo ja viem, čo všetko si k tomu vymyslia. Ale pravda je taká, že za veľké straty včelstiev si je v drvivej väčšine prípadov na vine sám včelár.

Skladovanie medu v mrazničke
Kto ešte nezmrazoval med, určite sa zatvári skepticky: Zmraziť med ako ideálne skladovanie čerstvo vytočeného medu? Pre hobby včelárov s počtom rodín do 15 je to vhodné riešenie, lebo odpadá problém s nádobami na skladovanie, zariadeniami na roztápanie, či pastovanie medu. Med možno v mrazničke hygienicky a v tme skladovať a kedykoľvek máme k dispozícií čerstvo vytočený med, ktorý po rozmrazení zkryštalizuje na jemnú štruktúru, ako keby bol pastovaný. A ponechá si arómu čerstvo vytáčaného medu.

Pastovanie medu - žiadna veda
Kvetový med, keď ho po vytočení ponecháme tak, zvyčajne po krátkom čase tvrdo skryštalizuje. Repkový med kvôli vysokému obsahu glukózy (hroznový cukor) silno stvrdne, letné kvetové medy kvôli vysokému obsahu fruktózy (ovocný cukor) vytvoria hrubé kryštály. A zákazník potom povie: "Do medu ste prisypali cukor!". Aby sme sa tomu vyhli, ponúknime zákazníkom pastovaný med, ktorý ostane natierateľný a jemne skryštalizovaný.

Použitie chovného boxu Nicot
Už roky sa nielen u profesionálnych chovateľov matiek osvedčili plastové materské misky. Frank Nieser, uznaný chovateľ matiek zo Sárska (Nemecko), ukáže, ako používa chovný box Nicot a ako pomocou neho odchovať hodnotné matky aj bez prelarvovania.

Kalendár včelára od včelárky - JÚN
Vytáčanie a spracovanie medu, starostlivosť o mladé rodiny.

Rojenie - zabrániť a tento potenciál využiť
Zabrániť rojeniu je centrálny problém, ktorý rozhoduje o úspešnosti sezóny. Pod úspechom sa rozumie: chovať čo najviac včelstiev s minimálnou prácnosťou.

Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
Chov matiek a tvorba mladých rodín v období rojových nálad. Spontánne improvizovať, alebo postupovať plánovane?

Úvod do chovu matiek
Chovu matiek sa väčšinou hobby včelári vyhýbajú a túto činnosť prenechávajú iným. Pri tom to nie je také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá a dá sa to jednoducho integrovať do vlastného, aj keď malého chovu. Nasledujúci článok uvedie do problematiky tých včelárov, ktorý chcú začať s vlastným chovom matiek.

Rožširovanie včelstiev - miesto pre plod a med
To najdôležitejšie hneď na úvod: pri pridávaní nádstavku ostáva plodisko nedotknuté, plásty s plodom sa z plodiska hore neprevesujú! Na začiatku, ak treba, urobí sa miesto po stranách plodiska a ak je plodisko umiestnené stranou, tak sa presunie do stredu nádstavku. Cieľom je, aby sa uspokojila narastajúca potreba miesta a aby nedošlo k nedostatku miesta pre kladenie plodu, čo by inak viedlo k zvýšenej rojovej nálade včelstva.

Tip ako vyčistiť dymák
Sadzami zanesený dymák nefunguje uspokojivo, ale pri troche námahy sa dá vyčistiť, tak že bude opäť dymiť ako nový.

Včelstvá spojiť - ako na to?
Včelári spájajú včelstvá, keď je nejaká rodina bez matky, alebo keď treba nejakú rodinu posilniť. Mladá rodina, aby prezimovala, mala by v strede júla ošetrovať 6-8 plástov s plodom a obsadzovať asi 18 rámikov. Mladá rodina v takejto sile potom prezimuje a na jar bude mať dostatok včiel, ktoré odchovajú nasledujúcu generáciu. Ak sú rodiny slabšie, mali by sa pospájať. Ten správny okamih k tomu je v strede júla ešte pred zakŕmením včelstiev, aby rodiny stihli podávané zásoby správne spracovať a uskladniť.

Z odloženca vychovať silnú mladú rodinu
Tvorba odloženca je síce jednoduchá záležitosť, pri ktorej sa prevesí zopár plástov s plodom a včelami, pridá matka, ale aby sa vyvinul do riadnej silnej mladej rodiny, potrebuje čas a správne prikrmovanie.

