Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Chov matiek
Úvod do chovu matiek
Chovu matiek sa väčšinou hobby včelári vyhýbajú a túto činnosť prenechávajú iným. Pri tom to nie je také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá a dá sa to jednoducho integrovať do vlastného, aj keď malého chovu. Nasledujúci článok uvedie do problematiky tých včelárov, ktorý chcú začať s vlastným chovom matiek.

Základy chovu matiek
I. časť: Prirodzené rozmnožovanie a predpoklady pre chov matiek
S obdobím rojov nastáva pre včelsvto čas na rozmnožovanie. Ale včelár sa tvorbou odložencov pokúša rojeniu zabrániť a preberá rozmnožovanie včelstiev do vlastnej réžie - urobí z jednej rodiny dve. Ale odkiaľ vziať matky pre novozaložené rodiny? A tu sa natíska otázka, či by nebolo lepšie prirodzené rozmnožovanie riadiť cielenou chovateľskou prácou a vylepšovať vlastnosti svojich včelstiev.

Základy chovu matiek
II. časť: Jednoduché množenie včelstiev - stručný prehľad
Ako si môžu začiatočníci, či včelári s malým počtom rodín sami jednoducho odchovávať matky, omladzovať rodiny, poprípade množiť včelstvá.

Základy chovu matiek
III. časť: Získanie chovného materiálu a založenie chovného včelstva
Včelstvo bez matky si z núdze vytiahne z mladého plodu materské bunky - 1-2 dni staré larvy je to, čo chovatelia matiek volajú "chovný materiál". Tento sa získa z plástov vybraných rodín a prekladá sa do pripravených materských misiek, o ktoré sa potom stará chovné včelstvo.

Základy chovu matiek
IV. časť: Rozmnožovanie matiek vo väčších sériach
V prechádzajúcej časti bol popísaný spôsob, ako si možno odchovať matky pre vlastnú potrebu pomocou chovného včelstva. Profesionálny chovatelia matiek, ktorý matky okrem iného aj predávajú, ich odochovávajú kontinuálne vo veľkých sériach, k čomu používajú iné metódy.

Základy chovu matiek
V. časť: Značenie matiek a zakladanie chovných úlikov
Keď sa mladé matky v chovnom včelstve úspešne vyliahnu, treba ich označiť a umiestniť do oplodňovacích jednotiek (tzv. oplodniačiky).

Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
Chov matiek a tvorba mladých rodín v období rojových nálad. Spontánne improvizovať, alebo postupovať plánovane?

Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch
Mladé rodiny sú chrbticou včelárstva. Každý rok sú potrebné, aby sa omladzovali včelstvá, dorovnávali straty po zime, zvyšoval počet rodín. Mladé rodiny sa tvoria z produkčných včelstiev, tak aby ich medný výnos nebol príliš oslabený. Tu popísaný postup napĺňa tieto požiadavky a vedie v 4 krokoch bez veľkej námahy k úspešnému omladzovaniu včelstiev a chove mladých matiek.

Na ceste za varoatoleranciou
Od nástupu varroa-epidémie nedajú spávať včelárom a vedcom dve skutočnosti:
- Klieštik včelí sa vo väčšine včelstiev rozmnožuje zdanlivo nespútano, zatiaľ čo u niektorých rodín pri tom istom spôsobe vedenia chovu je populácia klieštika tak nízka, až sa zdá, že netreba proti klieštikovi ošetrovať.
- Znepokojujúce pozorovanie, že v priebehu posledných rokov veľa včelstiev chorľavie už pri nízkej populácii klieštika, zatiaľ čo sa vyskytujú rodiny, ktoré prežijú v lete bez ujmy aj niekoľko tisícov roztočov a postačuje im účinné augustové ošetrenie.

Použitie chovného boxu Nicot
Už roky sa nielen u profesionálnych chovateľov matiek osvedčili plastové materské misky. Frank Nieser, uznaný chovateľ matiek zo Sárska (Nemecko), ukáže, ako používa chovný box Nicot a ako pomocou neho odchovať hodnotné matky aj bez prelarvovania.

Ďalšie zdroje na webe:
ABC chovu včelích matek


Neprešlo jazykovou úpravou.
Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

Hinweis:
Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768