Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Apríl
Rozkvitnutím javora, ovocných drevín, púpavy a repky nastávajü vo včelstve "revolučné" zmeny. Lietavky hromadne lietajú a z bohatej jarnej ponuky znášajú nektár a peľ. Včely v úli neúnavne budujú dielo, mladé včely sú zamestnané skladovaním peľu a medu a matka zvyšuje kladenie. Ku koncu apríla sa plodisko rozšírilo pribižne na 20 tisíc buniek s plodom, čo zodpovedá 6 až 8 plným plástom. Zatiaľ čo začiatkom apríla sa každý deň vyliahne približne 500 mladých včiel, na konci apríla je to viac ako 1000 - to znamená týždenný prírastok od 4 tisíc až do 10 tisíc včiel. Zdravá rodina sa vkrátkom čase rozrastie na 30-40 tisíc včiel. Zimné včely naplnili svoje poslanie a vytrácajú sa z úľa. K začiatku repkovej znášky je vo včelstve ešte dosť zimných včiel, ale už sa vyliahli dve generácie mladých včiel. Aj keď rodina prezimovala, v apríli sa ukáže, či je životaschopná.
Príčinou tejto "explózie" včelstva je, že musia využiť časovo obmedezenú znášku, nahromadiť si zásob a pripraviť sa na "rozmnožovanie delením" - rojenie.
Prof. Kaspar Bienefeld

Kalendár včelára od včelárky - APRÍL
V apríli kvitnú okrem iného aj čerešne, jablone, hloh a púpava, ktoré poskytujú dobrú znášky. Nezávisle od náhlych ochladení matky už kladú trúdi plod a denne sa vyliahne približne 1500 mladušiek. Ak včelár teraz zaspí, tak sa v druhej polovici apríla preberie, keď mu vyletia prvé roje.

Klasifikácia včelstiev na jar
Na jar po prezimovaní často včelstvá pripomínajú píšťaly na orgáne - silné vedľa slabých a medzi nimi priemerné. V takom prípade máme na výber dve stratégie chovu do nastavajúcej sezóny.

Včelstvá slabo prezimovali - ako ďalej?
Je možné dôsledným opatreniami proti klieštikovi včeliemu (Varroa destructor) sa v budúcnosti vyhnúť stratám včelích rodín? Čo robiť s rodinami,ktoré slabo prezimovali? Včelársky majster Geert Staemmler, ktorému klieštik včelí doteraz nezlikvidoval žiadnu včeliu rodiny, sa podelí o svoje skúsenosti.

Rožširovanie včelstiev - miesto pre plod a med
To najdôležitejšie hneď na úvod: pri pridávaní nádstavku ostáva plodisko nedotknuté, plásty s plodom sa z plodiska hore neprevesujú! Na začiatku, ak treba, urobí sa miesto po stranách plodiska a ak je plodisko umiestnené stranou, tak sa presunie do stredu nádstavku. Cieľom je, aby sa uspokojila narastajúca potreba miesta a aby nedošlo k nedostatku miesta pre kladenie plodu, čo by inak viedlo k zvýšenej rojovej nálade včelstva.

Kontrola rojovej nálady jednoducho preklopením
Strata dobrej matky, či polovice včelstiev vyrojením, frustruje a stojí nás to med. Kontrola rojivej nálady a zabránenie rojeniu je od polovice apríla do konca júna hlavné včelárske prikázanie.

Zakladanie mladých rodín zo slabo prezimovaných včelstiev
V rokoch, ako napr. 2008, keď (v Nemecku) prezimovali včelstvá veľmi zle a veľa rodín sa nedalo viac rodinou nazvať, je kúpa nových včelstiev problémom, lebo v týchto rokoch sú nedostatkovým tovarom. V takom prípade neostáva nič iné, len tieto rodiny vypiplať a využiť na obnovu včelnice.

Zo slabo prezimovaných včelstviev vytvárať odložence
Keď veľa včelých rodín neprežije zimu a tie čo prežili, nie sú práve v najlepšej sile, kladie si veľa včelárov otázku: Ako môžem obnoviť počet včelstiev? Práve v rokoch, kedy všeobecne včely zle prezimujú, sú včelstvá na predaj nedostatkovým tovarom. Import kvôli riziku zavlečenia chorôb, alebo parazitov, nepripadá do úvahy. Teda: Včelár pomôž si sám!

Ošetrenie proti klieštikovi včeliemu skoro na jar
Usmrtením už len jedného roztoča klieštika včelieho v skorej jari sa do začínajúcej sezóny ušetrí včelstvo od stoviek jeho potomkov. Do akej miery a akými prostriedkami je prípustné jarné ošetrenie proti klieštikovi včeliemu, aby tým neutrpela kvalita medu?

Stavebný rámik a vyrezávanie trúdieho plodu
Kto vyrezáva a odstraňuje zaviečkovaný trúdi plod, tak tým efektívne tlmí rozvoj populácie klieštika včelieho vo svojich včelstvách. Účinok možno označit ako enormný: už 2-3 vyrezané plásty so zaviečkovaným trúdim plodom, ktoré sú rozsiahlo zaplodované, zníži napadnutie klieštikom jednej rodinu takmer o polovicu. Ale ako najlepšie postupovať? S jedným, alebo dvoma stavebnými rámikmi? V spodnom, alebo hornom plodisku? Rámik na ktorej pozícií? Ponechaváť stavebný rámik opätovne vystavať, alebo ušanovať už raz vystavaný trúdi plást? Odpovede a názory na tieto otázky sa medzi včelármi dosť rozchádzajú.

Vyrezávanie trúdieho plodu - efektívne proti klieštikovi včeliemu
Ako sa dá znižovať počet klieštikov vyrezávaním trúdieho plodu? Výskumy ukazovali doposiaľ protichodné výsledky. Vo Včelárskom ústave Hohen Neundorf (Nemecko) bol tento problén opäť skúmaný - s povzbudzujúcim výsledkom.

Biotechnické opatrenia proti klieštikovi včeliemu
Chemické ošetrenie produkčných včelstiev proti klieštikovi včeliemu pripadá do úvahy až po skončení poslednej znášky! Nasadenie biotechnických postupov, ako vyrezávanie trúdieho plodu, lapacie plodové plásty, tvorba mladých rodín tiež redukujú populáciu klieštika. Biotechnická likvidácia klieštika je dôležitá najmä pre oblasti s neskorou letnou znáškou, kde chemické ošetrenie nastupuje v neskorom čase, kedy už môže klieštik spôsobiť vo včelstve veľké škody. Pre oblasti, kde nie je neskorá znáška, čiastočné alebo úplné odobranie plodu pred koncom sezóny (kedy sa väčšia časť klieštika nachádza pri plode) tiež výrazne zredukuje jeho populáciu a pri tom nie je ohrozená znáška, lebo v úli je ešte dostatok lietaviek.

Jeden tip ako naštartovať dymák
Dymák je potrebný pre prácu so včelami, ale často dlho trvá, kým sa ho podarí spojazdniť. To brzdí potom robotu. Pretože to včelára Gerda Richerta hnevalo, vymyslel si jednoduchý a spoľahlivý spôsob podpaľovania dymáka.

Včely sú nefajčiari
Včely sú nefajčiari, napriek tomu musia občas pre dobro včelára fajčiť. Čo dávate vašim dodávateľom medu inhalovať, by ste si mali avšak dobre premyslieť. Nie všetko, čo produkuje dym, je znesiteľné pre včely a aj pre kvalitu medu.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768