Neskorá znáška - neskoro pre ošetrenie proti klieštikovi?
Klieštik včelí (Varroa destructor) predstavuje pre včelstvo veľkú hrozbu. Obzvlášť sú včelstvá ohrozené v neskorom lete a v jeseni, keď sa liahnú dlhoveké zimné včely. Preto je včasné ošetrenie proti klieštikovi tak dôležité. Ale čo robiť, keď chceme využiť neskorú znášku?

Kalendár včelára od včelárky - APRÍL
V apríli kvitnú okrem iného aj čerešne, jablone, hloh a púpava, ktoré poskytujú dobrú znášky. Nezávisle od náhlych ochladení matky už kladú trúdi plod a denne sa vyliahne približne 1500 mladušiek. Ak včelár teraz zaspí, tak sa v druhej polovici apríla preberie, keď mu vyletia prvé roje.

Nasadenie materskej mriežky
Názory na používanie materskej mriežky medzi plodiskom a medníkom sa medzi včelármi značne rozchádzajú. Jedny to považujú za nevyhnutnosť, iným to prekáža. Otec a syn Bergmannovci vyskúšali oboje, zozbierali skúsenosti a propagujú cielené používanie.

Obnova diela začína už skoro na jar
Každý včelár by sa mal snažiť, aby včely vystavali každý rok v plodisku čo najviac medzistienok a staré, tmavé plásty vyradiť. To znamená, skoro začať s obnovou diela.

Zakladanie mladých rodín odsávaním z produkčných včelstiev
Koncom mája je produkčným rodinám v úli už tesno. Všetky rámiky sú obsadené včelami, v úli je dostatok zásob, rojová nálada pred dverami - najvyšší čas takýmto rodinám "pustiť žilou" a vytvoriť nové mladé rodiny. Tvorbou mladých rodín spolu so systematickým vyrezávaním stavebného rámika znižujeme populáciu klieštika včelieho.

Zakladanie mladých rodín zo slabo prezimovaných včelstiev
V rokoch, ako napr. 2008, keď (v Nemecku) prezimovali včelstvá veľmi zle a veľa rodín sa nedalo viac rodinou nazvať, je kúpa nových včelstiev problémom, lebo v týchto rokoch sú nedostatkovým tovarom. V takom prípade neostáva nič iné, len tieto rodiny vypiplať a využiť na obnovu včelnice.

Slabé rodiny chrániť pred vyrabovaním
Keď nám včelstvá dobre prezimujú, tak s prípadnými slabochmi sa nezdržiavame a zrušíme ich. Ale ak máme po prezimovaní slabých rodín viac, tak tie neskoršie použijeme na tvorbu mladých rodín. Do tej doby sa ale o ne musíme postarať a chrániť.

Klasifikácia včelstiev na jar
Na jar po prezimovaní často včelstvá pripomínajú píšťaly na orgáne - silné vedľa slabých a medzi nimi priemerné. V takom prípade máme na výber dve stratégie chovu do nastavajúcej sezóny.

Čo s plástami po uhynutých rodinách?
Často sa stáva, že najmä pod veľkým zaťažením klieštikom včelím, rodina už jeseni veľmi zoslabne. V úli ostalo okrem matky a niekoľko stoviek robotníc aj odumretý plod, ktorý nebol ošetrovaný a plné zásobné plásty. Na jar po otvorení úľa vystáva otázka: Čo s tým teraz?

Kalendár včelára od včelárky - MAREC
V marci sa zobúdza nielen príroda, ale aj včelári a stoje netrpezlivo pred začiatkom novej sezóny. Včelár, ktorý nezanedbal strarostlivosť o včely na sklonku predošlého leta, má teraz v marci pred sebou len niekoľko zásahov pri včelách, ktoré sú nutné pre dobrý štar do nadchádzajúcej sezóny a má dostatok času, sa kluďne posadiť pred úľe a pozorovať ako jeho včielky usilovne znášajú peľ.
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík.

Ako pomôcť včelám počas skorej jari
V rokoch, ako napr. v 2008, keď včely pomerne slabo prezimovali, mali by sme im v skorej jari venoviať viac pozornosti. Pritom stoja v popredí ciele: rozvoj rodiny a rozmožovanie rodín. Po slabom prezimovaní správnymi zásahmi sa dá očakávať ešte nejaký medný výnos.

