Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Čítanie na mesiac Január
Včely v januári potrebujú pokoj a to v pravom zmysle slova. Včelstvá ešte stále sedia pokojne v tesnom chumáči, len jednotlivé včely počas slnečných dní opustia úľ, aby si vyprázdnili výkalový vačok. Veľkosť chumáča závisí od vonkajšej teploty - čím je chladnejše, tým je menší (včely sedia tesnejšie). Pravdepodobne je to ich opatrenie na úsporu energie. Pokoj ich začne od druhej polovice januára pomaly prechádzať, matka kladie vajíčka a včely sa starajú o plodisko veľkosti dlane. V tomto čase je chumáč ešte tesný a také malé plodisko stačia včely ohrievať. Plodisko znamený zvýšený ohrev, na čo ale včely potrebujú energiu. Pokiaľ včelstvo neploduje, tak je spotreba zásob nízka, keď začnú ohrievať plodisko (okolo 36°C), spotreba zásob podstatne stúpne. Zbytočné vyrušovanie znamená pre včely záťaž. Ale v tomto mesiaci nie sú potrebné žiadne práce s úľom, či v úli, postačuje občasná kontrola stanovisťa.

Kalendár včelára od včelárky - JANUÁR
V roku 2008 v nemeckom včelárskom časopise Imkerfreund uverejňovala pani Dr. Pia Aumeier mesačne kalendár včelára, kde popisovala ako jednoducho chovať včely a odhovárala od mnohých zastaralých včelárskych praktík. Jej články vyvolali značný ohlas, najmä negatívny u starých včelárov, ktorý sa kŕčovito držia mnohokrát zbytočne komplikovaného chovu včiel.

Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768