Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
V krátkosti (Apríl-Jún 2011)
Reziduá v mede
Tím vedcov z Univerzity v Valladolide (Španielko) zozbieral vzorky peľu zo včelstiev u viac ako 1000 včelárov. V týchto vzorkách našli reziduá po pesticídoch, v 42% zo vzoriek jarného peľu a v 31% zo vzoriek jesenného peľu. Najčastejšie sa vo vzorkách peľu vyskytovali rezidá po fluvalináte z prípravkov na ošetrenie proti klieštikovi. V 3,1% sa vyskytoval fipronil. Neonicotinoidy sa vo vzorkách nenašli. Takmer polovica skúmaného peľu pochádzala z nekultúrnych rastlín. Vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi rezíduami a úhynmi včelstiev, ale považujú za dôležité vykonať ešte podrobnejší výskum.
Journal of Economic Entomology 103 6


Osevných plôch s genetickými zmenenými rastlinami pribúda
Osevné plochy s geneticky zmenenými rastlinami dosiahli v minulom roku rozlohu 1 miliarda hektárov, čo zopdovedá približne ploche Číny a USA dokopy. Podľa správy International Service of the Acquisition (ISAAA) zasialo 15,4 milióna farmárov v 29 krájinách geneticky modifikované rastliny. ISAAA, ktorá sa zasadzuje o rozširovanie geneticky modifikovaných rastlín, to oslavuje ako veľký úspech.
Osevné plochy s geneticky zmenenými rastlinami sa podľa tejto správy v roku 2010 rozrásli o 10%. Najväčšie plochy sa nachádzajú v USA. Za nimy nasleduje Brazília, Argentína, India, Kanada, Čína, Paraguaj, Pakistan a Južná Afrika. Predovšetkým v Brazílií pribudlo najviac týchto plôch. Zvýšil sa aj počet štátov, ktoré povolili siatie geneticky modifikovaných rastlín. Medzi ne patrí aj Nemecko, ktoré povolilo geneticky upravené odrody zemiakov Amflora.
Deutsches Bienen-Journal 06/2011


Feromóny včelieho plodu
Vedci Oregon State University (USA) zistili, že rozvoj včelstva možno podporiť pridávaním malého množstva feromónov včelieho plodu. Včely znášali viac peľu do úľa, v domnení, že ho treba pre väčšie množstvo plodu. Väčšie dávky spôsobili, že včely obmedzili lietanie, lebo sa domnievali, že ich treba v úli, aby sa starali o plod.
PLoS One 6 (2)


Beznádejný boj
Austrálska vláda vzdala boj proti dovlečenej východnej včele (Apis cerana), lebo už vraj nie je možné ju v Austrálii vyhubiť. Od vtedy, ako ju prvý krát objavili na severe krajiny, zničili takmer 350 hniezd a rojov. Doteraz bol boj proti Apis cerana platený austrálskou vládou. Zastavením tohto programu USA asi už nezrušia zákaz dovozu austrálskych matiek. Austrálsky včelári sa proti tomuto rozhodnutiu ich vlády búria.
Bee Culture 03/2011


Apimondia 2011 v Argentíne
Od 21.-27.septembra 2011 sa bude konať v argentínskom Buenos Aires celosvetová včelárska konferencia. Vstupenka na jeden deň bude stáť okolo 30€, účasť na všetkých prednáškach a ceremóniach približne 300€. Uporiadatelia očakávajú viac ako 10 tisíc účastníkov zo 70 členských krajín Apimondie. Obchodníci z celého sveta budú prezentovať svoj včelársky tovar na 2700m2. Vo viacerých halách sa budú súčastne konať rôzne vedecké prednášky a diskusie o včelárskej problematike. Na 26. a 27.septembra sú plánované výlety k včelárskym prevádzkam, chovateľom matiek, spracovateľom medu - Argentínia patrí medzi najväčších vývozcov medu. Popri tom sa budú naštevovať rôzne pozoruhodnosti v okolí Buenos Aires.
Podrobnejšie informácia sú na www.apimondia2011.com.
Deutsches Bienen-Journal 04/2011


Medom proti medveďom
V Pyrenejách je spor okolo 20-tich tam žijúcich medveďov. Združenie na ochranu medveďov Cap Ours presadzuje zvýšenie stavu slovinských medveďov na 50 kusov. Odporcovia sa rozhorčene proti tomu stavajú, pritom siahajú na drastické spôsoby: okrem pascí sa našli rôzne návnady z medu, v ktorom boli zamiešané sklené črepy.
Süddeutsche Zeitung, 08.02.2011


Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768