Jednoducho a rázne proti vijačke
Plodové plásty majú v prírode krátku životnosť. Divožijúce včely medonosné prenechajú plodové plásty najneskoršie po dvoch rokoch prirodzenej recyklácii. Ale včelári sa často rozhodujú inak.

Vplyv menších buniek na vývoj klieštika včelieho
Včelári a vedci experimentujú s alternatívnymi postupmi pre boj proti klieštikovi včeliemu. K tomu patria aj pokusy s menšími bunkami. Jedna nová štúdia z USA však nezistila nejaký, pre včelárov pozitívny, vplyv menších buniek na vývoj klieštika včelieho.

Čo ovplyvňuje prezimovanie včiel?
Od čoho skutočne závisí, či včelstvo prežije zimu? Veľkosť včelstva v jeseni je síce rozhodujúca, ale predovšetkým sa v ňom nesmie nachádzať priveľa klieštikov.

Pravda leží v odpade
Chcete v zime vedieť, ako sa darí vašim včelám, bez toho aby ste otvárali úľ? K tomu neprotrebujete byť jasnovidec, stačí krátky pohľad na melivo na podložke.

Kalendár včelára od včelárky - FEBRUÁR
Akú sú na tom naše včelstvá? Praktické rady, ako ich skontrolovať a ohodnotiť.
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík.

Úhyny včelstiev
Rozsiahle úhyny včelstiev viedli k vzniku projektu Coloss, ktorý zhormažďuje údaje z viacerých krajín. V rámci inej štúdie sa skúma globálny vývoj počtu včelstiev.

Výmena matky a tú starú nie a nie nájsť
Mladé matky sú chrbticou včelárstva. Ale niekdy sa výmena matky nepodarí. Nielen začiatočníkom sa niekedy nedarí ani po dlhom hľadaní nájsť matku. Kto s tým počká do septembra, tak to vybaví jednoducho.

Zdravé včelstvá omladzovaním
V podstate sa môže tvorba mladých rodín rozdeliť na tvorbu s plodom a bez plodu. Extrém je umelý roj s novou matkou, ktorá musí prekonať prestávku v plodovaní, pokiaľ nebude vybudované dielo a odložence s plodom a oplodnenou matkou, ktorá kladie vlastne bez prestávky. Obidva postupy majú svoje výhody a nevýhody.

Kalendár včelára od včelárky - JANUÁR
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík. Jej články vyvolali značný ohlas, najmä negatívny u starých včelárov, ktorý sa kŕčovito držia mnohokrát zbytočne komplikovaného chovu včiel.

Prečo sa chcú včely rojiť?
Vo včelárskom výskumnom ústave v Hohenheime (Nemecko) už takmer 20 rokov beží jeden výskumný program o "Populačnej dynamike včely medonosnej", ku ktorému patrí ja pozorovanie rojového správania sa včiel. Dr. Gerhard Liebig v nasledujúcom článku zhrnul poznatky, ktoré rok za rokom získaval na približne stovke rodín. Pritom dôjde k záverom, ktoré nie vždy súhlasia so zaužívanými včelárskymi pravidlami.

Je používanie medzistienok opodstatnené?
Dva rôzne názory: ÁNO,... uľahčujú prácu včelárovi a prospievajú zdravotnému stavu včiel! NIE,... denaturovaný a rezíduami zaťažený vosk škodí včelám!

Včelstvá slabo prezimovali - ako ďalej?
Je možné dôsledným opatreniami proti klieštikovi včeliemu (Varroa destructor) sa v budúcnosti vyhnúť stratám včelích rodín? Čo robiť s rodinami,ktoré slabo prezimovali? Včelársky majster Geert Staemmler, ktorému klieštik včelí doteraz nezlikvidoval žiadnu včeliu rodiny, sa podelí o svoje skúsenosti.

Zo slabo prezimovaných včelstviev vytvárať odložence
Keď veľa včelých rodín neprežije zimu a tie čo prežili, nie sú práve v najlepšej sile, kladie si veľa včelárov otázku: Ako môžem obnoviť počet včelstiev? Práve v rokoch, kedy všeobecne včely zle prezimujú, sú včelstvá na predaj nedostatkovým tovarom. Import kvôli riziku zavlečenia chorôb, alebo parazitov, nepripadá do úvahy. Teda: Včelár pomôž si sám!

Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou
Zachovanie prirodzenej čistoty včelých produktov bez reziduí je rozhodujúce kritérium pre zachovanie si dôvery zákazníkov a tým aj pre konkurencieschopnosť na trhu. Preto by sa mali na ošetrenie včiel voliť také prostriedky, ktoré nespôsobujú problémy s rezíduami. To platí najmä pre vosk, lebo v tuku rozpustné látky sa ukladajú vo vosku a predstavujú trvale riziko pre čistotu medu.

Napadnutie klieštikom odhadnúť z podložky
Diagnóza prirodzeného spádu klieštika včelieho je dôležitým bodom v koncepte boja proti klieštikovi, ale bohužiaľ len zriedkavo je dôsledne dodržiavaná. Sledovaním prirodzeného spádu napr. v júli, teda pred letným ošetrením, sa dá odhadnúť, či je možno kľudne využiť neskorú letnú znášku (alebo ísť na dovolenku), alebo je nutné okamžité ošetrenie.

Ktoré chemicko-fyzikálné vlatnostni kyseliny mravčej sú zaujímavé včelársku prax?
Čo je to kyselina mravčia? Ktoré fyzikálno-chemické vlatnosti kyseliny mravčej sú pre včelársku prax podstatné?

Ošetrenie proti klieštikovi včeliemu skoro na jar
Usmrtením už len jedného roztoča klieštika včelieho v skorej jari sa do začínajúcej sezóny ušetrí včelstvo od stoviek jeho potomkov. Do akej miery a akými prostriedkami je prípustné jarné ošetrenie proti klieštikovi včeliemu, aby tým neutrpela kvalita medu?

Júl - preventívna starostlivosť pre nasledujúci rok
V júli, keď sa už blíži koniec sezóny, je na čase sa pripraviť na nasledujúcu sezónu. Včelár musí pretriediť rodiny, ktoré po znáške zruší a ktoré bude naďalej chovať. Do včelstiev, ktoré nenaplnili očakávania, je zbytočné naďalej investovať čas a prostriedky. Ale o rodiny, ktoré majú v nasledujúcej sezóne priniesť úžitok, sa treba náležite postarať a k tomu neodlučiteľne patrí vyriešiť problém s klieštikom včelím.

Účinkuje kyselina mravčia aj v zaviečkovanej bunke?
Veľa včelárov pochybuje o účinku kyseliny mravčej na klieštika včelieho, ktorý sa nachádza pri zaviečkovanom plode. Účinok kyseliny mravčej je závislý od viacerých faktorov: typu odparovača, vonkajšej teploty, vlhkosti vzduchu, spôsobu aplikácie. Je to jediný prostriedok, ktorý pri správnej aplikácii pôsobí nielen na roztoče sediace na včelách, ale aj na 95% na roztoče pri zaviečkovanom plode.

Ošetrenie kyselinou štavelovou pokvapkaním - na čo si treba dať pozor?
Kto neošetrí zavčasu proti klieštikovi, ešte pred tým, ako včely začnú odochovávať zimné včely, už v jeseni stojí pred oslabenými, alebo vyhynutými včelstvami.

Rýchlo a ľahko posúdiť napadnutie klieštikom včelím
Správne odhadnúť stav populácie klieštika včelieho (Varroa destructor) hrá v boji proti tomuto parazitovi dôležitú úlohu, aby sa včasne rozpoznala veľkosť napadnutia a tak isto aj správne odhadla účinnosť ošetrenia. Aka sa to dá jednoducho a rýchlo zistiť, je popísané v nasledujúcom článku.

85% kyselina mravčia a kyselina štavelová - alternatívy pre ošetrenie proti klieštikovi včeliemu?
Výsledky pokusov nemeckých včelárskych ústavov v Kirchhaine a Veitshöchheime, ktorý nezávisle od seba testovali rôzne spôsoby ošetrenia včiel proti klieštikovi včeliemu použitím prírodných látok. Výsledkom je, že jednoznačne odporúčajú 85% kyselinu mravčiu.

