Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac August
V auguste je na rade príprava na prezimovanie. Starostlivosť o včely v neskorom lete je základným kameňom nasledujúcej sezóny. Treba zabezpečiť, aby včelstvá išli do zimy dostatočne silné a zdravé. Potom prezimujú v dostatočnej sile, na jar sa rýchlo vyvinú a nanosia veľa peľu a medu (a budú sa chcieť aj rojiť). Základné pravidlo pre neskoré leto: ponechať si len silné rodiny a len do nich investovať čas a prostiredky. Rodiny, ktoré sú v tomto mesiaci slabé, sú zbytočná investícia (krmivo, práca). Radšej zazimovať menej rodín, z ktorých všetky prezimujú, ako zazimovať veľa rodín, z ktorých do jari málo v dostatočnej sile dožije.
Mladé rodiny v auguste/septembri sa ešte stále rozrastajú, zatiaľ čo produčným rodinám na veľkosti ubúda. Preto sa v neskorom lete ináč pristupuje k mladým rodinám a ináč k produčným rodinám.
V auguste sa často javí, že napadnutie klieštikom je nízke, ale do konca septembra populácia klieštika vyslovene exploduje. Niet sa čo čudovať, roztoče robia len to, čo sa im najviac páči: zo všetkých síl sa rozmnožovať. Keď začiatkom augusta nájdeme na podložke 5 padnutých klieštikov za deň, to znamená že v tomto období je vo včelstve približne 1000 žijúcich samičiek roztočov, ktoré sa celý august a september votierajú do buniek ku včeliemu plodu, kde sa "ako králici" rozmnožujú. Počas tých 12 dní, čo je bunka s plodom zaviečkovaná, "vyprodukuje" jedna samička roztoča v priemere 1,4 životaschopných dcér. Klieštik parazituje približne tri krát po sebe na včeliem plode, až kým neuhynie prirodzenou smrťou. Takto jedna samička klieštika včelieho, ktorá nebola v polovici augusta usmrtená vhodným ošetrením, privedie na svet do konca septebmra okolo 14 životaschopných dcér.
G.Liebig, P.Aumeier


Kalendár včelára od včelárky - AUGUST
"Samčekovia nemajú žiadneho rytierskeho ducha. Objavia sa len na jar, keď sa včelstvá roja a treba oplodniť mladé matky. Nie sú upotrebitelný pre žiadnu prácu, sú dokonca tak hlúpy, že sa ani sami nevedia najesť a potrebujú neustálu opateru robotníc. Niet sa čo čudovať, že ich robotnice odstránia, keď ich už nie je treba." (citát Karl von Frisch, 1954).

Sklonok leta - čas dodania zásob
Kto vytáča med, teda odoberie včelám ich zásoby, musí im tie ale doplniť. Na skolnku leta je čas na dodanie zásob včelám - náhradu za ich med. Bežne sa zakrmuje cukrom. Kedy, koľko a čím tiež ovplyvňuje prezimovanie včelstiev.

Zásoby na zimu - dajte včelám cukor!
Včely si prácne vytvárajú na zimu zásoby medu, ktoré im včelár zoberie. Aby zimu prežili, potrebujú podať za "ukradnutý" med náhradu, preto im treba ponúknuť vhodnú alternatívu. Po poslednom vytáčaní nasleduje podávanie zásob. Na trhu sú rôzne produkty, ktoré včelám namiesto medu dodajú dobre znesitelnú potravu.

Neskorá znáška - neskoro pre ošetrenie proti klieštikovi?
Klieštik včelí (Varroa destructor) predstavuje pre včelstvo veľkú hrozbu. Obzvlášť sú včelstvá ohrozené v neskorom lete a v jeseni, keď sa liahnú dlhoveké zimné včely. Preto je včasné ošetrenie proti klieštikovi tak dôležité. Ale čo robiť, keď chceme využiť neskorú znášku?

Rabovka - načo sa ďaleko túlať ...
... keď to dobré sa nachádza tak blízko? V neskorom lete včely využijú každý nechránený zdroj potravy, aj u susedných rodín. Rozumný včelár si dá s tým rady - chráni včelstvá pred rabovkou.

Diagnóza: Exitus klieštikom včelím
V silných včelstvách nie je problém s premnoženým klieštikom hneď viditeľný. Silná rodina usilovne zbiera, rýchlo odoberá podávané zásoby a všetko vyzerá v najlepšom poriadku. Keď včelár zrazu stojí pred prázdnym úľom, nechce si pripustiť, že na vine je si sám spolu s klieštikom včelím.

Anízovým olejom biologicky proti vijačke voštinovej
Prof. Hartmut Hoffman v časopise dbj 11/2008 uviedol zopár slov k boju proti vijačke voštinovej a odporúča anízový olej.

Jednoducho a rázne proti vijačke
Plodové plásty majú v prírode krátku životnosť. Divožijúce včely medonosné prenechajú plodové plásty najneskoršie po dvoch rokoch prirodzenej recyklácii. Ale včelári sa často rozhodujú inak.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768