Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Máj
Pretože v máji začína hromandá znáška a letné včely žijú krátko, je v rodine potreba veľkého množstva včiel. Preto kladie matka denne do 2000 vajíčiek, v priebehu troch týždňov je zaplodovaných 40 tisíc buniek a denne sa vyliahne do 2000 mladých včiel. V tomto neustávajúcom rozvoji sa včely sústredia na svoju prácu: približne polovica včiel je zamestnaná v úli (upratovanie, starostlivosť o plod, stavba diela). Stavba diela intezívne napreduje, lebo je potrebné miesto pre plod a na uskladenie peľu a nektáru. Včely sa rýchlo upracujú a preto sa dožijú len 3-6 týždňov. Včelár musí v tomto čase ich chuť stavať a znášať šikovne využiť vo svoj prospech a podporovať ich v tom. Preto sa sústredí na včasné pridanie medníkov, protirojové opatrenia, obnova diela, tvorba mladých rodín a chov matiek.
Prof. Kaspar Bienefeld

Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
Chov matiek a tvorba mladých rodín v období rojových nálad. Spontánne improvizovať, alebo postupovať plánovane?

Máj - zabrániť rojeniu, odchovať matky, založiť mladé rodiny
Máj je mesiac, v ktorom má včelár pri včelách najviac práce. Keď počasie praje a včely sa nám nevyroja, budeme štedro odmenený - medom a mladými rodinami. Z prác so včelami majú prednoť protirojové opatrenie, chov matiek a odložence.

Nasadenie materskej mriežky
Názory na používanie materskej mriežky medzi plodiskom a medníkom sa medzi včelármi značne rozchádzajú. Jedny to považujú za nevyhnutnosť, iným to prekáža. Otec a syn Bergmannovci vyskúšali oboje, zozbierali skúsenosti a propagujú cielené používanie.

Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehľad
Marcové číslo nemeckého časopisu Deutches Bienenjournal bolo venované rozmnožovaniu včelstiev, kde okrem iného bol aj tabuľkový prehľad rôznych spôsobov tvorby mladých včelých rodín.

Jeden plást s plodom vydá na novú rodinu
Je neuveriteľné, ako málo postačuje na založenie mladej rodiny. Kdo v máji vyberie zo včelstva jeden plást s plodom, v jeseni má silnú mladú rodinu.

Prečo sa chcú včely rojiť?
Vo včelárskom výskumnom ústave v Hohenheime (Nemecko) už takmer 20 rokov beží jeden výskumný program o "Populačnej dynamike včely medonosnej", ku ktorému patrí ja pozorovanie rojového správania sa včiel. Dr. Gerhard Liebig v nasledujúcom článku zhrnul poznatky, ktoré rok za rokom získaval na približne stovke rodín. Pritom dôjde k záverom, ktoré nie vždy súhlasia so zaužívanými včelárskymi pravidlami.

Roje - prospešné pre zdravotný stav včiel
V podstate je rojenie a tvorba umelých rojov prospešné pre zlepšenie zdravotného stavu včelstiev, pretože pre včely je to čistý a zdravý nový začiatok. Klieštik včelí a spóry pôvodcu moru včelieho plodu, ktoré si včely nesú sebou, sa dajú jednoduchým spôsobom sanovať.

Rojenie - zabrániť a tento potenciál využiť
Zabrániť rojeniu je centrálny problém, ktorý rozhoduje o úspešnosti sezóny. Pod úspechom sa rozumie: chovať čo najviac včelstiev s minimálnou prácnosťou.

A roj je v kýbli ...
... a tam mu nie je zle. Máj prináša so sebou okrem iného aj roje. Približne tretina produkčných rodín sa chce vyrojiť. Pri práci s rojom sa dá ušetriť veľa zbytočnej práce.

Jednoduchý multitalent: odloženec
Tvorba odložencov je najbežnejší a najjednoduchší spôsob rozmnožovania včelstiev. Je rovnoako obľúbený ako aj u začiatočníkov, tak aj u profesionálov. Pritom tu nejde len o tvorbu mladých rodín, ale dá sa pri tom viac. Každý dobrý včelár vie, že s mladými rodinami sa v novej sezóne sa dá dosiahnuť dobrý úspech. Ale napriek tomu, keď sa jedná o rozmnožovanie včelstiev, je veľa včelárskych kolegov bezradných a konajú bez plánu. Nemajú žiadny cielený spôsob chovu včiel a rozmnožovanie včelstiev nechajú viac-menej na náhodu, alebo na matku prírodu. Tým ale dochádza k stratám na mednom výnose, v jeseni si vyberá klieštik svoje obete. Pritom existuje postup, ktorým sa dá stav včelnice zväčšovať, predchádzať rojeniu a redukovať klieštika: tvorba odložencov.

Absolútne čistý nový začiatok: umelý roj
Tvorbou umelých rojov dostaneme po skorej jarnej znáške čisté včelstvá, ktoré môžme usadiť na nové plásty. Vynikajúci spôsob, ako významne redukovať klieštika a iných pôvodzov chorôb.