Starostlivosť o včely v neskorom lete - menej je viac
V auguste a septembri je na rade ošetrenie včelstiev. Správne ošetrenie v neskorom lete je základný kameň pre nasledujúcu sezónu! Toto je zabezpečené, keď sú včelstvá v októbri zdravé a silné. Potom prezimujú v dostatočnej sile, na jar sa rýchlo rozvíjajú, znášajú veľa peľu a nektáru (a pravdepodobne sa budú chcieť skoro vyrojiť). Lepšie je menej včelstiev zazimovať, z ktorých všetky prezimujú, ako všetky zazimovať, z ktorých menej prezimuje.

Mor včelieho plodu: často je to inak, ako stojí v učebnici
Na rozdiel od odbornej literatúry, môže sa aj v bezchybne vyzerajúcom včeliom plode vyskytovať akútny stav moru včelieho plodu. Dr. Elke Genersch zhrnula poznatky k tejto chorobe včelieho plodu, ktoré boli získané vo Včelárskom inštitúte Hohen Neuendorf (Nemecko).

Rabovka - načo sa ďaleko túlať ...
... keď to dobré sa nachádza tak blízko? V neskorom lete včely využijú každý nechránený zdroj potravy, aj u susedných rodín. Rozumný včelár si dá s tým rady - chráni včelstvá pred rabovkou.

Vysťahuje sa včelstvo, alebo ostane doma?
Kto chce zabrániť rojeniu, musí odstrániť jeho príčiny - ako napr. nedostatok miesta, prebytok kŕmnej kašičky, ktorú produkuje veľa mladých včiel. Od kedy sa sa skončilo s včelárením v košoch a rojovým chovom včiel, kedy bolo rojenie ako jediná metóda rozmnožovania včelstiev, sa táto téma preberá čoraz častejšie. Ešte dnes sa včelári obávajú problémov so susedmi, keď sa im včely vyroja. Iný zasa zvolajú susedov, najmä deti, aby im prezentovali túto hru prírody. Ale pre včelárov, ktorý sa neradi trápia na rebríku zberom rojov, sú protirojové opatrenia nutnosťou. Za týmto účelom sa používajú rôzne spôsoby, z ktorých niektoré sú porovnané v nasledujúcom článku.

Vplyv vírusovej infekcie na prezimovanie včiel
Virusové infekcie včely medonosnej sú už dávno známe. Ale v posledných rokoch sú častejšie diskutované ako príčina hromadného úhynu včiel. Často sú označované ako jediná príčina, ale to určite nie sú! Ale môžu byť poslednou kvapkou, ktorá zapríčiní, že pohár pretečie.

Sklonok leta - čas dodania zásob
Kto vytáča med, teda odoberie včelám ich zásoby, musí im tie ale doplniť. Na skolnku leta je čas na dodanie zásob včelám - náhradu za ich med. Bežne sa zakrmuje cukrom. Kedy, koľko a čím tiež ovplyvňuje prezimovanie včelstiev.

Pristrihnúť kráľovnej krídlo?
Dva rôzne názory: ÁNO,... lebo pre blaho včiel je to úplne bezvýznamné! NIE,... pretože sa jedná o zmrzačenie a trpí tým celé včelstvo!

Pozorovanie zimovania včelstiev infračervenou kamerou
V článku je zopár fotiek úľov, urobených v marci 2007 infračervenou kamerou a súčastne na porovnanie obyčajným fotoaparátom.

Vyrezávanie trúdieho plodu - efektívne proti klieštikovi včeliemu
Ako sa dá znižovať počet klieštikov vyrezávaním trúdieho plodu? Výskumy ukazovali doposiaľ protichodné výsledky. Vo Včelárskom ústave Hohen Neundorf (Nemecko) bol tento problén opäť skúmaný - s povzbudzujúcim výsledkom.

THYMOVAR správne aplikovať - praktické tipy výrobcu
Ohlasy od včelárov poukazujú, že k aplikácii THYMOVARU proti klieštikovi včeliemu, ktorý je v Nemecku povolený od novembra 2007, sú stále otázky. Firma Andermatt BioVet AG zozbierala tieto otázky a vypracovala k tomu zodpovedajúce odporúčania. Tieto majú napomôcť k optimalizácii účinnosti tohoto produktu na báze tymolu.

Jeden tip ako naštartovať dymák
Dymák je potrebný pre prácu so včelami, ale často dlho trvá, kým sa ho podarí spojazdniť. To brzdí potom robotu. Pretože to včelára Gerda Richerta hnevalo, vymyslel si jednoduchý a spoľahlivý spôsob podpaľovania dymáka.

