Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
V krátkosti (Január-Marec 2011)
Strom plný včelstiev
Jeden bengálsky figovník bude asi zapísaný do Guinesovej knihy rekordov, lebo v ňom ročne sídli viac ako 600 včelých rodín. Strom rastie v blízkosti Bangalore v Indi. Najväčší počet rodín bol na ňom v roku 2008, kedy ich bolo až 625. Včelárske centrum v Bangalore navrhuje tento strom zapísať ako svetové prírodné dedičstvo. Hniezda včely obrovskej (Apis dorsata) tam visia každý rok od decembra do februára.
Australasian Beekeeper 01/2011


Model pre výskum rakoviny
Vedci z oblasti výskumu rakoviny v Heidelbergu (Nemecko) používajú včely, aby našli nové možnosti liečenia tejto zákernej choroby. Zistili, že približne 550 génov včelej matky majú iné chemické značenie, ako robotnice, hoci pochádzajú z rovnakého genotypu. Vedci dúfajú, že tak nájdu odpoveď na to, že prečo sa rakovinové bunky inak vyvíjajú ako zdravé bunky, keď pritom sú rovnakého genómu.
Ärte Zeitung, November 2010


Vymieranie čmeliakov
Podľa jednej novej štúdie v USA poklesol počet a rozširovanie sa čmeliakov. Vedci z Univerzity v Illinois (štát v USA) zozbierali údaje o populácii ôsmych druhov na 400 miestach a porovali ich so staršími údajmi, ktoré siahajú až dokonca 19. storočia. Z toho zistili, že 4 druhy majú veľké existenčné problémy. "V USA je 50 rôznych druhov, môže sa to aj týkať väčšiny z nich", povedal Sydney Cameron, vedúci tejto štúdie. Najväčším problémom je pritom, že malé populácie vykazujú malú genetickú pestrosť, čo im spôsobuje väčšiu náchylnosť na choroby.
Doteraz boli len hypotézy, ktoré vysvetľovali masívny úbytok v mnohých regiónoch - tento úbytok predstavuje za posledné 2 desaťročia takmer 96%. Za to je spoluzodpovedná aj zmena klímy a úbytok ich životného priestoru. "Je pravdepodobné, že aj v Európe majú čmelaci podobné problémy", vyjadril sa Sydney Cameron.
Proceeding of the National Academy of Sciences


Bayer sa usiluje o schválenie nového prostriedku proti klieštikovi včeliemu
Bayer CropScience prebrala od anglickej firmy Exosect produkt "Ecomite". Jedná sa o prášok vosku s tymolom, ktorý sa nanáša na medzistienky a ktorý sa elektorstaticky prenesie na včely. Tento nový produkt by sa mal v roku 2011 objaviť na americkom trhu. Schválenie v Európskych krajinách sa očakáva po roku 2012.
www.exosect.com


Bohatší život v meste
Vedci z Anglicka porovnali vzorky peľu zo včelstiev z miest a vidieka. Zistili, že včelstvá chované v meste mali bohatšie spektrum peľu, ako včelstvá z vidieka. V júnovom mede našli v mede zo včelstiev z vidieka iba repkový peľ. "Jednostraná strava pre včely nie je vhodná", konštatovali títo vedci.
Bee Culture 11/2010


Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768