Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac September
Počas posledných teplých jesenných dní ešte letné včely usilovne zbierajú peľ, aby si mohli zimné včely vytvoriť tukové zásoby. September je posledný mesiac, v ktorom včely majú väčšie plochy plodu, ktoré sa ale postupne zmenšujú. Aj letných včiel ubúda, rodiny sa zmenšujú. Zimné včely sú ušetrené akejkoľvek roboty, všetko ešte odpracujú letné včely. Vo včelstvách sa ojedinele vyskytujú trúdi, ktorý sa ale nasledujúcich dňoch úplne vytratia. Ak sa v nejakej rodine vyskytuje dlhšie viac trúdov, treba skontrolovať, či sa rodina nepokúša o tichú výmenu matky, alebo či nie sú v nej rozkladené trúdnice.
Včelstvá už majú uložené zásoby na zimu. V tomto období staré včely pokúšajú ostražitosť a silu susedných rodín, preto by mal včelár prijať opatrenia, aby nevypukla na včelnici rabovka. Inak sa zásahy do včelstiev obmedzia len na kontrolu zásob a prítomnosť matky.

Kalendár včelára od včelárky - SEPTEMBER
Poniektorý včelári sú so svojimi včelami na vojnovej nohe. Otvorenie úľa vyzerá ako nejaký nový druh kontaktného bojového umenia. A počas obdobia rojových nálad majú včely stále zbalené kufre. Na vine je, ako vždy, vláda. V auguste/septembri je vhodný čas na výmenu takýchto kráľovien. V neskorom lete sa včely aj s matkou takýchto rodín jednoducho ometú pred letáč inej produkčnej rodiny.

Výmena matky a tú starú nie a nie nájsť
Mladé matky sú chrbticou včelárstva. Ale niekdy sa výmena matky nepodarí. Nielen začiatočníkom sa niekedy nedarí ani po dlhom hľadaní nájsť matku. Kto s tým počká do septembra, tak to vybaví jednoducho.

Mladé matky, silné včelstvá
Veľa včelárov sa snaží v priebehu sezóny presvedčiť včely o potrebe novej matky, čo chce dávku odvahy a nie vždy to vyjde. K tomu vyvinuli až neskutočné postupy pre výmenu matky. Pritom je to jednoduché: stačí vyčkať do jesene, vtedy sú včely ochotnejšie prijať novú matku (veď čo už im ostáva v tak pokročilej dobe). Od polovice septembra do polovice októbra je vhodné obdobie nielen na výmenu matiek, ale aj na spájanie rodín.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768