Včely sú nefajčiari
Včely sú nefajčiari, napriek tomu musia občas pre dobro včelára fajčiť. Čo dávate vašim dodávateľom medu inhalovať, by ste si mali avšak dobre premyslieť. Nie všetko, čo produkuje dym, je znesiteľné pre včely a aj pre kvalitu medu.

Roje - prospešné pre zdravotný stav včiel
V podstate je rojenie a tvorba umelých rojov prospešné pre zlepšenie zdravotného stavu včelstiev, pretože pre včely je to čistý a zdravý nový začiatok. Klieštik včelí a spóry pôvodcu moru včelieho plodu, ktoré si včely nesú sebou, sa dajú jednoduchým spôsobom sanovať.

Vplyv stanovišta a spôsobu chovu na včelstvo
Včelstvá na juhu Nemecka začínali sezónu 2008 s veľkou rozlohou plodu. Včelstvá na severe Nemecka priniesli s menej včelami viac medu. Spôsob chovu ovplyvňuje počet včiel a medný výnos. Porovnanie "Chov včiel v rotácii podľa Celle" a metódy "Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch" vyvinutej v Hohenheime.

Úplné odobratie plodu v oblastiach s neskorou znáškou
Rozhovor šéfredaktora nemeckého včelárskeho časopisu Imkerfreund Dr. Jürgena Schwenkela s Dr. Wolgangom Ritterom o možnostiach a hraniciach úplného odobratia plodu včelstvám v oblastiach s výskytom neskorej znášky.

Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám
Ohrozí sa existencia včelstva, keď sa mu odoberie plod? Ako rýchlo rýchlo včelstvo upadá a stráca na vitalite je zjavné, keď príde o svoju matku. Odobratie plodu v správnom čase pôsobí ako živí prameň, lebo sa tým z včelstva odoberú aj zárodky chorôb a predovšetkým zníži sa populácia klieštika včelieho. Dr. Ralph Büchler popisuje ako integrovať odobratie plodu do chovu včiel a zároveň znížiť spotrebu prostriedkov na boj proti klieštikovi.

Jednoduchý multitalent: odloženec
Tvorba odložencov je najbežnejší a najjednoduchší spôsob rozmnožovania včelstiev. Je rovnoako obľúbený ako aj u začiatočníkov, tak aj u profesionálov. Pritom tu nejde len o tvorbu mladých rodín, ale dá sa pri tom viac. Každý dobrý včelár vie, že s mladými rodinami sa v novej sezóne sa dá dosiahnuť dobrý úspech. Ale napriek tomu, keď sa jedná o rozmnožovanie včelstiev, je veľa včelárskych kolegov bezradných a konajú bez plánu. Nemajú žiadny cielený spôsob chovu včiel a rozmnožovanie včelstiev nechajú viac-menej na náhodu, alebo na matku prírodu. Tým ale dochádza k stratám na mednom výnose, v jeseni si vyberá klieštik svoje obete. Pritom existuje postup, ktorým sa dá stav včelnice zväčšovať, predchádzať rojeniu a redukovať klieštika: tvorba odložencov.

Absolútne čistý nový začiatok: umelý roj
Tvorbou umelých rojov dostaneme po skorej jarnej znáške čisté včelstvá, ktoré môžme usadiť na nové plásty. Vynikajúci spôsob, ako významne redukovať klieštika a iných pôvodzov chorôb.

Chov včiel v rotácii
V tomto článku je popísany spôsob chovu včiel, ktorý bol zverejnený Včelárskym inštitútom v Celle (Nemecko). Tento spôsob chovu nazvali "Chov včiel v rotácii", je to vlatne každoročné omladzovanie včelstiev tvorbou umelých rojov alebo odložencov. Autori sľubujú pri tomto spôsobe optimálne využitie znášky, bezproblémové prezimovanie a udržovanie včelstiev v dobrom zdravotnom stave. Jedná sa o vytvárenie mladých rodín tvorbou umelých rojov alebo odložencov, na konci znášky zrušenie produkčných rodín a posilnenie mladých rodín.

