Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Júl
Vo väčšine lokalít v druhej polovici júla pomaly končí znáška. Včely, v závislosti od miestnych podmienok (znáška, počasie) a rasy, sa pripravajú na prezimovanie. Svoj vrchol vo svojom vývoji už dosiahli a postupne zmenšujú plodovanie. Táto fáza je pre včelstvo kritická. Prv sa vravievalo, že v auguste začína včelám nový rok. Dnes vieme, že táto fáza sa začína, keď včely vytláčajú trúdov z úľa. Poklesom juvenilného hormónu látkovej výmeny včelstva bude približne 4000 lariev predprogramované na zimné včely. Tieto včely nevykonávajú v úli žiadnu prácu, ale zvýšeným príjmom peľu si ukladajú v tele bielkovinové zásoby, aby mohli nasledujúcu jar vychovať prvý plod. Zimné včely sa po vyliahnutí neodlišujú od letných včiel, ale v auguste možno pozorovať v úli väčšie včely, ktoré sa ale nezúčastňujú letov za znáškou. Počet zimných včiel je v každej rodine rozdielny, závisí od genetických vlastností a neovplyvní to podnecovacie kŕmenie, či výdatná znáška. Počet zimných včiel možno ovplyvniť len spájaním rodín.
V júli treba kontrolovať populáciu klieštika včelieho. Pred letným slnovratom (ak bolo aplikované účinné zimné ošetrenie proti klieštikovi) sa v rodine nenachádza ešte rozsiahla populácia klieštika, ale potom exponencionálne stúpa. Preto treba sledovať spád klieštika na podložke a zavčasu a správne zasiahnúť, aby nebol ohrozený plod, z ktorého sa vyliahne zimná generácia včiel - tá je vlastne budúcnosť rodiny.

Kalendár včelára od včelárky - JÚL
Klieštik včelí (Varroa destructor) - malý ničomník, čo napácha veľké škody. V posledných rokoch už v jeseni častejšie počuť o 50% stratách včelstiev. A väčšinou sa to týka práve tých najsilnejších rodín, ktoré v júli/auguste ešte pekne odoberali podané krmivo a v septembri už je z nich len hŕstka, ktorá sedí na chorom plode. A novinári podľa chuti informujú o známych, či neznámych pôvodzoch chorôb, vplyvu pesticídov, génovej techniky, monkultúr, žiarení mobilov, prešlachtených včelách, zmenách klímy a čo ja viem, čo všetko si k tomu vymyslia. Ale pravda je taká, že za veľké straty včelstiev si je v drvivej väčšine prípadov na vine sám včelár.

Júl - preventívna starostlivosť pre nasledujúci rok
V júli, keď sa už blíži koniec sezóny, je na čase sa pripraviť na nasledujúcu sezónu. Včelár musí pretriediť rodiny, ktoré po znáške zruší a ktoré bude naďalej chovať. Do včelstiev, ktoré nenaplnili očakávania, je zbytočné naďalej investovať čas a prostriedky. Ale o rodiny, ktoré majú v nasledujúcej sezóne priniesť úžitok, sa treba náležite postarať a k tomu neodlučiteľne patrí vyriešiť problém s klieštikom včelím.

Starostlivosť o včely v neskorom lete - menej je viac
V auguste a septembri je na rade ošetrenie včelstiev. Správne ošetrenie v neskorom lete je základný kameň pre nasledujúcu sezónu! Toto je zabezpečené, keď sú včelstvá v októbri zdravé a silné. Potom prezimujú v dostatočnej sile, na jar sa rýchlo rozvíjajú, znášajú veľa peľu a nektáru (a pravdepodobne sa budú chcieť skoro vyrojiť). Lepšie je menej včelstiev zazimovať, z ktorých všetky prezimujú, ako všetky zazimovať, z ktorých menej prezimuje.

Obnova diela so systémom
Neustále omladzovanie a obnova diela je princíp voľne žijúcich včiel. Svetlé dielo má menej choroboplodných zárodkov a tým sa znižuje ich infekčný tlak. Pravidelná obnova diela je zdravotná prevencia včelstiev.

Diagnóza populácie klieštika
Správne odhadnutie populácie klieštika, najmä ku koncu leta a koncom jesene/začiatkom zimy, je pre včelára nevyhnutnosťou. Okrem toho zisťovanie stavu populácie klieštika je dôležité, aby sa zistila účinnosť ošetrenia a tým vylúčilo nasledovné zbytočné ošetrenie, alebo naopak, aby sa ošetrenie opakovalo, ak je to potrebné.

Napadnutie klieštikom odhadnúť z podložky
Diagnóza prirodzeného spádu klieštika včelieho je dôležitým bodom v koncepte boja proti klieštikovi, ale bohužiaľ len zriedkavo je dôsledne dodržiavaná. Sledovaním prirodzeného spádu napr. v júli, teda pred letným ošetrením, sa dá odhadnúť, či je možno kľudne využiť neskorú letnú znášku (alebo ísť na dovolenku), alebo je nutné okamžité ošetrenie.

Rýchlo a ľahko posúdiť napadnutie klieštikom včelím
Správne odhadnúť stav populácie klieštika včelieho (Varroa destructor) hrá v boji proti tomuto parazitovi dôležitú úlohu, aby sa včasne rozpoznala veľkosť napadnutia a tak isto aj správne odhadla účinnosť ošetrenia. Aka sa to dá jednoducho a rýchlo zistiť, je popísané v nasledujúcom článku.

Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám (I.)
Ohrozí sa existencia včelstva, keď sa mu odoberie plod? Ako rýchlo rýchlo včelstvo upadá a stráca na vitalite je zjavné, keď príde o svoju matku. Odobratie plodu v správnom čase pôsobí ako živí prameň, lebo sa tým z včelstva odoberú aj zárodky chorôb a predovšetkým zníži sa populácia klieštika včelieho. Dr. Ralph Büchler popisuje ako integrovať odobratie plodu do chovu včiel a zároveň znížiť spotrebu prostriedkov na boj proti klieštikovi.

Úplné odobratie plodu v oblastiach s neskorou znáškou (II.)
Rozhovor šéfredaktora nemeckého včelárskeho časopisu Imkerfreund Dr. Jürgena Schwenkela s Dr. Wolgangom Ritterom o možnostiach a hraniciach úplného odobratia plodu včelstvám v oblastiach s výskytom neskorej znášky.

Úplné odobratie plodu (III.)
Jednorázovým odobraním všetkého plodu produkčným rodinám sa citeľne zredukuje počet klieštikov a tým sa pribrzdí rozvoj jeho populácie. Menšia populácia klieštika ku koncu leta opätovne umožnuje znížiť možstvo potrebnej chémie.
Dr. R. Büchler popísal odobranie plodu na účelom zníženia populácie klieštika v článku "Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám" a teraz uvádza k tomu ešte niekoľko postrehov.

Úplné odobratie plodu - starostlivosť o odložence (IV.)
Ako zredukovať populáciu klieštika včelieho v produkčných rodinách kompletným odobraním plodu popísal Dr. R. Bühler v "Úplným odobratím plodu k vitálnym včelstvám" a v "Úplné odobratie plodu". Z tohto zásahu vznikajú v pomerne neskorom čase odložence, ktoré majú vysokú populáciu klieštika. Aby sa úspešne vyvinuli, prezimovali a boli z nich osožné produkčné rodiny, sa im treba povenovať.

Rozdeliť a ošetriť
Radi by ste chceli, aby včely v pokoji priniesli letnú znášku a pritom by ste chceli aj zväčšovať počet rodín? Žiadny problém: postupom "rozdeliť a ošetriť" možno naplno využiť letnú znášku a vytvárať mladé rodiny. Tvorbou odložencov sa začína až v júli.

Včelstvá spojiť - ako na to?
Včelári spájajú včelstvá, keď je nejaká rodina bez matky, alebo keď treba nejakú rodinu posilniť. Mladá rodina, aby prezimovala, mala by v strede júla ošetrovať 6-8 plástov s plodom a obsadzovať asi 18 rámikov. Mladá rodina v takejto sile potom prezimuje a na jar bude mať dostatok včiel, ktoré odchovajú nasledujúcu generáciu. Ak sú rodiny slabšie, mali by sa pospájať. Ten správny okamih k tomu je v strede júla ešte pred zakŕmením včelstiev, aby rodiny stihli podávané zásoby správne spracovať a uskladniť.

Chemické ošetrenie proti klieštikovi včeliemu
Na ošetrenie proti klieštikovi včeliemu sa aplikuje KM rôznymi spôsobmi 60% alebo 85%. Akú % KM a ako aplikovať sa rozhoduje podľa miestnych podmienok (dĺžka trvania znášky, podnebie, spôsobu chovu včiel, momentálne počasie, predpoveď počasia), podľa stavu včelstiev (napadnutie klieštikom, produkčné včelstvo, mladá rodina), atď.

THYMOVAR správne aplikovať - praktické tipy výrobcu
Ohlasy od včelárov poukazujú, že k aplikácii THYMOVARU proti klieštikovi včeliemu, ktorý je v Nemecku povolený od novembra 2007, sú stále otázky. Firma Andermatt BioVet AG zozbierala tieto otázky a vypracovala k tomu zodpovedajúce odporúčania. Tieto majú napomôcť k optimalizácii účinnosti tohoto produktu na báze tymolu.

Konzept boja proti klieštikovi varroa destructor pomocou kyseliny mravčej podľa Bruna Beckera
Nasenheiderov odparovač zhotovil hobby včelár od Berlína, pán Bruno Becker, z ktorého sa predalo vyše pol milióna kusov. V tomto článku predstavuje svoj náhľad na boj proti varroatóze.

Účinkuje kyselina mravčia aj v zaviečkovanej bunke?
Veľa včelárov pochybuje o účinku kyseliny mravčej na klieštika včelieho, ktorý sa nachádza pri zaviečkovanom plode. Účinok kyseliny mravčej je závislý od viacerých faktorov: typu odparovača, vonkajšej teploty, vlhkosti vzduchu, spôsobu aplikácie. Je to jediný prostriedok, ktorý pri správnej aplikácii pôsobí nielen na roztoče sediace na včelách, ale aj na 95% na roztoče pri zaviečkovanom plode.

Ktoré chemicko-fyzikálné vlatnostni kyseliny mravčej sú zaujímavé včelársku prax?
Čo je to kyselina mravčia? Ktoré fyzikálno-chemické vlatnosti kyseliny mravčej sú pre včelársku prax podstatné?

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768