Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac November
November je prvý chmúrny zimný mesiac. Príroda značne pociťuje toto ročné obdobie, lebo slnko už nemá takú silu. Rastliny pozastavily svoj rast a veľa zvierat sa utiahlo do svojích zimných brlohov. Aké vládne teraz počasie môže byť včelám v podstate jedno. S klesajúcou teplotou sa stiahnu do tesnejšieho chumáča a navzájom sa ohrievajú. Keď sedia nad otvoreným dnom, tak priamo pociťujú počasie a odpovedajúco sa tomu prispôsobia. Väčšinou matky už nekladú a posledné zaviečkované bunky s plodom sa postupne vyprázdňujú. Nebolo by pre včely zlé, keby sa ešte vyskytol nejaký pekný deň, kedy by si mohli mladušky vonku vyprázdniť výkalový vačok. A potom príde pre včely zaslúžený zimný odpočinok.
Včelár už nemá priamo so včelami čo na práci, až na občasnú vonkajšiu kontrolu, či včely nie sú niečím vyrušované. Tí šikovnejší už stopili všetky nepotrebné plásty, rámiky vyčistili, voľné nádstavky opálili, medovinu stočili a môžu sa poprípade venovať odlievaniu sviečok.

Kalendár včelára od včelárky - NOVEMBER
My včelári sa považujeme za praktických ochrancov prírody. Ale často sa obmedzí naša ochrana prírody len na včelu medonosnú. Aby sme uspokojili ich potreby, nehľadíme na náklady a námahu. Od podnecovacieho prikrmovania na jar, cez prikrmovanie medzi znáškami až po podlahové vykurovanie v zime, nehľadiac na najazdené kilometre s autom k údajnému optimálnemu stanovištu, ktoré je vždy to najlepšie, čím je najďalej. Včelám staviame včelíny, aby vonku na ne nepršalo a v ktorých potom kladieme jed na myši a mravce. Nevraviac o tom, že nešetríme polystyrénom, aby im v zime nebola zima.

Čo ovplyvňuje prezimovanie včiel?
Od čoho skutočne závisí, či včelstvo prežije zimu? Veľkosť včelstva v jeseni je síce rozhodujúca, ale predovšetkým sa v ňom nesmie nachádzať priveľa klieštikov.

Ošetrenie kyselinou štavelovou pokvapkaním - na čo si treba dať pozor?
Kto neošetrí zavčasu proti klieštikovi, ešte pred tým, ako včely začnú odochovávať zimné včely, už v jeseni stojí pred oslabenými, alebo vyhynutými včelstvami.

Zimné ošetrenie kyselinou štavelovou proti klieštikovi včeliemu
sa aplikuje na včely, len keď neplodujú. Asi tri týždne po viacdňovej chladnej perióde sú včelstvá bez plodu. To je spravidla od konca októbra, v teplejších oblastiach až začiatkom, alebo v strede decembra.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768