Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac December
V decembri nás včely nepotrebujú. Sedia pokojne v úli a navzájom sa ohrievajú natlačené v zimnom chumáči. Vonkajšia teplota chumáča je okolo 10°C. Čím menej sú vyrušované, tým pokojnešie a lepšie prečkajú zimu. Až keď sa koncom decembra/začiatkom januára predlžuje deň, začnú byť aktívnejšie. V stredne chumáča vyčistia bunky, aby mohla matka začať klásť. Pri telotách okolo 6°C zvyšujú svoje čistiace aktivity, čo možno badať tak, že na letáčovom otvore sa hromadia mŕtve včely. Ešte je chladno na to, aby mŕtve včely vynášali von z úľa, preto ich nechávajú pri letáčovom otvore, ktorý, keď je veľmi zúžený, sa môže zapchať.
V decembri včelár iba občas kontroluje, či včely niečo z vonku, alebo z vnútra neruší, či sieťka proti myšia dobre sedí a či sneh nezasypal letáčový otvor. Na koho ešte čaká zimné ošetrenie proti klieštikovi kyselinou štavelovou, optimálne je to stihnúť ešte do Vianoc, lebo po Novom roku už včelstvá často plodujú.

Kalendár včelára od včelárky - DECEMBER
Koniec dobrý, všetko dobré - zhrnutie na konci roka.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768