Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Október
Sezóna sa skončila a základný kameň pre nasledujúcu sezónu bol položený. O včelstvá je postarané, už nie je s nimi robota. V tomto čase sa včelstvá starajú o malé plodisko. Počas chladných nocí vytvoria na ostávajúcom plode chumáč. Počas pekných jesených dní ešte znášajú peľ a mladé včely sa preletia, aby sa vykalili, čo je pre tie posledne vyliahnuté veľmi dôležité. Keď im to okolnosti neumožnia, napr. pre pretrvávajúce plodovanie, alebo náhle ochladenie, potom tieto mladé včely vyvolávajú v úli nepokoj a nedožijú do jari. Preto včelstvá, ktoré vo veľkom plodujú neskoro do jesene, majú do jari najväčší úbytok včiel.
V tomto čase včelstvá ukončujú plodovanie a usadia sa v zimnom chumáči, ktorý je najprv voľnejší, pri klesajúcich teplotách zakaždým tesnejší. Včely v chumáči sa formujú tak, že sedia na sebe hlavami do vnútra uložené ako šindle na streche. Takto vzniká chumáč, z ktorého neuniká teplo a na povrchu sú pripravené žihadlá na prípadnú obranu. Pri klesajúcich teplotách je jadro chumáča tak vyhrievané, že teplota včiel na vonkajšej strane chumáča neklesne pod 10°C. Prv sa domnievalo, že včely v chumáči sa striedajú, ale už Johan Dzierzon (1811-1906) zistil, že na povrchu chumáča sa zdržujú najstaršie včely, ktoré sa medzisebou striedajú, smerom do stredu mladé včely a matka.
Wolfgang Kusche, včelársky majster

Kalendár včelára od včelárky - OKTÓBER
Kocky sú hodené ...
... lenže o tom, ako včely prezimujú, nerozhoduje bohyňa štastia Fortuna, ale obozretný včelár. V októbri všetky naše rodiny majú mladú matku, svetlé plásty, dostatočné množstvom zimných zásob, sedia pri prvých mrazivých nociach v zimnom chumáči obsadzujúc 5 uličiek medzi rámikmi a priemerný prirodzený denný spád klieštika je menej ako 5 roztočov.

Ako na letáčový otvor počas roka
Produkčné rodiny počas celého roka majú nezúžený letáč, odložence do zimy chrániť zúženým letáčom. Počas zimy letáčový otvor prekryť mriežkou.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768