Včelstvá pre nasledujúcu sezónu
Kto na začiatku sezóny stál pred prázdnymi úľmi, mal by sa zamerať na zakladanie odložencov pre nasledujúci rok.

Úvod do chovu matiek
Chovu matiek sa väčšinou hobby včelári vyhýbajú a túto činnosť prenechávajú iným. Pri tom to nie je také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá a dá sa to jednoducho integrovať do vlastného, aj keď malého chovu. Nasledujúci článok uvedie do problematiky tých včelárov, ktorý chcú začať s vlastným chovom matiek.

Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch
Mladé rodiny sú chrbticou včelárstva. Každý rok sú potrebné, aby sa omladzovali včelstvá, dorovnávali straty po zime, zvyšoval počet rodín. Mladé rodiny sa tvoria z produkčných včelstiev, tak aby ich medný výnos nebol príliš oslabený. Tu popísaný postup napĺňa tieto požiadavky a vedie v 4 krokoch bez veľkej námahy k úspešnému omladzovaniu včelstiev a chove mladých matiek.

Rozmnožovanie včelstiev - kráľovský dorast bez konca
Kto si prečítal článok "Rozmnožovanie včelstiev - stručný prehlad", kde sú popísané rôzne metódy, môže si k tomu doplniť: v odložencoch s plodom sa dá ľahko odchovať väčší počet mladých matiek.

Použitie chovného boxu Nicot
Už roky sa nielen u profesionálnych chovateľov matiek osvedčili plastové materské misky. Frank Nieser, uznaný chovateľ matiek zo Sárska (Nemecko), ukáže, ako používa chovný box Nicot a ako pomocou neho odchovať hodnotné matky aj bez prelarvovania.

Trik s kancelárskou spinkou
Z bodavých včelstiev nechce nikdo odchovávať nové matky. Ale ako dostať do všetkých odložencov vhodný plod, keď chceme odchovať dcéry len od jednej matky?

Zakladanie mladých rodín odsávaním z produkčných včelstiev
Koncom mája je produkčným rodinám v úli už tesno. Všetky rámiky sú obsadené včelami, v úli je dostatok zásob, rojová nálada pred dverami - najvyšší čas takýmto rodinám "pustiť žilou" a vytvoriť nové mladé rodiny. Tvorbou mladých rodín spolu so systematickým vyrezávaním stavebného rámika znižujeme populáciu klieštika včelieho.

Protirojová záchranná brzda - preletáč a odloženec
Keď sú včely v pokročilej rojovej nálade, už je neskoro, vylámovanie matečníkov nepomôže. Ale oddelenie lietaviek od makty možno účinne použiť ako protirojové opatrenie, lebo jedny bez druhých sa rojiť nebudú.

Z odloženca vychovať silnú mladú rodinu
Tvorba odloženca je síce jednoduchá záležitosť, pri ktorej sa prevesí zopár plástov s plodom a včelami, pridá matka, ale aby sa vyvinul do riadnej silnej mladej rodiny, potrebuje čas a správne prikrmovanie.

Vysťahuje sa včelstvo, alebo ostane doma?
Kto chce zabrániť rojeniu, musí odstrániť jeho príčiny - ako napr. nedostatok miesta, prebytok kŕmnej kašičky, ktorú produkuje veľa mladých včiel. Od kedy sa sa skončilo s včelárením v košoch a rojovým chovom včiel, kedy bolo rojenie ako jediná metóda rozmnožovania včelstiev, sa táto téma preberá čoraz častejšie. Ešte dnes sa včelári obávajú problémov so susedmi, keď sa im včely vyroja. Iný zasa zvolajú susedov, najmä deti, aby im prezentovali túto hru prírody. Ale pre včelárov, ktorý sa neradi trápia na rebríku zberom rojov, sú protirojové opatrenia nutnosťou. Za týmto účelom sa používajú rôzne spôsoby, z ktorých niektoré sú porovnané v nasledujúcom článku.

Kočovať a pritom redukovať populáciu klieštika včelieho
Včelári sa v boji proti klieštikovi včeliemu (Varroa destructor) často spoliehajú len na chemické prostriedky. V neskorom lete a jeseni, v čase bežného ošetrenia proti klieštikovi, už môže byť včelstvo značne klieštikom poškodené. Preto by mali včelári myslieť na klieštika po celý rok a vhodnými zásahmi redukovať jeho populáciu. V tomto článku popísaný spôsob boja proti klieštikovi predpokladá 2 stanovišta, ktoré nie sú navzájom v letovom dosahu včiel, nejaké voľné úľové dná a uľové veká.

Z kvetu rovno do pohára
Med v pohároch bez vytáčania - včelár Wolfgang Jenke nechá včely vybudovať plást rovno v pohári a počká si, kým ho zanesú medom. V tomto článku predstaví svoj jednoduchý postup.

Odviečkovanie horúcim vzduchom
Horúcim vzduchom ide odviečkovanie rýchlo a jednoducho. Koho by to zaujímalo, tu je pár rád, ktoré ušetria čas a námahu.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768