Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Február
Kdo sa vo februári pozrie do úľa a dá si tú robotu včely na pláste trochu poodhrnúť, tak nájde malé plodisko. Už od konca januára/začiatkom februára začína väčšina včelstiev plodovať. A pri tom včelám je jedno, či je vonku mierne, alebo mrazivé počasie. V prvom rade reagujú na priebeh dňa a až v druhom rade na teplotu. Ale toto plodovanie nepostačuje na to, aby sa rodina rozrástla. To skutočné plodovanie začíná až vtedy, keď je vonku tak teplo, že včely môžu cez deň lietať a znášať peľ - základ výživy plodu. Až potom sa plodisko tak rozrastie, že počet zaplodovaných buniek presiahne počet včiel v rodine. Keď sa tento plod po 21 dňoch vyliahne, začína rodina silnieť. Ak sa v skorej jari náhle ochadí, včely plodovanie nezastavia, ale plodisko nerozširujú.
G. Liebig

Kalendár včelára od včelárky - FEBRUÁR
Akú sú na tom naše včelstvá? Praktické rady, ako ich skontrolovať a ohodnotiť.
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík.

Pravda leží v odpade
Chcete v zime vedieť, ako sa darí vašim včelám, bez toho aby ste otvárali úľ? K tomu neprotrebujete byť jasnovidec, stačí krátky pohľad na melivo na podložke.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768