Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Marec
Aj tá najtuhšia zima raz ustúpi jari. V marci stúpa slnko viditeľne vyššie a naberá na sile. Príroda sa zobúdza a ukážu sa prvé jarné kvietky. Napriek tomu by nemal včelár zabudnúť, že podľa kalendára zima trvá až do 21. marca. Zima významne ovplyvňuje silu včelstiev po prezimovaní. Ak boli priemerné teploty v zime pod zvyčajným priemerom, tak včely prezimujú asi o tretinu slabšie, ale zdravé rodiny túto stratu bez problémov v krátkom čase vyrovnajú.
Aj včely sa začali pripravať na blížiacu sa sezónu. Bez toho, aby to včelár zbadal, začali plodovať. V teplejších oblastiach sa už vyliahla prvá generácia. Od začiatku marca matky kladú niekoľko stoviek vajíčok denne a svoj výkon postupne zvyšujú. V polovici marca sa už včely zvyčajne starajú o viac ako 10000 zaplodovaných buniek, z ktorých sa po 21 dňoch budú denne liahnúť stovky mladých včiel. Silnejšie rodiny zvyčajne začnú plodovať skôr, ako slabšie, lebo sa lepšie vyrovnajú s teplotnými výkyvmi. V marci sa rodiny explozívne rozrastajú, ale pre včelára to môže opticky vyzerať tak, že rodiny stagnujú - nesmie sa zabúdať, že sa z úľa vytrácajú zimné včely.

Kalendár včelára od včelárky - MAREC
V marci sa zobúdza nielen príroda, ale aj včelári a stoje netrpezlivo pred začiatkom novej sezóny. Včelár, ktorý nezanedbal strarostlivosť o včely na sklonku predošlého leta, má teraz v marci pred sebou len niekoľko zásahov pri včelách, ktoré sú nutné pre dobrý štar do nadchádzajúcej sezóny a má dostatok času, sa kluďne posadiť pred úľe a pozorovať ako jeho včielky usilovne znášajú peľ.
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík.

Ako pomôcť včelám počas skorej jari
V rokoch, ako napr. v 2008, keď včely pomerne slabo prezimovali, mali by sme im v skorej jari venoviať viac pozornosti. Pritom stoja v popredí ciele: rozvoj rodiny a rozmožovanie rodín. Po slabom prezimovaní správnymi zásahmi sa dá očakávať ešte nejaký medný výnos.

Miesto pre slabých
Slabú včeliu rodinu na jar netreba zrušiť, ani prácne vypiplať. Takú slabú rodinu možno pokojne k susednej silnej rodine pripojiť - nádstavky sa položia na seba. (Dr. Gerhard Liebig, bdj 03/2009)

Čo s plástami po uhynutých rodinách?
Často sa stáva, že najmä pod veľkým zaťažením klieštikom včelím, rodina už jeseni veľmi zoslabne. V úli ostalo okrem matky a niekoľko stoviek robotníc aj odumretý plod, ktorý nebol ošetrovaný a plné zásobné plásty. Na jar po otvorení úľa vystáva otázka: Čo s tým teraz?

Slabé rodiny chrániť pred vyrabovaním
Keď nám včelstvá dobre prezimujú, tak s prípadnými slabochmi sa nezdržiavame a zrušíme ich. Ale ak máme po prezimovaní slabých rodín viac, tak tie neskoršie použijeme na tvorbu mladých rodín. Do tej doby sa ale o ne musíme postarať a chrániť.

Obnova diela začína už skoro na jar
Každý včelár by sa mal snažiť, aby včely vystavali každý rok v plodisku čo najviac medzistien a staré, tmavé plásty vyradiť. To znamená, skoro začať s obnovou diela.

Podnecovacie prikrmovanie - ovplyvní plodovanie včelstiev?
Medzi včelármi sa stále vyzdvihuje význam podnecovacieho prikrmovania, ktoré má včelstvá povzbudiť v plodovaní. Dr. Sachs z Hohenheimu (Nemecko) v roku 1962 definoval poučku: "Včelstvo nesmie v žiadnom čase trpieť núdzou kvôli nedostatku peľu, vody, priestoru a v žiadnom prípade nedostatkom krmiva. Nedostatok krmiva nastáva, nezávisle od stavu zásob, keď sa jeho prísun z vonku preruší prestávkou v znáške, alebo zlým počasím."
Dr. G. Liebig na základe súčastných vedomostí, ktoré sú podložené dlhoročnými pozorovaniami, tvrdí, že podnecovacie prikrmovanie nemá vplyv na plodovanie včelstiev.

Tip ako vyčistiť dymák
Sadzami zanesený dymák nefunguje uspokojivo, ale pri troche námahy sa dá vyčistiť, tak že bude opäť dymiť ako nový.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768