Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Jún
Včely dosiahnú vo vývoji svoj vrchol. Plodisko u veľkých včelstiev dosiahne do 40 tis. zaplodovaných buniek, o ktoré sa stará okolo 50 tis. mladých včiel. Kdo chce zabrániť rojeniu, musí každých 8 dní urobiť kontrolu. Kdo v správnom čase a množstve z produkčných rodín odsal, a tieto 2 týždne po sebe nevytiahli rojové materské bunky, je už, čo sa týka rojenia, za vodou. Skôr než nastúpi letná a medovicová znáška, bolo by treba vytočiť ukončenú jarnú znášku. Ale pri tom opatrne: kdo odoberie zo včelstva všetky medové plásty, vystavuje rodinu riziku, že bude mať nedostatok zásob. V tomto čase majú rozsiahle plodisko a spotrebujú v priemere za deň 100g krmiva na každý nádstavok. Včely môžu za krátky čas spotrebovať svoje rezervy a následok je kanibaliznus vlastného plodu. Pri výskyte období so studeným a vlhkým počasím je zvýšené riziko výskytu zvápenatenia plodu, alebo nozémovej nákazy. Do konca mesiaca by mala byť ukončené tvorba mladých rodín.

Kalendár včelára od včelárky - JÚN
Vytáčanie a spracovanie medu, starostlivosť o mladé rodiny.

Starostlivosť o mladé rodiny
Ako z odloženca vychovať prezimovania schopnú mladú rodinu.

Pastovanie medu - žiadna veda
Kvetový med, keď ho po vytočení ponecháme tak, zvyčajne po krátkom čase tvrdo skryštalizuje. Repkový med kvôli vysokému obsahu glukózy (hroznový cukor) silno stvrdne, letné kvetové medy kvôli vysokému obsahu fruktózy (ovocný cukor) vytvoria hrubé kryštály. A zákazník potom povie: "Do medu ste prisypali cukor!". Aby sme sa tomu vyhli, ponúknime zákazníkom pastovaný med, ktorý ostane natierateľný a jemne skryštalizovaný.

Skladovanie medu v mrazničke
Kto ešte nezmrazoval med, určite sa zatvári skepticky: Zmraziť med ako ideálne skladovanie čerstvo vytočeného medu? Pre hobby včelárov s počtom rodín do 15 je to vhodné riešenie, lebo odpadá problém s nádobami na skladovanie, zariadeniami na roztápanie, či pastovanie medu. Med možno v mrazničke hygienicky a v tme skladovať a kedykoľvek máme k dispozícií čerstvo vytočený med, ktorý po rozmrazení zkryštalizuje na jemnú štruktúru, ako keby bol pastovaný. A ponechá si arómu čerstvo vytáčaného medu.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768