Rozmnožovanie včelstiev - kráľovský dorast bez konca
Kto si prečítal článok "Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehlad", kde sú popísané rôzne metódy, môže si k tomu doplniť: v odložencoch s plodom sa dá ľahko odchovať väčší počet mladých matiek.

Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch
Mladé rodiny sú chrbticou včelárstva. Každý rok sú potrebné, aby sa omladzovali včelstvá, dorovnávali straty po zime, zvyšoval počet rodín. Mladé rodiny sa tvoria z produkčných včelstiev, tak aby ich medný výnos nebol príliš oslabený. Tu popísaný postup napĺňa tieto požiadavky a vedie v 4 krokoch bez veľkej námahy k úspešnému omladzovaniu včelstiev a chove mladých matiek.

Rozdeliť a ošetriť
Radi by ste chceli, aby včely v pokoji priniesli letnú znášku a pritom by ste chceli aj zväčšovať počet rodín? Žiadny problém: postupom "rozdeliť a ošetriť" možno naplno využiť letnú znášku a vytvárať mladé rodiny. Tvorbou odložencov sa začína až v júli.

Protirojová záchranná brzda - preletáč a odloženec
Keď sú včely v pokročilej rojovej nálade, už je neskoro, vylamovanie materských buniek nepomôže. Ale oddelenie lietaviek od matky možno účinne použiť ako protirojové opatrenie, lebo jedny bez druhých sa rojiť nebudú.

Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehľad
Marcové číslo nemeckého časopisu Deutches Bienenjournal bolo venované rozmnožovaniu včelstiev, kde okrem iného bol aj tabuľkový prehľad rôznych spôsobov tvorby mladých včelých rodín.

Umelým rojom k ozdraveniu pri chorobách včelieho plodu
Pri chorobách plodu, keď odumiera plod, klesá sila včelstva a v horšom prípade dôjde k zániku. Pri menej infekčných chorobách, ako napr. zvápenatenie alebo vreckovitosť včelieho plodu, dá sa jednoduchým zásahom podporiť čistiaci pud a samovyliečenie sa včelej rodiny. Dosiahnuť sa to môže aj vytvorením umelého roja a osadením do vydezifikovaného úľa. Článok zverejnil Dr. Wolgang Ritter v časopise Imkerfreund 03/2009 a nazval túto metódu "postup otvoreného umelého roja", ktorý sa môže použiť aj pri liečení moru včelieho plodu.

Miesto pre slabých
Slabú včeliu rodinu na jar netreba zrušiť, ani prácne vypiplať. Takú slabú rodinu možno pokojne k susednej silnej rodine pripojiť - nádstavky sa položia na seba. (Dr. Gerhard Liebig, bdj 03/2009)

Načasovanie vývoja klieštika včelieho s vývojom včelieho plodu
Rozmnožovanie klieštika včelieho (varroa destructor) je načasované s vývojom včely v zaviečkovanej bunke. V tomto článku sa venuje pozornosť vzťahu klieštika a včely-robotnice, a poukáže, ako rast populácie klieštika včelieho závisí od dostupného počtu buniek s plodom.

Anízovým olejom biologicky proti vijačke voštinovej
Prof. Hartmut Hoffman v časopise dbj 11/2008 uviedol zopár slov k boju proti vijačke voštinovej a odporúča anízový olej.

S kyselinou mravčou a tymolom
Dr. Stefan Berg a Friedrich Schürzinger v nemeckom časopise Imkerfreund 12/2008 zverejnili výsledok svojho pokusu o kombinovanom použití kyseliny mravčej a tymolu v boji proti varroe.

Konzept boja proti klieštikovi varroa destructor pomocou kyseliny mravčej podľa Bruna Beckera
Nasenheiderov odparovač zhotovil hobby včelár od Berlína, pán Bruno Becker, z ktorého sa predalo vyše pol milióna kusov. V tomto článku predstavuje svoj náhľad na boj proti varroatóze.

Klieštik včelí (Varroa destructor)
Klieštik včelí bol do Európy dovlečený z Ázie nemeckými vedcami zo Včelárskeho výskumného ústavu (Bieneninstitut Oberursel) v roku 1977 za účelom skúmania, odvtedy sa nezadržateľne šíry takmer po celom svete. Anderson a Trueman ho v roku 2000 pomenovali Varroa destructor (klieštik ničiteľ), predtým bol omylom označený ako Varroa jacobsoni (Oudemans 1984).
Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768